Gorinchem. Van 14 juni tot 29 juli 1972 werd in het Archiefgebouw de tentoon stelling 'Gorcum voor 400 jaar' gehouden, ter herinnering aan het feit, dat Gorin chem behoorde tot de steden, die in 1572 waren vertegenwoordigd op de Eerste Vrije Statenvergadering in Dordrecht. Het archief van de parochie van de H.H. Nicolaas Pieck en Gezellen, beginnend in het midden van de 17de eeuw, werd in bewaring ontvangen, evenals dat van het R.K. Parochiaal Armbestuur, ca. 1780-1950, en een deel van het archief van het Burgerkinderweeshuis, waarvan het oudste charter uit 1433 dateert. Ook werd het archief van de geliquideerde Maatschappij ter bevordering der volkshuisvesting 'Jan van Arkel', 1907-1971, ontvangen. Dit laatste werd reeds geordend en be- beschreven. De in 1971 door het Centraal Bureau voor Genealogie in bruikleen gegeven charters werden beschreven en daarna overgedragen. Begonnen werd met het maken van een alfabetische index op het volkstellingsregister van 1830, de voor loper van het bevolkingsregister. Het aantal bezoekers bedroeg 125 (v.j. 124), die 188 (v.j. 199) bezoeken brachten. Heerlen. Het verslag over 1971 meldt het begin van de inventarisering van 19de eeuwse secretariearchief. Een begin werd gemaakt met de excerpering van de kriminele gedingen 1647-1658. De aanwinsten zijn, zoals bij deze dienst gebruikelijk, van zeer recente datum: secretariebescheiden uit de periode 1965-1970. Geregistreerd werden 480 ontvangen dossiers en 336 ontvangen losse stukken. Als een der hoofdtaken van de dienst wordt gezien het opsporen van archivalia, die op Heerlen en de regio betrekking hebben. Met succes werden in dit kader be zoeken gebracht aan de archiefdepots van Brussel, Luik, Parijs, Maastricht, Aken en 's-Gravenhage. De resultaten worden vastgelegd op microfilm of fotokopie. Het aantal bezoekers bedroeg 321 (v.j. 288), die 715 (v.j. 615 bezoeken brachten. Nijmegen. In zijn verslag over 1972 wijst de gemeentearchivaris erop, dat bij de toekomstplanning van het archief rekening dient te worden gehouden met de ontwikkeling van de zogeheten vierde bestuurslaag, in casu de gewestvorming. In dat kader zullen de archieven van de grotere gemeenten binnen een te vormen gewest, naar algemeen wordt aangenomen, een taak te vervullen krijgen op basis van de daar gebundelde deskundigheid, vermoedelijk in de vorm van een stads gewestelijke archiefdienst. Op het Administratief Centrum te Nijmegen wordt in een eigen afdeling ten be hoeve van het gemeentearchief zoveel mogelijk gepoogd uitvoering te geven aan de werkzaamheden ten behoeve van de indicering van de bevolkingsregisters en de notariële archieven. Op 23 november 1972 keurde de gemeenteraad een voorstel goed om het Arsenaal te gaan gebruiken als archiefgebouw. Gehoopt wordt, dat deze betere huisvesting voor het archief binnen niet al te lange tijd gerealiseerd kan worden. [230] In de archiefbewaarplaats werden opgenomen archivalia van de Dienst Publieke Werken en Volkshuisvesting, de Centrale Vervoersdienst, de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst en de Gemeentelijke Kredietbank, alsmede van een aantal particuliere instellingen, waaronder de afdeling Nijmegen van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst. Geinventariseerd wordt het stadhuisarchief 1816-1946 en het archief van de Latijnse School en het Gymnasium. Voor onderwijzers van de basisscholen wordt een cursus 'Geschiedenis van Nij megen' georganiseerd. Het archief werd bezocht door 611 (v.j. 423) personen, die 1905 (v.j. 1895) bezoeken brachten. Roosendaal en Nispen. In 1971 werden de uit de in 1970 vastgestelde archief verordening voortvloeiende reglementen voor het beheer en het gebruik van de archieven en verzamelingen opgenomen in de gemeentelijke archiefbewaarplaats en voor het beheer van de onder de gemeentelijke organen berustende archief bescheiden vastgesteld. De restauratieplannen voor de tot archiefgebouw bestemde pastorie Molenstraat 2 kregen een definitieve vorm. Naar de archiefbewaarplaats overgebracht werden de archieven van de St. Jans parochie, de St. Antoniusparochie en de St. Corneliusparochie. Ook werden nog archivalia overgedragen van de gemeentesecretarie, de Dienst Stadsontwikkeling en het Openbaar Slachthuis. Het aantal bezoekers bedroeg 153 (v.j. 117), die 658 (v.j. 711) bezoeken brachten. Rotterdam. In het verslag over 1972 wordt nog uitvoeriger dan in het vooraf gaande ingegaan op het op langere termijn te voeren beleid. Ongetwijfeld zal de computer bij de informatieverwerking in het archief een steeds grotere rol gaan spelen. Wanneer in de toekomst in Rotterdam geschiedenis gestudeerd zal worden, zal de Gemeentelijke Archiefdienst daarbij als beherende instelling van belangrijke bestuurlijke en economische archieven, van een bibliotheek, waarin naast vak literatuur bijzonder veel historisch-topografisch materiaal betreffende Rotterdam en omgeving voorkomt, en van een der grootste topografisch-historische atlassen in den lande, ongetwijfeld van groot nut zijn. Overgenomen werden archieven van de gemeentesecretarie, gemeentelijke diensten en bedrijven en van particuliere bedrijven o.a. overgedragen door de Vereniging Nederlandsch Economisch Historisch Archief te 's-Gravenhage. De inventarisatie van de stedelijke eigendomsbewijzen werd voltooid. Het werk aan de in de 19de eeuw gevormde rubrieken van het oude stadsarchief werd voortgezet. Als deze inventarisatie voltooid is, zullen de collecties van de magistraats-families Collot d'Escury, Wijckerheld Bisdom en Gevers Deynoot als eigen eenheden be schreven worden. [231

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 36