Berichten carrière de direction. Eén citaat: II faut se pénétrer de l'idée que les archivistes doivent être avant tout des conservateurs d'archives et ont pour röle essentiel de mettre la documentation dont ils ont la garde a la portée des chercheurs. lis n'ont pas pour tache primordiale d'écrire l'histoire, mais bien de permettre a d'autres d'écrire cette histoire. Ils doivent être au service des chercheurs, non se substituer a tout prix a eux. In de Kroniek van het Archiefwezen kreeg Nederland ruim drie bladzijden, met o.a. Advies nr. 15 van de Archiefraad, de Studiedagen over vernietiging en akwisitie, de reeks Kerkelijke Archieven van de Nederlands Hervormde Kerk en de drie door het Rijksarchief in Limburg in 1971 gepubliceerde inventarissen. Aflevering 3-4 telt ongeveer 300 bladzijden. Wij stippen daaruit het volgende aan. Van L. Verriest wordt posthuum een bijdrage gepubliceerd over Les 'voirs-jurés' de Tournai et leurs archives. Onder deze archivalia bevinden zich veel chirografen. Het artikel wordt in de volgende aflevering voortgezet. A. Uyttebrouck houdt zich ook met chirografen bezig, nl. met die van de meier of schout en de schepenen van het hof van het kapittel van St. Geertruid van Nijvel in Jauchelette, waarover drs. P. H. J. van der Laan schreef in zijn bespreking van de Inventaire des archives de l'abbaye de la Ramée a Jauchelette3. E. van Mingroot verdiept zich in de vraag of de stichtingsoorkonde van de abdij Tongerlo uit 1133 echt of vals is. Hij meent, dat we te doen hebben met een ver valsing van rond het midden der 12e eeuw, een onhandige combinatie van de naam van de Kamerrijkse bisschop Borchard met een datum uit het episcopaat van diens opvolger Lietard, getuigen uit de tijd van zijn tweede opvolger Nikolaas, inhoudelijke gegevens uit een pauselijke bulle van 1146 en uit een bisschoppelijk charter voor een andere Premonstratenzer abdij, benevens het formulier van weer andere documenten. C. Vleeschouwers en M. Vleeschouwers-Van Melkebeek beginnen de publikatie van regesten der cartularia van het bisdom Doornik. Eerstgenoemde behandelt bo vendien Electieverslagen tijdens de vijftiende eeuw in het bisdom Doornik: een ver waarloosde documentatie in Cartularium 75. J.H. v. d. HO. 3 Ned. Archievenblad 1972, blz. 140-141. 228 Gemeente- en waterschapsarchieven Alkmaar. In zijn verslag over 1972 deelt de archivaris mede, dat hij op zijn artikel over de organisatie van het Nederlandse Archiefwezen, gepubliceerd in het Neden- lands Archievenblad van 1972, blz. 30-41, naast enige afkeurende reacties een aan tal adhesiebetuigingen ontving van vooral jongere collegae-gemeentearchivarissen, alsmede van mensen, die als archiefgebruiker het archiefwezen goed hebben leren kennen. De verzamelinventaris, waarin zijn beschreven het archief van de parochie Alk maar van vóór 1573 en de archieven van de kloosters, provenhuizen, gasthuizen, weeshuizen en charitatieve fondsen, kwam nagenoeg voor uitgave gereed. Het wachten is slechts op een hoeveelheid archief van het voormalig Stadsziekenhuis, terwijl ook het in december 1972 ontvangen archief van het Hofje van Bijlevelt nog moet worden geordend. Het archief van de 8-Oktober Vereniging werd ge ordend, hetgeen zeer urgent was in verband met de naderende viering van het ontzet in 1573, vierhonderd jaar geleden. Van het Rijk werden in bewaring ontvangen de protocollen van Alkmaarse notaris sen over de periode 1842-1895. Het aantal bezoekers bedroeg 378 (v.j. 348), die 1389 (v.j. 1419) bezoeken brachten. Eindhoven. In 1972 werd voortgegaan met de beschrijving, inventarisatie en or dening van schepenbank- en administratieve archieven van Eindhoven, Tongerle en Strijp. De inventaris van het archief van de Tafel van de Heilige Geest en het Armbestuur kwam gereed. Het computer-programma, dat werd opgesteld om met behulp van de inhoud der akten van eigendomsoverdracht van onroerend goed een kaart van Eindhoven vóór 1486 te ontwerpen werd, mede in overleg met de directeur van het reken centrum van de Economische Hogeschool te Tilburg verder ontwikkeld. Liet aantal bezoekers bedroeg 1247 (v.j. 1177). Bovendien waren er 958 bezoekers in groepsverband. 229

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 35