Wittert van Hoogland'. Zij is een bewerking van de inleiding op de inventaris van een verzameling papieren van E. B. F. F. Baron Wittert van Hoogland (1875-1959). Het geïllustreerde boekje telt 55 bladzijden, waarvan er drie worden ingenomen door een samenvatting in het Engels. J.H. v.d. HO. Buitenlandse archivistische literatuur The American Archivist van januari 1972 begint zoals gebruikelijk met het Presi dential address, ditmaal van Philip P. Mason. Hij gaat vooral in op de positie van de Society of American Archivists, die haar ledental zeer ziet toenemen en nu een eigen bureau heeft met gesalarieerd personeel. Ingesteld werd een Committee for the 1970's, dat een rapport uitbracht, dat in de aflevering van april 1972 is opge nomen. De administrative assistant to the secretary of the Society of American Archivists, Judith A. Kouchy, schreef het verslag van de 35ste jaarvergadering en geeft in aflevering 3-4 het antwoord van de Society's Council op het rapport van het Committee for the 1970's. In de eerste aflevering van 1972 verder artikelen van Y. Pérotin over het archief van de Verenigde Naties, van M. H. Fishbein over de waardering van archivalia, die de vorm hebben van ponskaarten, banden, schijven en ander computermateriaal en van D. B. Schewe en M. J. Dowd over het toegankelijk maken per computer van circa 50.000 brieven uit de periode vóór 1789 door het Center for the Docu mentary Study of the American Revolution of the National Archives. Als voor beeld geven zij een brief van 3 juli 1779, waarin John Cox en Charles Pettit bij de president van het Congres klagen over de inflatie. Ernst Posner bespreekt uitvoerig het Manuel d'archivistique, dat in het Archievenblad werd gerecenseerd door drs. B. Woelderink1. De aprilaflevering bevat naast het reeds genoemde rapport artikelen over archie ven in ontwikkelingslanden, geschreven door W. F Smith, M. Rieger, H. E. Angel en R. A. Mayer. Aan de orde komen de rol, die de archieven spelen bij de nationale ontwikkeling, de opleiding van archivarissen, de toestand op archiefgebied in Iran2 en het werk, dat voor de archieven verricht wordt door filantropische instellingen. De afleveringen van juli en oktober verschenen in één deel. Ernst Posner zet hierin zijn geschiedenis der archieven, die hij begon in zijn boek Archives in the Ancient World3, voort met de behandeling van de archieven uit de Middeleeuwse Islamiti- 1 Ned. Archievenblad 1972, blz. 53-57. 2 Voor het archiefwezen in het oude Perzië leze men Ezra 5 en 6 en Esther 3 23 en 6 1-3. 3 Zie Ned. Archievenblad 1972, blz. 200-201. 226 sche wereld. De grote invloed, die Iran op de archiefontwikkeling gehad heeft en die H. E. Angel in het aprilnummer slechts even aan kon duiden, komt hier vol ledig uit de verf. Zij reikte tot in Spanje en op Sicilië. Uit de Mohammedaanse wereld resten ons ook enige niet-Islamitische archieven, zoals een Hebreeuws ar chief uit Cairo en kloosterarchieven als van Sint Catharina op de berg Sinai en de Franciscanen te Jeruzalem. H. A. Taylor behandelt een thema, verwant aan dat van het Haagse symposion op 2 en 3 november 19724: Clio in the Raw-Archival Materials and the Teaching of History. Hij kan dit probleem met veel voorbeelden uit zijn praktijk illustreren, want hij was archivaris van Leeds, Liverpool, Northumberland, Alberta en New Brunswick voor hij directeur werd van de historische afdeling van de Public Ar chives of Canada. D. C. Brown deed een eerste onderzoek in de papieren van de in 1961 overleden Speaker of the House Sam Rayburn. E. Alldredge geeft voorbeelden voor het in ventariseren van magnetische banden. R. M. Warner vergelijkt de archiefopleidin gen in de Verenigde Staten en in Canada. J.H. v.d. HO. Archives et Bihliothèques de Belgique, Archief en Bibliotheekwezen in België, 1972, 1-2, telt bijna 500 bladzijden. Naast artikelen, die onmiddellijk het archief- en bibliotheekwezen betreffen, zijn ook bijdragen van wijdere historische strekking opgenomen. De Portugese archieven worden behandeld door Antonio Machado de Faria. Na zijn Portugese tekst volgen samenvattingen in Nederlands en Frans. L. Mees behandelt oude drukken in Belgische Rijksarchieven. Ph. Muret geeft een apercu sur les archives de la littérature et de l'art en Belgique, zulks ter voorbe reiding van de behandeling van deze archieven op het zevende Internationale archiefcongres te Moskou1. Prof. L. Ceyssens, die op 6 november 1972 het woord voerde bij de opening van de tentoonstelling Port-Royal en Utrecht en de aanbie ding van de eerste exemplaren van de Inventaire des pièces fran^aises se rapportant a l'Abbaye de Port-Royal des Champs et son cercle et a la résistence contre la Bulle Unigenitus et a l'Appèl van de heren J. Bruggeman en A. J. van de Ven, doet in dit nummer verslag van zijn onderzoekingen omtrent het Jansenisme in tal van Europese archieven en bibliotheken. In verband met het op het symposion over de archieven en het wetenschappelijk onderzoek door dr. C. Wijffels naar voren gebrachte2, is bijzonder belangwekkend hetgeen A. Uyttebrouck opmerkt A propos d'un statut, carrière scientifique et 4 Zie Ned. Archievenblad 1972, blz. 321-412 (extra aflevering). 1 Zie Ned. Archievenblad 1972, blz. 252-278, i.h.b. blz.-267-268 2 Zie Ned. Archievenblad 1972, blz. 398-400 (extra aflevering). 227

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 34