Kortrijk Het Kortrijkse onder de regering van Leopold I, Brussel, 1965. Tentoonstelling Nationale Vlashistoriek van de 9de tot de 20ste eeuw. Brussel, 1968. Saint-Hubert Exposition de documents relatifs a l'histoire de l'abbaye de Saint-Hubert, Brussel, 1961. Exposition d'archives organisée a Saint-Hubert a l'occasion de la Ille journée in ternationale de la chasse, Brussel, 1963. Verschillende rijksarchieven richten ook tijdelijke tentoonstellingen in zonder dat de catalogen echter uitgegeven worden. Zo het Rijksarchief te Ronse over de be volkingsgeschiedenis van Ronse, en over heraldiek in Zuidoostvlaanderen; te Na men over het notariaat en over het 'hospice d'Harscamp'. Te Doornik organiseert men nu en dan voor de leerlingen uit normaalscholen tentoonstellingen. Tot nu toe werden drie thema's behandeld: Wat zijn archieven? Wat vindt men in gemeente archieven? Hoe kan een thema aan de hand van de archiefdocumentatie belicht worden (gekozen onderwerp): 'Les revolutions de 1789 dans le Tournaisis'. Ook de niet-Rijksarchieven richten tijdelijke tentoonstellingen in, meestal op on regelmatige tijdstippen, bv. naar aanleiding van de verjaardag van het overlijden van een belangrijk persoon, zo het museum te Mariemont in 1967 om de 50ste sterfdag van Raoul Warocqué te gedenken. Verschillende stadsarchieven richten tentoonstellingen in over de lokale geschiede nis (bv. Tongeren, Wervik, Oudenaarde, Brugge, Gent, Lier0, in Kalmthout twee maal per jaar). Het Archief en Museum voor het Vlaamse Cultuurleven te Antwerpen richt drie tot zesmaal per jaar tentoonstellingen in over literatuur- en cultuurgeschiedenis, zo bv. dit jaar over August Vermeylen, Paul de Vree en Herman Teirlinck. Van deze tentoonstellingen worden geen catalogen gemaakt, maar wel folders. Ten derde: 'Werkt Uw instelling mee aan tentoonstellingen?'. De meeste instellingen zijn bereid hun archiefstukken uit te lenen mits er gezorgd wordt voor een verzekering en een goede bewaking7. Dikwijls worden de beschrij vingen van de tentoongestelde stukken door het personeel van de archieven ge maakt, soms stelt dit personeel de volledige catalogus samen. In het verleden ver zorgde het Algemeen Rijksarchief zelfs dikwijls de uitgave van de catalogen, bv.: Tentoonstelling 100 jaar Socialistische Internationale, Brussel, 1964; Exposition Les évêques de Tournai. Souvenirs et documents, Doornik, 1966; De abdij van Tongerlo 6 1962 'Lyrana', n.a.v. Lier 750 jaar stad; 1965 'Sint-Gummarustentoonstelling'; 1969 'Belforten', n.a.v. 600ste verjaardag van het belfort. 7 Voor de Rijksarchieven bestaat een 'Reglement betreffende de uitlening van documen ten voor tentoonstellingen'. Dit handelt over de keuze van de documenten, verzekering, vervoer, tentoonstelling en bewaring, reproductie, catalogus. [214] in schrift en beeld, Tongerlo, 1966; La gendarmerie. Des siècles d'histoire. Trente ans d'escorte royale, Brussel, 1968; Bruxelles et ses lignages. Exposition Hotel de Ville de Bruxelles, - Brussel, 1967; Tentoonstelling ingericht door de Vlaamse Ver eniging voor Familiekunde - v.z.w. in de Sint-Pietersabdij te Gent, Brussel, 1967; Catalogus van de geschiedkundige tentoonstelling te Hechtel, Brussel, - 1963; Cata logus van de geschiedkundige tentoonstelling 'De mens trekt door de eeuwen' van 8 mei tot 20 juni 1966 in het gemeentehuis te Mechelen a/de Maas, Brussel, 1966. De vierde vraag: 'Mogen scholen of andere groepen uw depot bezoeken?' Voor de Rijksarchieven, overal ja8 mits afspraak, behalve te Luik en te Doornik. Voor de andere archieven is de toestand minder duidelijk: er zijn depots waar dit op afspraak mag, zo te Tongeren, Kalmthout (max. 10 personen). Gent. Poperinge, Brugge, Oudenaarde (alle studenten van de hogere Cyclus van het M.O.-Atheneum, college, Bernardinnen, brengen elk jaar gedurende één lesuur geschiedenis een be zoek aan het archief van de stad), Wervik en in het A.M.V.C. te Antwerpen. Het is neen te Roeselare, Hoogstraten (er zijn sinds een paar jaar stukken verdwe nen), Leuven. Maaseik, Veurne en Mariemont. De vijfde vraag handelde over de houding t.a.v. lezers die het archief als vrijetijds besteding beschouwen. Meestal behandelt men hen als gewone lezers. In de meeste archieven houdt dit in dat het wetenschappelijk personeel hen bij hun opzoekingen helpt en wegwijs maakt in de inventarissen ('róle de guidance') maar dat men niet bereid is ganse akten te lezen of een volledige bibliografie op te stellen. Een zekere terughoudendheid tegenover genealogen valt ook vast te stellen. Te Lier en te Ant werpen moeten schriftelijke inlichtingen van genealogische aard betaald worden. Publicaties en voorwerpen die de verzamelingen bekend maken waren het onder werp van vragen zes en zeven. Het Algemeen Rijksarchief heeft tot nog toe twee platenalbums met verklarende teksten voor didactisch gebruik uitgegeven; het eerste album, in samenwerking met het Ministerie van Nationale Opvoeding, over de Industriële Revolutie9, het tweede, met het Centre de Methodologie de l'Histoire van de U.C.L., over de Luxemburgse geschiedenis10. Dit is tot stand gekomen dank zij de samenwerking van de conservator van het depot te Aarlen met twee lerares sen uit het M.O. en het is, zowel op historisch als op pedagogisch vlak, een eerste - rangswerk geworden. We hopen dat het ook in andere provincies zal mogelijk zijn ten behoeve van de scholen en van het niet-gespecialiseerd publiek dergelijke wer ken samen te stellen. Zulke albums zijn in voorbereiding op het Rijksarchief te 8 Te Brussel mag het depot bezocht worden na afspraak door de retorica's, universiteiten en culturele groepen. 11 R. DEFOSSE en R. VANSANTBERGEN, La Révolution industrie/Ie dans nos regions (1750-1850) Chantier d'histoire vivante), Brussel, 1967. 10 R. PETIT. M. Cl. DE CRAECKER en L. M. LAURENT, Documents relatifs a l'histoire du Luxembourg, dl. I: Antiquité et moyen-age, Leuven en Brussel, 1972. [215]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 28