zien. Verschillende stukken zijn volledig overgeschreven of vertaald. Ook vindt men steeds een selectieve bibliografie over het stuk. Vooraan vindt men een beknopte geschiedenis van Namen en een lijst van de Naamse prinsen. Dit werk dient zeker aangezien te worden als een model in zijn genre en het zal zeker veel diensten be wijzen bij het historisch onderricht in de scholen in de provincie Namen. Ook op het Rijksarchief te Ronse bestaat een permanente tentoonstelling van docu menten betreffende de geschiedenis van het arrondissement Oudenaarde. Deze is vrij toegankelijk elke weekdag tussen 9.00 en 17.00 uur en geleide bezoeken zijn steeds mogelijk. Er bestaat een uitgegeven beknopte catalogus4. Van 1964 tot 1970 bestond er een permanente tentoonstelling op het Rijksarchief te Kortrijk. Maar sinds 1970 is de tentoonstellingszaal in gebruik genomen door de Stedelijke Discotheek van Kortrijk. Van deze tentoonstelling bestond een sum miere catalogus6. Van de tentoonstellingen te Gent en Saint-Hubert bestaat geen catalogus. Ze zijn vrij toegankelijk o.l.v. een archivaris. Men is op dit ogenblik bezig de permanente archieftentoonstelling op het Rijks archief te Brugge opnieuw in te richten en een catalogus is in voorbereiding. Groe pen en scholen kunnen vrij deze tentoonstelling bezoeken o.l.v. één der archivarissen. Op het Rijksarchief te Doornik is een permanente tentoonstelling in voorbereiding. Men voorziet geleide bezoeken voor scholen (enkel hoger M.O.). Naast een cata logus zal men er ook documentatiemappen met facsimilés, vertalingen en over schrijvingen van de stukken maken voor het M.O. Wat de andere archieven betreft: volgens de ontvangen antwoorden bestaan er en kel in het Stadsarchief te Tongeren en in het Archief en Museum voor het Vlaamse Cultuurleven te Antwerpen permanente tentoonstellingen. Te Tongeren is deze wegens plaatsgebrek beperkt tot één vitrine, gewijd aan curiosa ontdekt bij het klasseren van het archief. Ook zijn er enkele belangrijke documenten tentoongesteld in het Stedelijk Museum (eveneens in het stadhuis gevestigd). Geleide bezoeken zijn voorzien. Ingangsprijs 5 F (3 F voor jongeren en groepen). De tentoonstelling te Antwerpen heeft als thema: Tweehonderd jaar Cultuurleven in Vlaanderen en is open alle dagen, behalve de maandag, van 10.00 tot 17.00 uur, toegang gratis; ge leide bezoekers onder de leiding van een personeelslid. Er bestaat geen catalogus van deze tentoonstelling. De tweede vraag luidde: 'Richt Uw instelling tijdelijke tentoonstellingen in?' De Rijksarchieven richten, vooral sinds 1960, dergelijke tentoonstellingen in op onregelmatige tijdstippen; meestal gebeurt dit omdat andere instanties hierom vragen. Zie Plechtige opening van het Rijksarchief te Ronse. Kataloog van de tentoonstelling, Brussel, 1964. 5 Plechtige opening van het Rijksarrondissementsdepot te Kortrijk. Kataloog van de tentoonstelling, 25 april 1964, Brussel, 1964. [212] Vermelden we hier de voornaamste: Tentoonstellingen van alle Rijksarchieven: L. van Meerbeeck. Catalogue de l'exposition Charles-Quint et la Renaissance, Brus sel, 1956. Exposition historique Westerlo, Juillet 1960, Brussel, 1960. Exposition Henri Pirenne, Brussel, 1962. Exposition Henri Pirenne a Verviers, Brussel, 1962. Exposition d'archives notariales, Brussel, 1963. Tentoonstelling Nieuwpoort door de eeuwen heen, Brussel, 1963. Kataloog van de tentoonstelling 'Oostende 1000', Brussel, 1964. Kataloog van de tentoonstelling 'Wilrijk'. Tien eeuwen documenten Brussel, 1965. Exposition de documents relatifs a la Révolution industrielle, Brussel, 1965. Exposition consacrée aux libertés communales a 1 occasion de la commémoration du IXe centenaire de la charte de Huy, Brussel, 1966. Tentoonstelling 'De Noordzee', Brussel, 1967. Catalogue de l'exposition de documents relatifs au Pays Mosan, Brussel, 1967. Exposition de documents 'Les partis traditionnels et la politique beige (1830-1920)'. Catalogue, Brussel, 1967. Tentoonstelling Leopold II, bouwheer en urbanist, Brussel, 1969. De bouw van het Koninklijk Paleis te Brussel. Korte beschrijving van de zalen en salons van het paleis en kataloog van een tentoonstelling van documenten, Brussel, 1969. Het intellektuele leven in de Zuidelijke Nederlanden in de I5de-16e eeuw, Brussel, 1970. Exposition de documents organisée a l'occasion du Xle congrès des sciences généa- logique et héraldique; Brussel, 1972. Exposition de documents 'Westerlo, juillet 1972'. Brussel, 1972. Bergen La noblesse hennuyère a travers ses archives du 17e au 19e siècle, Brussel, 1961. Catalogue de l'exposition organisée a l'occasion des journées d'histoire des pays flamands, picards et wallons, Bergen, 1964. R. Wellens, Sept cent ans de droit hennuyer. Exposition organisée a l'occasion du septante-cinquième anniversaire de la conférence du Jeune Barreau a Mons, Brus sel, 1966. Doornik Exposition de documents relatifs a l'histoire du protestantisme en Belgique, organisé aux Archives de l'Etat a Tournai, Brussel, 1967. Hoei Inauguration des Archives de l'Etat a Huy. Catalogue de l'Exposition, Brussel, 1965. [213]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 27