Boekbespreking Replica's die zeer goed gebruikt kunnen worden bij tentoonstellingen zodat er geen risico s zijn voor het origineel worden vervaardigd door van een origineel een elastische mal van koudvulcaniserende rubber te maken. Deze mal wordt ge vuld met kunsthars of was. Het verdient aanbeveling de zo tot stand gebrachte zegels te merken ten einde de mogelijkheid van vervalsingen uit te sluiten. De restauratie van de katernen, die het boekblok vormen, komt overeen met de papier- of perkamentrestauratie. De boekband is veelal met leer overtrokken, waarbij de regels van de leerrestauratie moeten worden toegepast. Het oude bind werk met de ribben, ontstaan doordat het leer goed strak getrokken is om de tou wen waarop het boek genaaid is, vraagt bijzondere zorg. Bij kaartrestauraties zijn van groot belang het fixeren van de pigmenten alvorens men met oplossingen en baden kan gaan werken en het bijkleuren (niet: bij-tekenen, want dan zou de restaurator een vervalser kunnen worden). Het verdoeken van kaarten benadert de restauratie van schilderijen. De tentoonstelling omvatte, behalve enkele portretten en schilderijen, welke zuiver als decoratie van de over het geheel nogal technisch opgezette presentatie dienden en met het restaureren van archivalia weinig van doen hadden, 75 nummers. Het begon met een theatrum horribile, een vitrine gevuld met archivalia die door di verse vormen van aantasting of beschadiging voor restauratie in aanmerking ko men, en eindigde met het reeds genoemde Cedelken van Willem Barendsz. uit de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum te Amsterdam. Bij de ge restaureerde stukken staat in de catalogus de restauratie beschreven. Ook zijn daar bijzondere vormen van aantasting of vroegere minder geslaagde restauraties ge signaleerd. Bijzonder instructief was het van bepaalde series gerestaureerde en niet- gerestaureerde delen naast elkaar te zien. Het grote belang van het vooronderzoek bij het restaurereen bleek bij het tevoor schijn komen van eertijds als schutbladen, omslagen en verstevigingen gebruikte tekstfragmenten, kaarten enz., die thans veelal als unica een belangrijke bron zijn voor onze kennis van de tijd vóór de oude delen werden ingebonden. Spiegel van behoudenis was een buitengewoon interessante tentoonstelling, die, evenals de ongeveer tezelfdertijd in het Haagse Gemeentemuseum gehouden expo sitie Hout, houtsoorten en restauraties liet zien hoe bepaalde restauraties tot stand kwamen. Daar werd een vacuum geconstateerd tussen de mensen, die de kennis nog bezitten en een nieuwe generatie deskundigen, die er nog niet is. Eindelijk zal voor meubelrestaurateurs haast gemaakt moeten worden met een speciale opleiding, zoals die bestaat voor schilderijen- en textielrestaurateurs, lazen we in de pers. Ge lukkig dachten we, dat die opleiding voor archiefrestaurateurs thans tot stand is gekomen en op de wijze van Spiegel van behoudenis hun arbeid den volke getoond kon worden. J. H. van den Hoek Ostende 200 W. F. Leemans, E. Leemans-Prins, Guillaume de Nassau et la principauté d'Orange 1544-1559. L'acquisition de la possession réelle par le Prince. Rechtshistorisch Instituut Leiden. Haarlem 1969. 35,geb. Toen tijdens de ballingschap van het Huis van Oranje Prins Willem V zich in het bezit van zijn Nassause stamlanden bedreigd voelde door een pretendent uit het Huis van Nassau-Siegen (wiens aanspraken door Napoleon ondersteund werden), schreef Willem V van Oranje 29 mei 1802 in zijn Nassaus paleis Oranienstein aan zijn zoon Willem Frederik Erfprins van Oranje: 'le titre d'Orange n'est qu'un vain nom' (Colenbrander, Gedenkstukken, IV, 704, 's-Gravenhage 1908). Nadat in november 1813 de nieuwe Prins van Oranje hersteld was in zijn rechten als Vorst van Nassau, 2 december 1813 de Nederlandse souvereiniteit had aanvaard en sinds 1 augustus 1814 in naam der verbonden mogendheden als Gouverneur- Generaal de vroegere Oostenrijkse Nederlanden bestuurde, berichtte zijn algemeen secretaris van Staat Falck 18 augustus 1814 uit Brussel aan de eerste wapenkoning chevalier Heard, dat de titel van Z.K.H. luidde: 'Guillaume d'Orange Nassau, Prince Souverain des Provinces Unies des Pays Bas et de Nassau, Prince de Fulda et de Corbie, Comte de Dortmund, Seigneur de Beilstein et de Weingarten etc., etc.' (A.R.A., Staatssecretarie inv. no. 5922, no. 1227). Geen wonder dat de 'Entschadigungslander' (Fulda enz. van 1802), waarvan het bezit in 1814 nooit reëel is geweest, in de titulatuur van Oranje de laatste plaats innamen, en vanzelfsprekend dat de dynastieke naam van de Nederlandse tak van het Huis Nassau was Prins van Oranje Nassau. Bij de nadering van het regeringsjubileum van Juliana Koningin der Nederlanden. Prinses van Oranje-Nassau enz., enz., enz. is het tijd aandacht te wijden aan boven vermeld haar door de schrijvers opgedragen werk. In hetzelfde jaar waarin dit boek verscheen gaven Edouard Baratier, G. Duby en E. Hildesheimer bij de librairie Armand Collin (Parijs 1969) een losbladige en door een uitvoerige tekst en uitgebreide genealogieën begeleide Atlas historique uit, gewijd aan: Provence, Comtat Venaissin, Principauté de Monaco, Principauté d'Orange, Comté de Nice. Twee jaren later publiceerde dezelfde Edmond Baratier (conservateur aux archives des Bouches-du Rhöne) met zijn medewerkers in de reeks 'Univers de la France', [201

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 21