Berichten Gemeente en waterschapsarchieven Gouda. In 1972 werd voortgegaan met het klapperen van de notariële protocollen. Enige kleinere archieven werden geïnventariseerd. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad gaf de Oudheidkundige kring 'Die Goude' met geldelijke steun van gemeente en provincie het boekwerk 'Gouda zeven eeuwen stad' uit, dat vijftien hoofdstukken bevat uit de geschiedenis van Gouda, alle gebaseerd op archiefonderzoek. Als aanwinst valt te vermelden het archief van het Henrietta Hoffmanhuis, rusthuis voor bejaarde dames, 1891-1972. Het aantal bezoekers bedroeg 152 (v.j. 126), die 402 (v.j. 366) bezoeken brachten. Groningen. De gemeenteraad stelde op 20 december 1971 een archiefverordening vast, die op 1 februari 1972 in werking trad. Burgemeester en Wethouders stelden op 25 januari 1972 vast een reglement voor het gemeentearchief en voor het gebruik van de archieven en verzamelingen, opgenomen in de gemeentelijke archiefbewaar plaats, voorschriften voor het beheer van de onder de gemeentelijke organen be rustende archiefbescheiden en een nieuwe instructie voor de gemeentearchivaris. Ook deze regelingen traden op 1 februari 1972 in werking. Hoewel in voorafgaande jaren voor de huisvesting van het gemeentearchief is ge dacht aan nieuwbouw, lijkt zich thans de mogelijkheid voor te doen het archief onder te brengen in een daartoe te verbouwen bestaand pand, t.w. de voormalige puddingfabriek van de firma A. J. Polak aan de Hereweg-Viaductstraat, dat aan de gemeente toebehoort. Dit pand biedt voldoende ruimte en zal na het treffen van de nodige voorzieningen voor het beoogde doel kunnen worden ingericht. De inventaris van het archief van het Klerkenhuis kwam geheel gereed. De archie ven van de Bank van Lening, het Heymanslyceum en het Avondlyceum werden in concept-inventarissen beschreven, evenals enige Rooms-Katholieke parochiearchie ven. De bevolkingsregisters van de gemeente Groningen en de voormalige ge meenten Hoogkerk en Noorddijk (1822-1939) werden van de afdeling bevolking ter gemeentesecretarie overgenomen. Het archief werd bezocht door 506 (v.j. 361) personen, die 2430 (v.j. 2003) bezoe ken brachten. [148] St. Laurentiusviering te Oisterwijk Op dinsdag na zondag Laetare, dit jaar op 3 april, kwamen de Noordbrabantse archivarissen voor hun patroonsfeest naar het kwartier van Oisterwijk. Collega P. J. M. Wuisman leidde zijn gasten in dit gebied langs een aantal historisch in teressante bezienswaardigheden, 's Middags om ongeveer twee uur verzamelde zich een groep van 38 collega's in het kasteel De Strijdhof te Udenhout, waar zij gastvrij werden ontvangen door zuster Augustine. De heer Wuisman vertelde iets over de geschiedenis van het kasteel en over het huidige gebruik ervan door de Zusters van Dongen, die hier voor mensen die daar behoefte aan hebben een mogelijkheid bieden om in deze fraaie en rustige omgeving op verhaal te komen. Na de bezichtiging van het sober maar smaakvol ingerichte kasteel, vertrok het gezelschap naar Helvoirt, waar een bezoek werd gebracht aan de oude, in 1969 gerestaureerde Nederlands Hervormde kerk, met haar opvallende houten ton gewelven. Vervolgens ging men naar Haaren voor een bezoek aan het kasteel Ne- merlaer. De bewoner van dit kasteel, de heer A. van Oirschot, vertelde een en ander over de geschiedenis van dit huis, dat reeds in de veertiende eeuw als jacht slot bekend was, over de brand van 1969 en over de moeizame pogingen tot restau ratie, waarvoor Monumentenzorg tot op heden geen subsidie wil geven. Om vijf uur werd het gezelschap ontvangen door het gemeentebestuur van Oister wijk. Na de verwelkoming door loco-burgemeester W. G. van der Aa memoreerde drs. C. Th. Lohmann in zijn dankwoord onder andere dat deze dag vrijwel samen viel met de tiende verjaardag van het Streekarchivariaat in de Kring Oisterwijk. Een bijzonder cachet verkreeg deze 16e St. Laurentiusviering door het intieme af scheid van drs. H. J. A. M. Schurink die, in de lange tijd dat hij het ambt van gemeentearchivaris van Tilburg vervulde, voor vele collega's een hartelijke vriend en tegelijk een onnavolgbaar voorbeeld van dienstbaarheid was. Dr. L. P. L. Pirenne bespaarde het Rijk een fors bedrag aan portokosten door aan de collega's-diensthoofden een tweetal indrukwekkende inventarissen mee te geven, bestemd voor de onder hen ressorterende bibliotheken. Het betrof hier de Inven taris van het archief van het Kruisherenklooster Sint-Agatha, 1371-1887, door drs. H. Douma (Rijksarchief in Noord-Brabant, Inventarisreeks nr. 9, 's-Hertogen- bosch 1972, 3 delen, 22 484 bladzijden) en de Inventaris van het archief van de Heusdense Cisterciënzerkloosters Mariënkroon en Mariëndonk, 1245-1631, door H. van Bavel O.Praem. (Idem, idem nr. 10, 's-Hertogenbosch 1972, 4 delen, 38 769 bladzijden, geïllustreerd). Buitenlandse archieven Brussel. De in het jaarlijks verslag over 1970 aangekondigde verhuizing van ar chieffondsen naar de nieuwe lokalen van de dienst, de voormalige Papierfabriek van België, Groot Eilandstraat 39, en de voormalige Hallen van Voortbrengers, 9e [149]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 82