A rchiefrecht X gronden beter op dit moment niet verder hierop in te gaan. De Vereniging meende, dat het onderzoek beperkt zou moeten blijven tot de in artikel 63 van het Archief- besluit genoemde gemeenten met minder dan 50.000 inwoners, daar alleen bij hen de hogere archiefkosten geen gelijke tred houden met hun inwonertal. Bovendien is er een verfijningsregeling voor gemeenten met historische kernen in studie, waarnaast thans geen andere regeling naar voren gebracht moet worden. Een mo gelijke deeluitkering van het Rijk aan de gemeenten buiten het Gemeentefonds om voor de kosten van archiefzorg zou onvermijdelijk een grotere rijksreglementering van het gemeentelijk archiefbeleid met zich mede brengen. Een onderzoek naar de bestaande praktijk van gemeentelijke archiefzorg en archiefbeheer zou nodig zijn, maar eerst op aandrang van de gemeenten zelf kunnen geschieden. Overheidsdocumentatie van februari 1973, waarin de heer Goedbloed enkele kant tekeningen maakt bij de door de Archiefraad in 1971 uitgebrachte adviezen, die bij het jaarverlag van 1971 werden gepubliceerd. ENIGE STELLINGEN BIJ PROEFSCHRIFTEN F. G. G. Covers voegde aan zijn Nijmeegs proefschrift Het geslacht en de firma F. van Lanschot 1737-1901 de stelling toe: Het verdient aanbeveling in de universi taire opleiding tot historicus aandacht te besteden aan documentatie in ruime zin. te weten kennis van archivistiek, bibliotheekwezen en statistiek. A. Doedens verdedigde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn dissertatie Ne derland en de Frans-Duitse oorlog, enige aspecten van de buitenlandse politiek en de binnenlandse verhoudingen van ons land omstreeks het jaar 1870. Een zijner stellingen luidt: Het Koninklijk Huis-Archief te 's-Gravenhage dient op dezelfde schaal en wijze als de Rijksarchieven voor wetenschappelijke onderzoekers toegan kelijk gemaakt te worden. 140] Uitlening van archiefbescheiden In de lijst van archiefbewaarplaatsen, bibliotheken en andere instellingen aan welke de beheerder van een archiefbewaarplaats ingevolge artikel 23 van het Archiefbe- sluit verplicht is archiefbescheiden voor een bepaalde tijd uit te lenen (vastgesteld bij beschikking van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk van 10 maart 1970, zie N.A.B. 74 (1970) 113, sedertdien enige malen aangevuld) is toe gevoegd de archiefbewaarplaats der gemeente Goes (beschikking van de staats secretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk van 17 november 1972, nr. M.M.A./Ar. 166953 I, Stcrt. 232). Over een aanwijzing ingevolge artikel 23 van het Archiefbesluit moet de Archief- raad worden gehoord. In zijn advies over aanwijzing van de gemeentelijke archief bewaarplaats te Goes stelde de Raad tevens voor om de bijgewerkte lijst van aan gewezen instellingen in haar geheel te publiceren. Stcrt. 232 bevat de lijst zoals deze na de bovengenoemde wijziging luidt. De thans geldende lijst is ook hierna op blz. 142-143 gepubliceerd. Kosten van het doen maken van afbeeldingen In deze rubriek (N.A.B. 76 (1972) 298-305) werden gepubliceerd de tarieven voor het doen maken van afbeeldingen, afschriften en uittreksels door of vanwege de beheerders van rijksarchiefbewaarplaatsen (en door of vanwege de beheerders van andere archiefbewaarplaats ten aanzien van door het rijk in bewaring gegeven be scheiden). In de betreffende bijlage van de beschikking van 20 september 1972 was een twee tal fouten geslopen. Deze zijn verbeterd bij beschikking van de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk van 29 november 1972, nr. M.M.A./Ar. 167.410 (Stcrt. 243). Ingevolge deze beschikking dient men op blz. 304 van de vorige jaargang van het Nederlands archievenblad de onderste vier regels te lezen als volgt: [141

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 78