De aandacht wordt gevestigd op Invenlaire d'archives communales, tome II, Archives de I'Etat a Motis, Bruxelles 1972. J. P. Hendrickx, W. de Keyzer, Ph. Mottequin, J. Nicodème, R. Wellens en G. Wijmans stelden de inventarissen samen van de archieven van 73 gemeenten in de arrondissementen Mons en Charleroi. De archieven zijn zeer ongelijk van om vang en bevatten zowel stukken van het Ancien Régime als contemporaine be scheiden. Per gemeente is een bibliografie opgenomen. Invenlaire d'archives du Ministère de l'Intérieur, Affaires Electorates 1830- 1919, par. A.-M. Pagnoul, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1972. In de inleiding wordt de ontwikkeling van het kiesrecht in België beknopt weerge geven. De stukken betreffen zowel de verkiezingen voor het parlement, als die voor de provinciale en gemeentelijke besturen. Voltooid verleden tijd, oud nieuws uit rijksarchieven, samengesteld door Frans van Geldorp, uitgegeven door het Algemeen Rijksarchief, 's-Graven- hage MCMLXXIII. In deze bundel, die een voorwoord meekreeg van de Algemene Rijksarchivaris, mr. A. E. M. Ribberink, zijn artikelen bijeengebracht, die gepubliceerd werden in de departementale bladen van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Inter- aktie en Trefpunt. Op enkele ervan werd in het Archievenblad de aandacht ge vestigd, sinds de redacteur Trefpunt ontvangt op basis van een ruilabonnement1. Het boekje is niet gepagineerd en heeft ook geen inhoudsopgave. Omtrent de datum, waarop de artikelen werden gepubliceerd en in welk der beide bladen, wordt de lezer in het duister gelaten. Maar aardige lectuur is het zeker, o.a. over de pluim op de hoed der ambtenaren hoger dan commies, de liefhebberijen van een collega en een buiten de staat van het archiefwezen gevallen archivaris in Varsse- veld. De Middelburgse tentoonstelling 'A is een aapje', de plannen voor een nieuw Algemeen Rijksarchief, het bezoek van een Japanse delegatie aan het Algemeen Rijksarchief, opening van archiefgebouwen in Leiden en Utrecht en de Vereniging van Archiefrestauratoren kregen van de heer Geldorp deels een wat speelsere be handeling dan in het Archievenblad mogelijk was. De illustraties, die vele artikelen in de oorspronkelijke uitgave hadden, konden bij de heruitgave jammer genoeg niet overgenomen worden. 1 Zie Ned. Archievenblad 1972 blz. 151 en 206. 138] Intermediair van 12 januari 1973, waarin een artikel is opgenomen van prof. dr. ir. C. Koeman te De Bilt over Oude kaarten in Nederlandse Rijksarchieven. In dit artikel wordt een pleidooi gehouden voor verbetering van de bewaring van oude land- en zeekaarten in Nederlandse Rijksarchieven. De unieke functie die oude handschriftkaarten bij historisch-topografisch onderzoek vervullen veroor zaakt tegenwoordig een 'run' op de kaartenarchieven. Onze Rijksarchieven zijn echter (op een enkele uitzondering na) te klein en krijgen te weinig geld en perso neel van het departement voor een optimale conservering en dienstverlening. Er wordt op gewezen dat de 18- en 19-eeuwse topografische kaarten van Nederland het enige beschikbare complete beeld van de bewoningstoestand geven. Een beeld van een situatie uit de tijd vóór de snelle bevolkingstoename dat onmisbaar is voor de restauratie en conservering van het oude landschap. Een andere belangrijke kaartencollectie wordt gevormd door de wereldberoemde verzameling handschrift zeekaarten uit de 17e en 18e eeuw in het Algemeen Rijksarchief. De opberging en de catalogisering daarvan laten echter veel te wensen over. Dat is weer een gevolg van de geringe aandacht die het Rijksarchiefwezen in het verleden aan kaarten heeft geschonken. Er is zeker in Nederland, gezien de internationale betekenis van de oude kartografie, plaats voor een Rijksbureau voor historisch-kartografische documentatie, zoals reeds lang voor de kunstgeschiedenis bestaat. Verwezenlijking van deze gedachte en verbetering van de outillage van de Rijksarchieven is uitslui tend een zaak die onder het beleid van het Ministerie van C.R.M. valt. Overheidsdocumentatie van januari 1973, waarin de heer S. A. Goedbloed vertelt, dat de gemeente 's-Hertogenbosch de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ge vraagd heeft medewerking te verlenen aan een onderzoek bij de in artikel 63 van het Archief besluit genoemde gemeenten ten aanzien van hun belangstelling voor het ondernemen van stappen bij de regering om langs de weg van artikel 10, tweede lid, van de Financiële-verhoudingswet 1960 en een Besluit verfijning algemene uit kering archiefzorg een hogere uitkering uit het Gemeentefonds te krijgen. In deze richting is door de Archiefraad geadviseerd in het afzonderlijk gepubliceerde advies nr. 15 over de rijksarchiefdienst, problemen, oplossingen en prioriteiten op de blz. 22 en 23. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten achtte het echter op vier 139]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 77