bleken, zoals ook de heer Struick aanroerde, dat het uiteindelijk gaat om de vraag: Wat moeten wij eigenlijk als archivaris precies doen? Dat was het dilemma van deze studiedagen. De heer Struick geeft een duidelijk voorbeeld van hoe het wel moet, want hij heeft als historicus bijzonder belangrijk werk verricht en een boek geschreven dat een bestseller is geworden in het Sticht. De wetenschapsbeoefening is blijkbaar ook een verkoopmethode en misschien zelfs de beste wel. Het blijkt ook, dat de archiefdiensten, die in universiteitssteden gevestigd zijn gewoon voor deel hebben boven de andere. Je merkt dat er in Brabant geen letterenfaculteit is. Archieven in universiteitssteden hebben dus veel voor en de heer Smeets en ik blijven toch maar vechten voor de vestiging van een letterenfaculteit in Brabant en laten maar in het midden of die dan in Tilburg of in Maastricht moet komen. Dr. Pirenne zegt vervolgens dank aan allen die het symposium hebben mogelijk gemaakt. Het eerst aan Mevrouw Spijkman van de Gemeentelijke Archiefdienst in Rotterdam die met haar assistent de verslaglegging heeft mogelijk gemaakt door opname van alles wat gezegd is op de geluidsband. (Applaus). Vervolgens dankt hij het Gemeentelijk Archief in Utrecht waar de teksten en discussie zullen worden uitgewerkt. (Applaus). Hij richt zich verder tot de middelbare archiefambtenaren. Het was een akademisch betoog misschien, maar het heeft zich allemaal, ook in de discussie toch niet alleen beperkt tot een gesprek tussen de hogere archiefambte naren. Spreker drukt vooral de middelbare archiefambtenaren op het hart te beseffen, dat ook zij een wetenschappelijke taak vervullen. Er zijn onder hen een aantal, die tot akademische hoogte reiken. Wat het inventariseren betreft winnen de middelbare archiefambtenaren het verre van hun hogere collega's. Hij dacht, dat de aanwezigheid in onze vereniging van hogere en middelbare archiefambte naren voor de laatsten een uitdaging moet zijn. Zij kunnen zich echt laten gelden. Hoe gaat het met het bekend maken van dit symposium in de universitaire en de archiefwereld. Door medewerking van de penningmeester zal het mogelijk zijn het verslag van deze studiedagen zo spoedig mogelijk in het Archievenblad op te nemen en er zullen overdrukken komen om die gericht te verspreiden onder de instellingen van hoger onderwijs in Nederland. Alle forumleden ontvangen voor hun bijdrage onder applaus van de aanwezigen een fles wijn uit handen van de voorzitter, evenals de commissie van voorbe reiding bestaande uit mevrouw Leuring en de heren Masselink, Klomp, Van Mee- rendonk en Graafhuis. De heer Klomp moet nog even achterblijven om uit handen van dr. Pirenne een Abraham in ontvangst te nemen, omdat hij 1 november zijn vijftigste verjaardag vierde. Daarmee zijn de studiedagen, die zeer geslaagd genoemd mogen worden, gesloten. Er zijn 1200 inventarisatieuren verloren gegaan, maar die zijn zeer goed besteed, zo eindigt voorzitter Pirenne zijn betoog. [412]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 47