wereld toch in een vrij vroeg stadium op de hoogte gesteld is en erbij betrokken kan worden. Dr. Dekker: Jawel, maar ik bedoel niet de archiefwereld maar ik bedoel de archi varissen en dat is een verschil. Prof. Slicher: Ik zie dat verschil niet. Mr. Ketelaar: Wel professor mag ik het toelichten. Ik heb inzage gehad van het rapport dat door de subcommissie rechtsgeschiedenis van de Historisch Weten schappelijke Commissie is vervaardigd en ik moet U zeggen, dat het rapport tot mijn stomme verbazing wel handelde over wat er aan de nederlandse universi teiten en hogescholen aan rechtshistorisch onderzoek wordt gedaan en over de mankracht, die men daarbij ter beschikking meent te hebben. Met geen enkel woord wordt echter gesproken over het rechtshistorisch bedrijf zoals dat buiten de uni versiteiten plaats vindt en dan sluit ik mij helemaal aan bij wat dr. Dekker zegt, met name wordt voorbij gegaan aan de prestaties van de archivarissen, die als rechthistorici in de archiefbewaarplaatsen hun vakgebied vooruitbrengen. Prof. Slicher: Het rapport rechtshistorie geeft alleen een opsomming van wat er aan de universiteiten gebeurt. Dr. Dekker: Misschien is deze discussie een stimulans ter bezinning of de richting, die de commissie nu inslaat wel goed is. Drs. Mentink wil van de inleider een geruststellende verklaring hebben. Hij vindt het nl. nodig te weten of de planning, die professor Slicher heeft behandeld, be trekking heeft op het eerste stadium en ook, of de inleider duidelijk zegt wanneer het tweede stadium aanbreekt: Als ik goed ben ingelicht zijn de rapporten die nu worden opgesteld rapporten in concept, die aan alle historici en ook historici voor zover zij archivaris zijn, ter openbare discussie worden aangeboden. De volledige discussie moet nog op gang komen. Het eerste rapport zouden wij dan kunnen zien als een stuk, waarin een bepaalde richting wordt aangegeven. Is dat zo, dan zijn we geloof ik voor een deel althans gerustgesteld. Prof. Slicher antwoordt, dat het inderdaad de bedoeling is, dat op deze wijze ge werkt wordt. Bij de samenstelling van het rapport van de afdeling Organisatie en Efficiency en van het advies nr. 15 van de Archiefraad, kon men steunen op ma teriaal, dat al bijeen gebracht was. Daarover beschikt men ten aanzien van het his torisch onderzoek nog niet; hier moet een allereerste begin opgebouwd worden: Ik kan U zeggen, dat op het verzoek, dat door Z.W.O. gedaan is aan de Sociaal Wetenschappelijke Raad, voor zover het de sociale wetenschappen betreft, natuur lijk gereageerd is. Er is daarna echter een rapport opgesteld, waarmee weinig te doen viel. Ik geloof evenwel, dat men bij de historici al wat meer met feiten aan de gang is en hoop dat men het voor elkaar krijgt. Er zal zeker een discussie in algemene zin over moeten plaatsvinden. 360] Drs. Mentink: U kunt ons ook als voorzitter van de Historisch Wetenschappelijke Commissie toezeggen dat dat inderdaad gebeurt. Prof. Slicher: Ja. Dr. Hart: Professor. Hoe vangt U eigenlijk het Wetenschappelijk historisch on derzoek op van buitenlanders, bijv. een onderzoek over de geldmarkt, typisch iets uit de tweede helft van de 19e eeuw door een Amerikaanse specialist en door een ander over de slavenhandel en over scheepsbouw. Hoe vangt U die mensen op? Prof. Slicher antwoordt, dat dr. Hart niet mag vergeten, dat het bij deze planning vooral gaat om projecten die voor de nederlandse regering financiële gevolgen hebben en dat is bij het onderzoek dat door buitenlanders wordt verricht niet het geval. Natuurlijk moeten wij er wel voor zorgen dat er geen doublures komen. In het rapport wordt duidelijk gesteld, dat wanneer buitenlanders al met bepaalde onderwerpen bezig zijn deze niet ook nog eens van nederlandse kant behandeld moeten worden. Ik dacht overigens, dat personen uit ons land, die bepaalde on derwerpen in studie nemen het terrein wel zó goed kennen, dat zij weten öf en zo ja welke buitenlanders met dezelfde stof bezig zijn. Maar het is zeker van be lang, dat U hierop wijst. Jhr. Dr. Sandberg vraagt zich af of op welke wijze zo'n studie-commissie er achter kan komen welke buitenlanders historisch onderzoek verrichten en gebruik maken van nederlandse archieven, zonder de archivarissen te raadplegen? Prof. Slicher: We willen de archivarissen echt niet buiten sluiten. Dr. Struick meent, dat archieven voor historici onduidelijke instrumenten zijn. Archiefdiensten moeten duidelijk dienstbaar zijn aan de geschiedwetenschap. Moet daarom niet opnieuw de vraag, die Blok aan Muller stelde: 'Wat hebben jullie (dat zijn: de archieven) ons te leveren?' aan de orde komen. Prof. Slicher antwoordt, dat de vragen: wat hebt U ons te leveren en in welke vorm kunt U het ons leveren, zeker besproken moeten worden, over de notariële archieven bijv. is al de vraag gesteld, op welke wijze dit het beste geschieden kan. Alleen door goed samenspel kan iets bereikt worden, dat zowel voor het archief wezen als voor de geschiedenis van betekenis is. De voorzitter sluit de discussie en maakt nog de volgende opmerking: Na Uw le zing, professor Slicher, heb ik wat spontaan gezegd, dat er over ons, maar zonder ons beslist wordt. Maar wanneer we U kennen en ons realiseren, dat U zowel de terreinen van het hoger onderwijs als het archiefwezen overziet en bovendien be denken, dat in Wageningen bijzonder veel doelgericht, planmatig archiefonderzoek verricht wordt, dat leidt tot indrukwekkende reeksen als de A.A.G. bijdragen, dan zijn wij gerust gesteld. Het is vaak moeilijk na te gaan wat de historici willen. De discussie heeft echter zeer bruikbaar denkmateriaal opgeleverd. Ten aanzien van de planning zou het bijzonder nuttig zijn in samenspel tussen de historici en de [361

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 21