f j: 1f Socialistische Sovjet-Republieken en kozen zij de opperste machtsorganen van de nieuwe unie-staat. Nu telt de USSR vijftien unie-republieken: Rusland, Oekraine, Wit-Rusland, Oezbekistan, Kazakstan, Georgië, Azerbeidzjan, Litauen, Moldavië, I i.i PMEJkJVm APOAHbltt KCftr PEiU IH*RNA*IONAl CONCRESTi MOCK8A, AOM C <310306 21-26 Al De openingszitting van het congres in de schitterend verlichte kolommenzaal in het Huis der Vakbonden. 256 Letland, Kirgistan, Tadzjikistan, Armenië, Toerkmenië en Estland. De unie-repu blieken tellen twintig autonome republieken, acht autonome gebieden en tien nationale gewesten. Woorden van welkom werden ook gesproken door een ver tegenwoordigster van het uitvoerend comité van het congres, door een vertegen woordiger van de stadsovjet van Moskou en door de president van de academie van wetenschappen. Zij wezen op het belang van de samenwerking in internationale organisaties, de ontwikkeling van Moskou tot een moderne stad met vele nieuwe woningen en goede verbindingen met andere steden en op de vele wetenschappelijke congressen die in de hoofdstad van de Sovjet-Unie worden gehouden. Belda dankte deze sprekers voor hun woorden en voor het werk, dat zij voor het congres ver richt hadden. Dit gezamenlijke werk draagt volgens hem bij tot een betere ver standhouding tussen de volkeren in het algemeen en de archivarissen in het bij zonder. Namens de Unesco sprak dr. O. Mikhailov, directeur van de afdeling documentatie, bibliotheken en archieven van die instelling, die wees op de vele door zijn organisatie gehouden symposia en seminars op archief-, bibliotheek- en documentatiegebied.3 Hij noemde in het bijzonder het computergebruik en de architectuurarchieven. De eigenlijke opening van het congres werd verricht door een lid van de ministerraad van de USSR, die de groeten van dit college aan het Zevende Internationale Archiefcongres overbracht. Hij noemde de archieven het geheugen der mensheid, een geheugen, waarvan het belang bijzonder spreekt in een jubileumjaar als dit, waarin de USSR vijftig jaar bestaat. Na deze algemene opmerkingen lijkt het ons goed nu iets meer te vertellen over de verschillende rapporten en hun behandeling ter vergadering." Eerste plenaire zitting: De onderlinge verhouding tussen de archieven in openbare bewaarplaatsen en die bij de administratie. Het eerste, dat op dinsdag 22 augustus onmiddellijk na de officiële opening van het congres aan de orde kwam, was dat van de Russische archivaris F. I. Dolgikh over de onderlinge verhouding tussen de archieven in openbare bewaarplaatsen en die bij de administratie. Voorzitter van deze zitting was de directeur général des Archives de France, G. Duboscq. De rapporteur haalde uit zijn met bijzonder heden uit vele landen gevulde rapport naar voren, dat de archiefstukken voor de wetenschap van belang zijn, maar ook voor de praktijk. In de meeste landen ver langen de archivarissen grotere invloed op de archiefvorming bij de administratie en op de selectie van de archivalia, die aan hen worden overgedragen. Gekwalifi ceerd archiefpersoneel bij de administratie zou veel kunnen bijdragen tot de op lossing van deze problemen. In Rusland verzorgt het Moskouse Staatsinstituut voor Geschiedenis en Archieven een daarop ingestelde opleiding. 3 Zie Ned. Archievenblad 1972 blz. 193194. 4 Dr. W. J. van Hoboken was zo vriendelijk mij zijn aantekeningen over enige con greszittingen ter beschikking te stellen, terwijl ik ook inzage heb gehad van het door dr. P. Scherft voor het Convent van Rijksarchivarissen opgestelde rapport over het archief congres van Moskou. [257]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 9