het reisbureau Wagon-Lits/Cook, afdeling Congres- en Groepsreizen, op 27 april en 24 juli in Amsterdam hielden, hebben tot deze goede gang van zaken bijge dragen. Ook was daar enigermate een taakverdeling vastgesteld. Bij de volgende congressen verdient het aanbeveling dergelijke contacten van de deelnemers vooraf te intensiveren. Het is te hopen, dat de op de dan te behandelen gebieden meest deskundige collega's in 1976 bereid en in staat zullen zijn naar Washington te gaan. De Nederlandse delegatie In Rusland rekent men met delegaties en groepen, die een leider hebben. Als zo danig trad voor ons op dr. P. Scherft, rijksarchivaris in Zeeland, die tevens de rijksarchiefdienst vertegenwoordigde. Onze groep telde vijftien leden, waarvan vier uit de rijksarchiefdienst, tien werkzaam bij gemeentearchieven en één in water schapsarchiefdienst. Helaas moest één collega wegens ziekte van de voorgenomen deelneming afzien. Dr. Scherft en de voorzitter van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, dr. L. P. L. Pirenne, rijksarchivaris in Noord-Brabant, hadden bij openings- en slotzitting voorin de zaal gereserveerde plaatsen. Zij woonden op maandag 21 au gustus de Table Ronde des Archives bij en op dinsdag 22 augustus de algemene vergadering van de Internationale Archiefraad. Dr. Scherft bezocht op maandag tevens de vergadering van het zegelcomité. Dr. S. Hart, adjunct-gemeentearchivaris van Amsterdam, woonde de vergaderingen van het microfilm-comité bij op maandag, dinsdag en donderdag.1 Dr. J. E. A. L. Struick als redacteur van Archivum en de redacteur van het Nederlands Archievenblad als correspondent van Archivum waren op maandag aanwezig op de bijeenkomst van de redactie van dat tijdschrift met haar correspondenten. Op donderdag ontmoetten zij col lega's uit vele landen op de samenkomst van redacteuren van archievenbladen. In het comité voor archivistische ontwikkelingshulp is Nederland niet vertegenwoor digd, hoewel het blijk heeft gegeven op dit gebied een behoorlijke inbreng te heb ben. Vermeldenswaard is hier ook het interview, dat dr. Scherft werd afgenomen door een der medewerksters van de Nederlandse afdeling van radio-Moskou. Voor archiefbezoek bleef de hierboven genoemden geen tijd over, maar er waren dele gatieleden, die de aangeboden gelegenheid konden benutten het oud-archief, het archief van de oktober-revolutie en het archief van literatuur en kunst der Sovjet Unie te bezichtigen.2 Vrijwel allen konden woensdag- of donderdagmiddag een twintig minuten durende film over de Russische archieven gaan zien, waarbij ex- 1 De heer Hart zal in de tweede aflevering van het Bulletin van het microfilm-comité een artikel publiceren over de praktijk van de microfiches in Amsterdam. De eerste aflevering van dit Bulletin met bijdragen uit Canada, West-Duitsland, Hongarije, India, Spanje, Zwitserland en Joegoslavië was op het congres verkrijgbaar. 2 Mejuffrouw J. F. M. Wentholt te 's-Gravenhage was zo vriendelijk mij het verslag van haar bezoek aan het oud-archief en het archief van de oktober-revolutie ter beschik king te stellen. Het volgt hierna als bijlage 1. [254] terieurs en interieurs der gebouwen, verluchte handschriften, protocollen, procla maties, prenten en foto's, zowel van tsaar Nicolaas II als van Lenin, over het witte doek gleden. Aantallen en herkomst van de congressisten. De talen van het congres waren Russisch, Engels, Duits, Frans en Spaans. Volgens de deelnemerslijst waren er 1060 afgevaardigden uit 66 landen. Met de dames en andere begeleidende personen meegerekend telde het congres 1300 deelnemers. De Russische groep was met 314 leden de grootste, waarbij uit de Sovjet-Unie verder Wit-Rusland door 11 en de Oekraine door 28 personen vertegenwoordigd waren. De Oosteuropese landen waren over het algemeen behoorlijk vertegen woordigd: 41 Bulgaren, 44 Tsjechoslowaken, 32 Oostduitsers, 18 Hongaren, 14 Polen, 6 Roemenen, 33 Joegoslaven. Grotere delegaties kwamen uit Frankrijk, Italië, Spanje. West-Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten met respectieve lijk 91, 89, 48, 47, 40 en 52 deelnemers. België met 7, Canada met 13, Denemarken met 11, Finland met 12, Ierland met 3, India met 5, Israël met 6, Nederland met 15, Noorwegen en het Vaticaan met ieder 5, Oostenrijk met 6, Zweden met 10 deelnemers behoorden tot de landen met kleine delegaties. Portugal had 2 afge vaardigden; Argentinië, Indonesië, Luxemburg, Marokko, Monaco, de Philippijnen, Turkije en Zwitserland waren elk door één persoon vertegenwoordigd. Dat was ook het geval met jonge landen als Kameroen, Fiji, Gabon, Ghana, Jamaica, Kenya, Libanon, Maleisië, Kongo, Senegal, Shri Lanka, Trinidad en Tobago, Oeganda en Zambia. Met de vele Russen en Russisch sprekende Oosteuropeanen waren er wel eens taalproblemen voor de westerlingen, die lange tijd achtereen de technisch niet vol maakte vertaal-apparatuur moesten gebruiken en soms onder de stortvloed van Russische klanken maar moeilijk de aarzelende stem van de tolk konden volgen. Een zitting, waar de meerderheid der sprekers zich van Frans, Duits of Engels bediende, was een verademing, al was het Frans van een Italiaan of het razendsnel voorgelezen Engels van iemand uit India ook wel eens zeer moeilijk te volgen. Opening van het congres Maandag 21 augustus werden werkvergaderingen van de verschillende comité's gehouden. Het eigenlijke congres werd op de 22ste 's morgens om half tien ingeleid door Luis Sanchez Belda, de president van de Internationale Archiefraad. Ver volgens heette het hoofd van het Russische archiefwezen F. I. Dolgikh de deel nemers, die delegatiegewijze in de zaal geplaatst waren, welkom. Hij wees erop, dat het Sovjet-volk in december 1972 de vijftigste verjaardag viert van de stichting van de USSR, de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken. Op 30 december 1922 namen de gedelegeerden op het eerste Al-unie-congres van de Sovjets van de USSR de verklaring en het verdrag aan over de stichting van de Unie van 255

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 8