Het Zevende Internationale Archiefcongres De plaats van het congres Dit congres werd gehouden te Moskou van 21 tot 25 augustus 1972. Plaats van samenkomst was de in 1785 door de architect Kazakov gebouwde Adelsclub. te genwoordig het Huis der Vakbonden, op de hoek van Marx Prospekt en Poesjkin- straat. De plenaire zittingen werden gehouden in de beroemde zaal met witmar meren zuilen, waar eens de dichter Poesjkin de bals bezocht. In 1924 heeft Lenin er opgebaard gelegen, Stalin in 1953. Dinsdagavond 22 augustus maakten de congresgangers deze zaal mede, zoals zij thans meestal gebruikt wordt, te weten als concertzaal. Zij genoten er van het door de congresleiding aangeboden con- Het Huis der Vakbonden te Moskou tijdens het Zevende Internationale Archiefcongres. [252] cert van een Siberische dansgroep uit Krasnoyarsk. Gedurende het congres was een spandoek op de voorgevel aangebracht met hetzelfde embleem, dat de congres sisten op een speld konden dragen en dat ook op alle aangeboden drukwerken te vinden is. De in het gebouw ter post bezorgde brieven en kaarten werden van een speciaal congresstempel voorzien. De voorbereiding In 1968 was op het Zesde Internationale Archiefcongres in Madrid hoewel niet met instemming van alle daar toen aanwezige Nederlanders bepaald, dat het volgende congres in Moskou zou zijn. Het Nederlands Archievenblad van 1971 gaf in de eerste aflevering een aan Der Archivar van november 1970 ontleend overzicht van de in Moskou te behandelen onderwerpen. Op de ledenvergadering van de Vereniging van Archivarissen te Amersfoort op 28 januari 1971 werd het bestuur gevraagd in hoeverre het zich voorbereidde op het komende archiefcongres. Daarbij kwam ter sprake, dat bij dit soort congressen de rapporten, die onderwerp van discussie moeten uitmaken, te laat plegen te verschijnen. Het bestuur, dat de noodzaak van een goede voorbereiding zeer wel inzag, beloofde de gang van zaken in het oog te zullen houden. Ter vergadering te Maastricht op 19 mei 1971 deelde de voorzitter mede, dat van de leiding van het archiefcongres enige vragen lijsten waren ontvangen ter voorbereiding van de rapporten. De rijksarchiefdienst had zich met de centrale beantwoording van deze lijsten belast. Gewezen werd op de mogelijkheid voor de Nederlandse deelnemers een groepsreis te organiseren. Het aantal plenaire zittingen bleek intussen van vijf tot vier te zijn terug gebracht, doordat het thema Archieven en natuurwetenschappen was komen te vervallen. Over de andere onderwerpen kwam een interessante serie rapporten tot stand, die met de in Archivum XXI1 te publiceren handelingen van het congres als blijvend resultaat van Moskou 1972' gezien kunnen worden. Van discussie over de rap porten was, althans in de plenaire vergaderingen, nauwelijks sprake. Zulks was het gevolg van de gebruikte procedure, waarbij achtereenvolgens de rapporteur zijn studie in het kort samenvatte, de panelisten ieder een aanvulling of toelichting gaven en tenslotte enige zich daartoe aanmeldende sprekers nog een bijdrage konden leveren. Van re- of dupliek was daarbij nimmer sprake. Dat vele, o.a. ook Nederlandse, sprekers goede en vruchtbare opmerkingen wisten te maken, verdient gezien de uiteindelijk toch weer zeer korte tijd van voorbereiding grote waardering. Een complete set rapporten troffen we eerst op zondagmiddag 20 augustus in een fraaie congresmap op onze hotelkamer aan. Die vrije dag tussen de vliegreis van Amsterdam over Stockholm naar Moskou en het begin van het congres wilde men over het algemeen echter graag met de Russische hoofdstad kennis maken, voor zover de excessieve warmte (30°35° C) niet alle initiatief verlamde. De opmerkingen waren dan ook in feite reeds voorbereid aan de hand van de vragenlijsten en de door de rijksarchiefdienst ingezonden antwoorden. De bijeenkomsten, die de Nederlandse deelnemers, gedeeltelijk in samenwerking met [253

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 7