De voorzitter dankt de heer Wijnaendts voor zijn boeiende uiteenzetting, waarna de heer Van der Meer een korte voordracht houdt over ontstaan en werkwijze van de stichting Iconographisch Bureau. Voortbouwend op de door E. W. Moes samengestelde 'Iconographia Batava, een beredeneerde lijst van geschilderde en gebeeldhouwde portretten van Noord- Nederlanders in vorige eeuwen', richtte jhr. rar. dr. E. A. van Beresteyn in 1923 een Iconografische Commissie op waarvan dr. Hofstede de Groot voorzitter was. In overleg met deze commissie werd door de heer Van Beresteyn het Iconogra phisch Bureau opgezet. Dr. Hofstede de Groot overleed in 1930. Zijn weten schappelijke nalatenschap werd ondergebracht in het voor dit doel opgerichte 'Rijksbureau voor Kunsthistorische en Ikonografische Documentatie'; de icono- graphische collectie werd onder het beheer van de heer Van Beresteyn gesteld als 'Afdeling Ikonografie'. In 1945 werd deze afdeling in beheer gegeven aan de nieuw opgerichte stichting Centraal Bureau voor Genealogie. Het inzicht dat de portret- iconographie en de genealogie los van elkaar moeten worden gezien als hulp wetenschappen, leidde er toe dat in 1955 de geheel onafhankelijke stichting Icono graphisch Bureau in het leven werd geroepen. In tegenstelling tot de door Moes gestelde beperkingen worden thans de oudste als de meest recente portretten geregistreerd, ook van buitenlanders. De registratie geschiedt op fiches, die een verwijzing geven naar de verzamelingen in privé bezit, in het bezit van het Iconographisch Bureau en in het bezit van openbare instel lingen, zoals met name de prentenkabinetten. Portretten van onbekenden worden eveneens geficheerd, doch de fiches worden in numerieke volgorde opgeborgen. De registratie is zeer uitvoerig. Naast het fiches-materiaal bestaat de collectie uit reproducties, portret-prenten en portret-foto's. Toezending hiervan wordt op hoge prijs gesteld; dit is helaas niet meer het geval met oorspronkelijke familieportretten. Die kunnen thans worden geschonken of gelegateerd aan de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoor werpen te 's-Gravenhage. De werkzaamheden van het Iconographisch Bureau kunnen als volgt worden om schreven: het vinden van bestaan en verblijfplaats van een specifieke afbeelding van een persoon; het vastleggen van het portretbestand van vroegere en nog be staande collecties in hun oorspronkelijk verband; het opbouwen van documenta tiemateriaal, waarmee portretten die hun identiteit verloren hebben opnieuw ge ïdentificeerd kunnen worden; het opbouwen van een chronologisch geordende verzameling reproducties die voor kostuum- en uniformkunde onontbeerlijk is; Het Centraal Bureau voor Genealogie is aan de Nassaulaan 18 te 's-Gravenhage gevestigd in een der aanzienlijke huizen, die Koning Willem II in 1844-1845 door architect G. Brouwer Sr. voor hooggeplaatste hofdignitarissen liet bouwen. Zij werden ontworpen in de Tudorstijl, een Engelse vorm van Gotiek. De bovenste rij ramen en de erker boven de koetspoort zijn later toegevoegd. Dit grote pand was een generaalshuis. [248

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 5