Varia Personalia Rotterdam tussen Spanjaard en Geus Op 30 oktober 1972 werd het nieuw gebouwde gedeelte van het gemeentearchief door wethouder G. Z. de Vos, die de door ziekte verhinderde burgemeester W Thomassen verving, officiéél in gebruik gesteld. Tegelijkertijd werd de tentoon stelling Rotterdam tussen Spanjaard en Geus geopend.' Deze tentoonstelling omvat vele originele documenten, kaarten, prenten enz., betreffende de gebeurtenissen die in en rond het gedenkwaardige jaar 1572 in den lande en in het bijzonder in Rot terdam het begin vormden van onafhankelijkheid en vrijheid. Na een periode waarin de Rotterdamse magistraat, hoewel trouw aan het lands bestuur, vrij gematigd optrad tegen de hervormingsgezinden binnen de Rotterdamse muren, raakte de stad in 1572 in een kritieke toestand. Het stadsbestuur dat in de eerste aprildagen Bossu gesteund had bij zijn pogingen de watergeuzen uit Den I te verdrijven, raakte bekneld tussen een anti-Spaanse menigte, die de geuzen al in het naburige Delfshaven en Schiedam wist enerzijds en Bossu, wiens troepen voor de Oostpoort stonden anderzijds. Na de overgang tot de opstand in juli 1572 zou Rotterdam zich grote offers getroosten om de Spanjaard uit Holland te ver- drijven. De uitgaven voor de 'gemene zaak' werden nauwkeurig genoteerd en evenals de andere steden presenteerde Rotterdam zijn rekening aan de Staten van Holland, die alleen maar konden vereffenen door uitverkoop der grafelijke domeinen en afstand van een deel van het gewezen kerkelijk bezit. Zo bouwde Rotterdam zijn machtspositie in Schieland op, wist zich op te werpen als meest acceptabele kandi daat voor de Zuid-Hollandse oorlogsvloot en zo profiteerde de stad ongetwijfeld van de blokkade eerst van Amsterdam en later van Antwerpen. De provinciale inspecteur van de archieven in Zuid-Holland, dr. J L van der Gouw, hield een inleiding, waarin hij het gebeurde van 1572 nader belichtte aan de hand van bepaalde passages uit de notulen van de eerste vrije statenvergadering te Dordrecht. Hij wees er daarbij op, dat de financiële lasten op de gewone man afgewenteld werden. Men zocht naar Hoorn, Enkhuizen, de Maassteden en Dord recht de handelsstroom te verleggen, die tot dan toe van de Oostzee naar het rege ringsgetrouwe Amsterdam vloeide. In de derde plaats memoreerde spreker de bij zondere zorg voor de archieven, zowel de charters van Holland op het slot te Gou da als de archieven van de grafelijke colleges en de statenarchieven in 's-Gra- venhage. 1 Reeds aangekondigd in Ned. Archievenblad 1972 op blz. 233 [318] Port-Royal en Utrecht Op 6 november 1972 werd in het rijksarchief in Utrecht de tentoonstelling 'Port- Royal en Utrecht' geopend. Inleidingen werden daarbij gehouden door prof. dr. L. Ceyssens o.f.m. te Brussel en prof. dr. J. A. G. Tans te Groningen. Met deze tentoonstelling, die duurt tot 21 december 1972, werd luister bijgezet aan de ver schijning van de Inventaire des pièces frangaises se rapportant a l'Abbaye de Port- Royal des Champs et son cercle et a la résistance contre la Bulle Unigenitus et a l'Appel door J. Bruggeman f en A. J. van de Ven. In de fraaie bijna 130 nummers tellende catalogus van de tentoonstelling is een zeer verhelderende leidraad, geschreven door professor Tans opgenomen. Door deze expositie wordt de unieke collectie Port-Royal, die in 1968 door de Staat der Nederlanden in bruikleen werd verkregen om haar te bewaren in Utrechts rijksar chief, meer bekendheid gegeven. Tientallen geleerden in binnen- en buitenland put ten reeds uit deze rijke bron. Nieuwe leden P. Brood (II), Speenkruidstraat 519, Assen Drs. P. D. J. van Iterson (I), Torenmolen 71, Amsterdam Mej. A. M. W. van de Moosdijk (II), Herzenbroekenweg 48, Eindhoven L. C. J. M. Rouppe van der Voort (II), Jacob van Ruisdaelstraat 28, Wijk bij Duurstede F. Talstra (II), Barnsteenstraat 65, Groningen A. F. M. Verstappen (II), Wilhelminastraat 29A, Zwolle Het adspirant-lidmaatschap van de heer A. F. Hoppener wordt omgezet in een gewoon lidmaatschap. Adspirant-ieden M. Baertl, Plaszicht 6, Rotterdam-13 H. de Beer, Dr. Scheurerlaan 28, Ermelo A. N. Beets, Oude Gracht 296 bis, Utrecht Mej. H. C. P. Blom, Plantageweg 9, Rotterdam-3016 W. J. P. Brand, Prins Bernhardlaan 64, Bergen op Zoom G. J. van Donschot, Madelievenstraat 42, Arnhem [319]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 40