Hervormde Gemeente 's-Gravenhage besloot haar daar aanwezige archief in bewa ring te geven aan het Haagse gemeentearchief. Een klein gedeelte van de overige archieven werd in de archiefkluis Javastraat 100 geplaatst, terwijl voor de reste rende een oplossing werd gevonden door plaatsing in een archiefruimte in het synodegebouw Carnegielaan 9. Ten aanzien van de archieven van enige gemeenten werd een zelfde gedragslijn nagestreefd als ten aanzien van het archief van 's-Gra venhage. De daardoor eventueel vrijkomende ruimte zal echter slechts toereikend zijn voor een klein gedeelte van de archieven van landelijke organen, die zijn over genomen of waarvan de overname op korte termijn te verwachten valt. De naam inspecteur werd vervangen door die van archiefconsulent. Daardoor komt beter tot uitdrukking dat het de taak van deze vrijwillige medewerkers is de kerkelijke colleges met raad bij te staan in de zorg voor hun archieven. Dit veronderstelt een bezoek ter plaatse om zich van de toestand, wijze van bewaring, ordening enz. op de hoogte te stellen. Met het raadgeven kan een zekere mate van hulpverlening gepaard gaan.2 Op het verzoek van het moderamen van de synode werd contact opgenomen met het deputaatschap voor het toezicht op het archief wezen van de Gereformeerde Kerken. Er had een gesprek met twee leden van het deputaatschap plaats met als eerste resultaat, dat gestreefd zal worden naar het aantrekken van archiefconsulenten, die voor beide kerkgenootschappen werkzaam kunnen zijn. De archivaris der Nederlands Hervormde Kerk was in 1971 op verschillende wijze betrokken bij de herdenking van de eerste officiële synode van de Nederlandse Her vormde (gereformeerde) Kerk te Emden in 1571. Het bureau werd voor archiefonderzoek bezocht door 66 (v.j. 64) personen. Gouda. Voor het eerst sinds de indiensttreding in 1966 van de archivaris W. Veer man wordt in 1971 het jaarverslag van het archief van deze Hervormde Gemeente in ruimere kring verspreid. In verband hiermede is dit verslag tamelijk uitgebreid. Het ligt in de bedoeling, dat de volgende beknopter zullen zijn. De archiefbewaarplaats bevindt zich bij de Sint Janskerk. Oorspronkelijk was deze ruimte stadsbezit en was er de stedelijke Librije gevestigd. Nadat deze met het stadsarchief verhuisde naar de voormalige Gasthuiskapel aan de Oosthaven, werd in 1893 het vrijgekomen lokaal overgedragen aan de kerkvoogden der Hervormde Gemeente. Jarenlang was het in gebruik als catechiseerruimte, vergaderlokaal en opslagplaats en tenslotte werden er de kerkelijke archieven in ondergebracht. In 1950 werd een daartoe deskundige benoemd tot archiefbeheerder, maar deze kon weinig tijd aan het archief besteden, zodat tot eind 1965 nagenoeg niets aan de verzorging van de archieven werd gedaan. Na de benoeming van de huidige archi varis werd de oude Librije gerestaureerd, er werd verwarming aangelegd en de houten rekken werden door stalen vervangen. In overleg met het College van Kerk voogden werden een instructie voor de archivaris en een reglement voor de bezoe kers vastgesteld. 2 Opgave van de consulenten in Ned. Archievenblad 1972, blz. 130131. [314] In de bewaarplaats berusten de archieven van de Classis Gouda 1617-1950; kerk meesters/kerkvoogden 1572-heden; kerkeraad en diakonie 1621 1579)-1969; col lege van notabelen 1821-1957; de Waalse kerk 1625-1860 (thans voor het grootste deel in Leiden) en een aantal commissiearchieven. Het archief van de Sint Jans kerk 1314-1571/1573 is sinds 1901 tot wederopzegging in bruikleen gegeven aan het Goudse gemeentearchief. Voorts zijn er collecties tekeningen, prenten, foto's etc., veelal betrekking hebbende op de Goudse glazen, voorwerpen en een biblio theek en documentatie. Het aantal bezoekers bedroeg 16 (v.j. 8). GABIDOC In de laatste tijd is toenemende behoefte gebleken aan frequent informeel contact tussen groeperingen van personen die betrokken zijn bij documentaire informatie verzorging. Overleg tussen de besturen van een aantal verenigingen en andere groeperingen op deze vakgebieden heeft geleid tot de instelling van een gespreksgroep, waarin ieder van de volgende organisaties een lid heeft afgevaardigd. Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen (NVB) idem, Sectie Speciale Bibliotheken (SBB) idem, Sectie Wetenschappelijke Bibliotheken (SWB) Centrum voor Literatuuronderzoekers (CLO) Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA) Vereniging van Archivarissen in Nederland (VAN)3 Studiekring voor Documentatie en Administratieve Organisatie der Overheid (SOD) Deze gespreksgroep zal de naam GABIDOC (Gespreksgroep voor Archief. Bi bliotheek en Documentatie) dragen. GABIDOC zal een gesprekscentrum zijn voor het overleg over, zo nodig de co ördinatie van, de activiteiten van organisaties die in het kader van hun doelstelling de documentaire informatie wensen te bevorderen, met inachtneming van de eigen identiteit dezer organisaties en met het oogmerk de effectiviteit van deze activitei ten te bevorderen. De besturen van deze organisaties hopen eveneens dat deze bundeling de contac ten met het NOBIN (Nederlands orgaan voor de bevordering van de informatie verzorging)4 en soortgelijke organen zal bevorderen en vergemakkelijken. Het secretariaat van GABIDOC wordt gevoerd door Drs. J. J. B. van Eijk van Voorthuijsen, p/a Nederlandse Organisatie voor Chemi sche Informatie, Burnierstraat 1, Den Haag. 3 Deze is vertegenwoordigd door mevrouw drs. E. P. de Booy. 4 Opvolger van het NIDER (Nederlands instituut voor informatie, documentatie en registratuur), zie Ned. Archievenblad 1971, blz. 156. [315]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 38