Zierikzee. De in 1970 begonnen inventarisatie van de archivalia van de voormalige ambachtsgilden werd in 1971 voltooid. Voor het archief van het gemeentelijk gas bedrijf (1850-1966) was geen ruimte in de archiefbewaarplaats te vinden. Het moest worden opgeslagen in een tegenover het stadhuis gelegen pakhuis, dat ten dele ook als depotruimte voor het museum is ingericht. De archivaris besteedde veel tijd aan de speciale Schouwen-Duivelanduitgave van het Bulletin van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, waarin hij als auteur aan twee bijdragen mede werking verleende. In de archiefbewaarplaats werd plaats gemaakt voor de his- torisch-topografische atlas. Streekarchivariaat Krimpenerwaard. Dit streekarchivariaat wordt per 1 januari 1973 opgericht en zal de gemeenten Ammerstol, Bergambacht, Gouderak, Krim pen aan de Lek, Krimpen aan den fJssel, Lekkerkerk en Schoonhoven omvatten. De zetel van het streekarchivariaat zal te Schoonhoven gevestigd zijn. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot de stichting van een centraal archiefgebouw aldaar voor alle aangesloten gemeenten. Gemeenschappelijk archivariaat Nassau-Brabant. Als deel 19 van de serie publi caties verscheen een boekje over de gilden van Zundert, geschreven door de streek archivaris Albert Delahaye. Archiefinspectie in Zeeland. Met de vorming van een nieuwe gemeente Tholen per 1 juli 1971, die het gelijknamige eiland omvat, is de herindeling in de hele provin cie een feit geworden. Het aantal gemeenten is sinds 1960 gedaald van 101 tot 30, waardoor het schema van inspectiebezoeken aanmerkelijk vereenvoudigd is. Dat heert met automatisch een verlichting van de inspectiewerkzaamheden meegebracht, integendeel. In vele der nieuwgevormde gemeenten kampt men met betrekking tot de door de voormalige besturen nagelaten archieven met huisvestingsmoeilijk heden. Een definitieve oplossing ligt vaak niet voor het grijpen, maar ook een tij delijke voorziening is lang niet altijd gemakkelijk te vinden. Overeenkomstige pro blemen doen zich ook bij enkele der geconcentreerde waterschappen voor. De vaststelling van gemeentelijke archiefverordeningen en de vernietiging in ge meentearchieven, speciaal die van de bijlagen der rekeningen, vroegen de aandacht. De inspecteur meent, dat met het oog op latere historische onderzoekingen, bij dat laatste een flinke dosis voorzichtigheid in acht genomen moet worden. De heer J. P. B. Zuurdeeg, tevoren alleen belast met inventarisatiewerk ten behoeve van gemeenten en waterschappen, werd nauwer bij het overige inspectiewerk betrok ken. Dit resulteerde in een groter aantal inspectiebezoeken en betere hulpverlening dan vorige jaren mogelijk was. Het overleg aangaande de stichting van een streekarchivariaat in westelijk Zeeuws- Vlaanderen verliep moeizaam. Het resultaat van een poging om deze zaak nieuw leven in te blazen wordt thans afgewacht, evenals dat van een initiatief voor een streekarchivariaat op Walcheren. De vooruitzichten op herstel en uitbreiding van het Thoolse gemeentearchivariaat zijn gunstig. [312] Het oude stadsarchief van Arnemuiden, dat tevens het archief van de in 1875 opgeheven gemeente Kleverskerke bevat, was door het vele gebruik dat bezoekers ervan maakten in de te kleine bewaarplaats in wanorde geraakt. Met behulp van de archiefinspectie werd de zaak weer op orde gebracht. Per 1 september werd in Axel en Hulst weer een gemeentearchivaris benoemd. De doop-, trouw- en begraafboeken van deze en de daarmede verenigde gemeenten werden van het rijksarchief naar de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen overge bracht. In Goes werd begonnen met de bouw van een nieuwe archiefbewaarplaats. De bewaarplaats in de Middelburgse stadhuistoren voldoet niet geheel aan de ver wachtingen en is te klein om behalve de archieven der in 1966 bij Middelburg gevoegde gemeenten Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland ook de archieven der gemeentediensten, die ingevolge de Archiefwet 1962 naar de gemeentelijke ar chiefbewaarplaats moeten worden overgebracht, te bevatten. Deze laatste zijn van groot historisch belang omdat het secretariearchief in 1940 verloren is gegaan. In Stavenisse, dat nu tot de gemeente Tholen behoort, kwamen twee belangrijke registers uit het archief te voorschijn: een van octrooien en andere akten betref fende de bedijking van Stavenisse in het begin van de 17de eeuw en een van voor geboden en keuren, vastgesteld door de ambachtsheer, 1607-1638. De inventarisatie der archieven van Westerschouwen tot het tijdstip van invoering van het dossierstelsel van de V.N.G. werd door de heer J. P. B. Zuurdeeg voltooid. Dit betreft 102 strekkende meter archief, te weten van de gemeente Burgh, 1602- 1944 (waarbij twee nummers uitmakend al wat is overgebleven van het archief der in 1815 opgeheven gemeente Westenschouwen, 1678-1810); de gemeente Haam stede, 1579-1942; de gemeente Renesse, 1642-1938 en de gemeente Serooskerke, 1768-1944. In de inventaris-De Baar van Noordwelle, in 1970 gereedgekomen, werd een groot aantal later opgedoken stukken ingevoegd, zodat deze inventaris herzien moest worden. Bij alle archieven zijn die van de Burgerlijke Armbesturen ter plaat se tot 1961 beschreven. Vermeldenswaard is voorts de aanwezigheid van twee meestoofarchieven, lopend over 1687-1890 en 1796-1892, gedeponeerd bij de ar chieven van Noordwelle en Renesse. Door het waterschapsbestuur van de Brede Watering van Zuid-Beveland werden 36 inventarissen van polder- en waterschapsarchieven en 24 aanvullingen op eer der vervaardigde inventarissen gecyclostyleerd. Daardoor is een belangrijk werk van de heer Zuurdeeg toegankelijk geworden voor groter publiek. Andere inventarissen van zijn hand verschenen, ook in gecyclostyleerde vorm, in deel I van de Gebun delde inventarissen van de oude archieven van het waterschap Noord-Beveland. Kerkelijke archieven Nederlandse Hervormde Kerk. Een archiefbewaarplaats voor de archieven van de Generale synode en andere algemene kerkelijke organen werd in 1971 nog niet ge vonden. De huur van archiefruimte in het hulpdepot van het algemeen rijksarchief aan het Westeinde in 's-Gravenhage werd wegens de hoge kosten beëindigd. De [313]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 37