Kroniek Der Archivar', Mitteilungsblatt für deutsches Archivwesen, jrg. 24 (1971) en jrg. 25 (1972), afl. 1-3 De duitse archiefdagen dragen jaarlijks het karakter van grondige studiebijeenkom sten gewijd aan een speciaal onderwerp. In 1970 vonden de vergaderingen te Ulm plaats rond het thema van de prioriteit bij het ontsluiten van de archieven en het publiceren van de ingangen, dat alles mede in verband met de behoefte van de (wetenschappelijke) onderzoeker. De lezer vindt hier overeenkomsten met de jong ste studiedagen van de V.A.N. (jrg. 24-1). De 47ste duitse archiefdag werd te Dort mund gehouden onder het thema 'die archivarische Tatigkeit der Erfassung, Be- wertung und Aussonderung von Schriftgut'. Naast een algemene inleiding werd de problematiek toegespitst op het onder de registratuur aanwezige archief bij lands regeringen, steden en bedrijven, (jrg. 25-1). Geïnspireerd door de plaats van samen komst was de behandeling van en de discussie over het vraagstuk van de veran deringen in de bevolkingsstructuur van het Ruhrgebied ten tijde van de industri alisatie, met welk onderwerp beoogd werd de richting van de moderne geschied wetenschap aan te tonen. (jrg. 25-2). Van algemene aard was de inhoud van een bijzonder nummer in de 24ste jaargang onder de titel Übersicht über die Veröffentlichungen der Archivverwaltungen und Archive in der Bundesrepublik Deutschland, 1945-1970'. Geordend naar de archief- hierarchie in de B.R.D. volgt daarin een opsomming van 1320 publicaties. Deze handzame gids mag eigenlijk in geen archiefdienst ontbreken. Dat het alternatieve denken zelfs aan het duitse archiefwezen niet geheel voorbij gaat kan men afleiden uit een artikel van Kurt Dülfer 'Gegenwartswirkungen auf die Archivschule Marburg', (jrg. 25-3). Interessant voor de nederlandse discussie over de beroepsopleiding van de archivaris is, dat men in de B.R.D. ondanks de grotere afmetingen van het corps collega's, het nog niet zinvol acht om binnen de archiefopleiding te specialiseren naar een 'modern archivaris', onder het motief, dat er te weinig plaatsen zijn voor gespecialiseerden in die richting. In een andere bijdrage stellen Janne en Stöwer, dat het beroepsbeeld van de middelbare ambte naar verbeterd dient te worden vanwege de reeds gerealiseerde en nog te verwezen lijken verbeteringen in zijn opleiding, (jrg. 25-2). 306] Een overgang naar de technische problemen vormt het juridische kluifje van Hans Peter Hillig over auteursrechtvragen bij het gebruik van radio- en T.V.-producties ten behoeve van het onderwijs en vormingswerk, (jrg. 24-2). Met enige verbazing heb ik kennis genomen van het artikel over het nationale vei- ligheidsverfilmingsprogramma, waaraan reeds tien jaar gewerkt wordt. In drie fasen zal het voor de geschiedenis en cultuur belangrijkste deel van de westduitse archie ven op de microfilm gezet worden, tezamen meer dan 1600 miljoen opnamen ver gend, waarvan nu na 10 jaar een kleine 1 is gerealiseerd, (jrg. 24-4). Voor in fototechniek geïnteresseerden is het verslag aan te bevelen van de bijeenkomst van een congres over dit onderwerp georganiseerd door het Beierse staatsarchief in Miinchen. (jrg. 24-4). Eveneens in Beieren heeft een cursus plaats gevonden voor restauratoren, die in december 1971 afgesloten is. Het eerste semester was gewijd aan de conservering van papier en perkament; het tweede aan de techniek van het binden; het derde aan de restauratie van zegels en de technische aspecten van de opbouw van ten toonstellingen. De semesters waren over drie jaar verdeeld, (jrg. 25-1). Harold Jörgensen doet mededeling van de bewaring en catalogisering van kaarten en plattegronden in het landsarchief van Seeland te Kopenhagen. Interessant is de afbeelding van de gebruikte systeemkaart aan de achterkant waarvan zich een copie van het gecatalogiseerde produkt bevindt, (jrg. 24-4). Aan archiefnieuwbouw wordt in Der Archivar ook aandacht gewijd. Zeer lezens waardig is het artikel over de nieuwe behuizing van het stadsarchief van Keulen. We noemen hier slechts enkele cijfers: het depot kan 27 strekkende km bergen, waarvan nu 12 bezet is. De leeszaal telt 32 plaatsen voor bezoekers, afgezien van aparte schrijfmachinekamertjes en een vertrek voor inventarissen, indices etc. De restauratieafdeling is ingericht voor 6 personen. Fotoafdeling en expositieruimte ontbreken niet. De bouw- en inrichtingskosten hebben 7,3 miljoen D mark bedra gen. (jrg. 24-4, 25-1). Het archiefwezen buiten Duitsland komt ook aan de orde. Vermelden we slechts E. G. Franz 'Aktenverwaltung und Zwisschenarchive in Frankreich' (jrg. 24-3); F. P. Kahlenberg 'Zur Lage des Archivwesens in der Republik Irland (jrg. 25-2) en A. E. M. Ribberink met een te optimistisch beeld over de toekomst van de neder landse rijksarchiefbouw, in een bijdrage onder de titel 'Archivrat und Reichs- archivdienst in den Niederlanden'. (jrg. 25-3). Van de personalia dient tenslotte vermeld te worden het in memoriam door W. Mommsen voor Karl G. Bruckmann, van 1961-1967 directeur van het Bundes- archiv, en het emiritaat van prof. dr. F. W. Oediger die als directeur van het Hauptstaatsarchiv te Düsseldorf opgevolgd is door dr. Wilhelm Jannsen. B. W. 307]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 34