Wij ontvingen De aandacht wordt gevestigd op de 1 eglise - - Het woord 'deel' wordt niet gebruikt; men gebruikt hiervoor steeds de term register'. Ook valt het gebruik van de termen pak, bundel en omslag op. hanteert de term 'bundel' in de zin van 'omslag', D noemt alles wat geen deel is pakB kent pakken en omslagen. D heeft als enige 'banden', hetgeen h ier oor is te verklaren, dat in de 18e eeuw een monnik van de abdij losse stukken in banden verzamelde; aangezien hij hierbij niet steeds lette op aard en herkomst van de stukken, heeft de samensteller van de inventaris uitgebreide ontledingen van deze banden opgenomen. De vier inventarissen worden afgesloten door indices, waarvan die van H en D verwijzingen bevatten naar plaatsen resp. in Nederlands Limburg en Zeeuws- Vlaanderen. P. H. J. van der Laan Inventaris van het nieuw archief der gemeente Asten 1813-1948 door E J. Th. A. M. van Emstede, 1965/1972, Peellandse Archief inventarissen deel 7. 7 - v R*geS'enliif der oorkonden van de Benediktinessenabdij te Nonnemielen- bii-Smt-Truiden door J. Martens en A. Zoete, Rijksarchief te Hasselt, Brussel 1971. Inventaris des archives des Charbonnages de Mariemont-Bascoup: Fonds II et supplement par J. P. Hendrickx, Archives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1971. Imentaire des ^chives de Sélys Longchamps par M. Yans, Archives de VEtat a Liege, Bruxelles 1971. Inventaire analytique de la Chancellerie de Marie de Hongrie par A Vanrie Archives Generales du Royaume, Bruxelles 1972. Inventaris van de familiearchieven De Crane d'Heysselaer door A. Bousse Rijksarchief te Antwerpen, Brussel 1972. Inventaire des archives de la familie de Locquenghien par Ernestine Lejour Archives Generales du Royaume, Bruxelles 1972. Inventaire d'archives paroissales de la ville et de arrondissement de Tour- nai, Tome I, seconde part ie: Tables onomastiques, par J. Fritsch, Archives de l Etat a Tournai, Bruxelles 1972. Catalogue Général des Protocols de Notaires conserves dans la Province de Liege par Jean Pieyns, Archives de l'Etat d Liège, Bruxelles 1972 Tome 1 et 2 Catalogue et Index. [296] Trefpunt van oktober 1972, dat alarmerende berichten bevat over de koloniale archieven in het Algemeen Rijksarchief. Aan het woord is mejuffrouw dr. M. E. van Opstall, die op 6 oktober aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde op de dissertatie: De reis van de vloot van Pieter Willemsz Verhoeff naar Azië 1607- 1612. Banden en stukken zijn aangevreten. De tropen hebben hierop hun best ge daan, wormen en schimmel laten na eeuwen hun sporen nog steeds na. Ook de vergeling van papier en schrift gaat door. In feite zou je die stukken niet meer kun nen uitlenen. Maar wat wil je. het archief dient vooral openbaar te blijven. Tijdig microfilmen van de stukken zou een van de oplossingen zijn. Je kunt dan de originele stukken in het archief laten en toch de bezoeker van dienst zijn. Geld voor dit werk moet er komen, hoe dan ook. Ais Nederland het niet heeft, moet desnoods de Unesco maar bijspringen', aldus dr. Van Opstall. In Overheidsdocumentatie van augustus, september en oktober 1972 is de tekst ge publiceerd van de lezing, die de heer S. A. Goedbloed gehouden heeft voor district III van de S.O.D. op 13 april 1972 in het Slot van Zeist over selectie en vernietiging van archiefbescheiden. In deze inleiding heeft de heer Goedbloed reeds veel van de studieresultaten verwerkt van de door de Vereniging van Archivarissen ingestelde werkgroep, die de opdracht heeft zich over de vernietigingscriteria te beraden en een handleiding voor de selectie en vernietiging van archiefbescheiden te ont werpen.1 In het novembernummer is een naschrift opgenomen van drs. H. R. van Ommeren, provinciaal inspecteur der archieven in Limburg, bij de artikelen van de heer Goedbloed. Uit de dagbladpers (Trouw van 21 oktober 1972) vernemen we, dat de nieuwbouw van het Algemeen Rijksarchief aan de Laan van Meerdervoort2) niet doorgaat. Het plan van architect Sj. Schamhardt zou op het terrein van het vroegere Diaco- nessenhuis Bronovo niet te realiseren zijn. De Rijksgebouwendienst denkt nu aan een nieuwe Algemeen Rijksarchief in de omgeving van het nieuwe Centraal Station. Het zal weer lange tijd vergen, aleer voor die plaats een definitief ontwerp tot stand gekomen zal zijn. Het G.P.V.-kamerlid P. Jongeling heeft staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vragen gesteld over de begin september 1972 door de rijks archiefschool georganiseerde werkweek, waarbij ook de zondag werd gebruikt voor het geven van lessen. De staatssecretaris heeft geantwoord, dat het niet in het voornemen ligt, dat de werkweken van de rijks archiefschool zich over de zondagen uitstrekken. Dat zulks dit keer gebeurd is, was het gevolg van een samenloop van omstandigheden (Nederlands Dagblad van 20 oktober 1972). 1 Voor de samenstelling van deze werkgroep, zie Ned. Archievenblad 1970, blz. 416. De heren Goedbloed en Jensma hebben zich inmiddels teruggetrokken, de heer Van Meerendonk hoopt het werk alleen te voltooien. 2 Zie deze rubriek in Ned. Archievenblad 1972 op blz. 151 en hierna blz. 308-309. [297]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 29