mogelijke groepen het materiaal te bieden om zich te bezinnen op historische ver worvenheden, die niet verloren mogen gaan. De heer Herbers verzekerde zijn toe hoorders, dat velen deze publicistische arbeid op hoge prijs stellen. Dankwoorden werden gesproken door de rijksarchivaris van Antwerpen, de heer A. M. J. Bousse, en door drs. C. Th. Lohmann. De laatste memoreerde o.a. dat Steenbergen reeds voor de oorlog een brandvrije archiefbewaarplaats had, dankzij welke het archief bij de kort daarop volgende stadhuisbrand niet verloren was geraakt. Per autobus vertrok het gezelschap vervolgens naar Willemstad, waar de warme lunch werd gebruik in hotel Bellevue. De hierbij geschonken wijn werd aangebo den door de tweede gastheer, de heer H. Goulooze, die evenals de heer P. J. M. Wuisman 25 jaar bij het archiefwezen werkzaam was. Dr. C. Wijffels nodigde de collega s uit voor de vijftiende Brabantse Archivarissendag naar Brussel te komen al kon hij vanwege maatregelen, die men in Nederland 'bezuinigingen' en in België besparingen' noemt, nog niet zeggen hoever de gastvrijheid dan zou kunnen gaan. Na de lunch vertrok het gezelschap naar de direktiegebouwen van de Volkerak- werken van Rijkswaterstaat, waar de technisch hoofdambtenaar ing. D. J. Boot een inleiding hield over de in uitvoering zijnde Deltawerken. Na zijn uiteenzetting volgde een interessante discussie, o.a. over alternatieven voor de afsluiting van de Oosterschelde. Vervolgens ging het gezelschap per bus naar Stellendam waar de indrukwekkende Haringvlietsluizen werden bezichtigd. Na de terugkeer naar Steenbergen werd de dag besloten met een koffietafel in hotel De Kruispoort. Tijdens deze maaltijd las drs. P. Th. J. Kuyer, zonder hiermee kritiek te willen uiten op het jubilerende Steenbergen, nevenstaande schets voor, als sluitstuk van deze wederom bijzonder geslaagde archivarissendag. J. M. F. IJsseling SUMMARY The Fourteenth Brabantine Archivists' Day in Steenbergen and Willem stad A fifty archivists from the Netherlands and Belgium met on September 15 and 16 1972 in Steenbergen in western Noord-Brabant. On the workmeeting H. de Schep per gave a lecture about 'The central gouvernment of the Catholic Netherlands round 1600 A Delahaye, the regional archivist, gave af survey of 'The reclaimings in western Noord-Brabant'. The archivists visited Willemstad and the Delta-works in Volkerak and Haring vliet. They remembered the fact, that Steenbergen this year commemorated its 700th anniversary. The added poem contains an allusion to the festivities. 282 Op 't duizendjaerigh Feest van Grobbelendam Archivaris: lek kom op Uw Ontbod, gestrenghe Burghervaeder, Wat is er van Uw Dienst? Burgemeester: Treedt, Archivaris, naeder, En hoor naer mijn Betoogh: Zolangh heeft deze Stadt Geen Feest, geen Festival, geen Bradery gehad, Dat d'arme Middenstandt zyn Zaecken ziet verloopen. Hier dient dus Raedt geschaft! Wy, Stadsbestuurders, hopen, Dat ghy, in 't Vack vergrysd, in Uw Historieblaên Iets vinden zult dat 't Volck als Mylpael zal verstaen: Kom, laet ons zegghen, 't is juyst duyzend Jaer geleden Dat Graef Jan Diederick een Acte heeft verleden, Waerby de Burghery het Recht kreeg op een Tol. Archivaris: Mynheer, myn oud Archief is meer dan overvol Van alderhand Pampier, maer hoe ick oock zou zoecken. Het Feyt, dat ghy verlanght, staet niet in d'oude Boecken. Burgemeester: Doch waerom zo precies? Wat kom het er op aen? Bedenck dan iets, dat wèl op Perkament kan staen! Gun ons de Bradery, laet ons een Optocht geven Om 't graefelyck Besluyt op nieuw te laeten leven, Al vindt ghe, voor myn Part, geen enkel oud Decreet, Er is zoveel gebeurt, waervan oock ghy niets weet 't Is bitter wynigh 't geen wy thans van U verlanghen: Een simpel Stuck Pampier, om 't Feest aen op te hanghen. Archivaris: Uw Wensch is, zo ghy weet, voor my altydt een wet. Burgemeester: Al wat U hindert dan meteen opzy gezet! Nu nogh een Comité, en als ick even Kans zie, Strick ick de Raedt wel voor, pack wegh, een Ton garantie. Dan nu de Feestneus op en aen den Slagh gegaen: De Stadt viert Feest, al heeft de Tol oock nooyt bestaen! Joost De Groene Amsterdammer, 13 augustus 1955, 79e jrg. no. 33 [283

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 22