De Veertiende Brabantse Archivarissendag te Steenbergen en Willemstad, 15-16 september 1972 Aanhangsel I Lijst van de archieven en bibliotheken in het Nederlands Documentatie centrum voor de Bouwkunst: a Archieven van 39 architecten: W. C. Bauer, K. P. C. de Bazel, E. Berkovich, H. P. Berlage, A. Boeken, B. T. Boeyinga, J. Bot, J. Boterenbrood, J. Th. J. Cuypers, P. J. J. M. Cuypers, P. J. H. Cuypers, Th. van Doesburg, G. Friedhoff, J. Gratama, J. W. Hanrath, M. de Klerk, J. F. Klinkhamer, P. L. Kramer, W. Kromhout, J. F. M. Lauweriks, J. van der Tip, B. Merkelbach, J. de Meijer, M. J. Granpré Molière, J. van Nieukerken, J. J. van Nieukerken, M. A. van Nieu- kerken, J. J. P. Oud, S. van Ravesteyn, G. Th. Rietveld, J. Roodenburgh, A. Siebers, J. A. Snellebrand, M. Stam, J. Stuyt, H. J. M. Walenkamp, A. W Weiss- man, J. Wils en J. D. Zocher. b Vijf archieven van uiteenlopende aard: Het Genootschap Architectura et Ami- citia, Tentoonstellingsraad, Jubileumtentoonstelling 1923 Amsterdam, Stad huisprijsvraag Gemeente Amsterdam en Interieur Lunchroom Krul. c Bibliotheken van 3 instellingen en 2 architecten: Het Genootschap Architec tura et Amicitia, Academie van Bouwkunst te Amsterdam, Voormalige Kunst nijverheidsschool te Haarlem, A. Boeken en H. M. en H. A. J. Baanders (plaat werken). Aanhangsel II Lijst van instellingen in Nederland, die zich met documentatie over archi tectuur bezig houden. 1 Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, Bond van Neder landse Architecten (B.N.A.), Keizersgracht 321, Amsterdam 2 Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, Lovinklaan 1, Arnhem 3 Nederlands Openluchtmuseum, Schelmseweg 89, Arnhem 4 Rijksmuseum Kunsthistorische Bibliotheek, Jan Luykenstraat IA, Amsterdam 5 Dienst voor Schone Kunsten, Gemeentemuseum, Stadhouderslaan 41, Den Haag 6 Technische Hogeschool (Afdeling Bouwkunde). Berlageweg 1, Delft 7 Technische Hogeschool, Afdeling Bouwkunde, Sektie stedebouwkundig onder zoek, Berlageweg 1, Delft 8 Vereniging Academie van Bouwkunst Amsterdam, Waterlooplein 67, Am sterdam 9 Rijksakademie van Beeldende Kunsten, Stadhouderskade 86, Amsterdam 10 Akademie van Bouwkunst Arnhem, Sonsbeekweg 22, Arnhem 11 Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam 12 Provinciale planologische dienst in Limburg, Bouillon 8, Maastricht 13 Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Balen van Andelplein 2, Voorburg 14 Instituut voor planologie, Heidelberglaan 2, Utrecht 15 Centraal Museum der gemeente Utrecht, Agnietenstraat 1, Utrecht [278 Op de avond van vrijdag 15 september 1972 begon de veertiende Brabantse Archi varissendag, die ook deze keer werd georganiseerd in het kader van het Belgisch- Nederlands Cultureel Verdrag. De eerste ontmoeting vond plaats te Steenbergen. In deze stad kwam die avond een dertigtal archivarissen uit de Belgische en Ne derlandse delen van het oude hertogdom Brabant bijeen in Hotel Van Tilburg. Om alvast in de sfeer te komen van deze Archivarissendag, die een geheel apart karakter kreeg door de aandacht die besteed werd aan de moderne Deltawerken, werd een drietal films vertoond. Met name de hoofdfilm 'Delta Fase I' van Bert Haanstra, en een tekenfilm, die de noodzaak van de kostbare werken liet zien, werden met veel belangstelling bekeken. Daarna volgde een gezellig samen zijn. De volgende morgen kwam het inmiddels tot een vijftigtal uitgegroeide gezelschap bijeen in de raadszaal van het stadhuis van Steenbergen. De voorzitter, dr. L. P. L. Pirenne, schonk in zijn openingswoord uiteraard de nodige aandacht aan de dit jaar gehouden herdenking van het 700-jarig bestaan van Steenbergen en het bij die gelegenheid uitgegeven boek over Steenbergen in de middeleeuwen. Hij verwelkomde de algemene rijksarchivaris van België, dr. C. Wijffels en de dit jaar benoemde inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in Noord-Bra bant, drs. I. W. L. A. Caminada. Evenals vorige jaren sprak hij er zijn spijt over uit, dat de Nederlandse algemene rijksarchivaris de onder mr. H. Hardenberg ontstane traditie niet voortzette. Overigens kon hij thans mededelen, dat het geen onwil was van mr. A. E. M. Ribberink, maar dat deze het noodzakelijk achtte, in dien enigszins mogelijk, het weekeinde in zijn gezin door te brengen. Na nog enige berichten van verhindering te hebben doorgegeven verleende de voor zitter het woord aan de heer H. de Schepper, die een doorwrochte inleiding hield over De besluitvorming in de centrale regering van de Katholieke Nederlanden rond 1600* Voorop stelde de heer De Schepper, dat de 'souvereine' aartshertogen de bestaan- De tekst van deze lezing zal zo mogelijk worden gepubliceerd in de tweede aflevering van de volgende jaargang van het Archievenblad. [279]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 20