SUMMARY VII International Congress on Archives. This Congress was held in Moscow from 21 till 25 August 1972. In plenary ses sions the Congress discussed reports about 'The Relations between Government Archives and Administrative Achives', 'New Techniques in Archives', 'Finding Aids of the Archives at the service of Science' and 'Archives of Developping Coun tries'. In sections there were discussions about 'Archives of Literature and Art', 'Architectural Records' and 'Films and Photographs Archives'. Sessions were also held by the General Assembly, the Round Table on Archives, the I.C.A. Commit tee for Archival Development, the Archivum Editorial Committee along with cor respondents, the Sigillography Committee, the Microfilming Committee, and archi val magazines editors. In Archivum XXII will be published a verbatim report of the VII International Congress on Archives. Bijlage I Verslag van het bezoek aan het Oud-Archief en het Oktober-Revolutiearchief Tijdens het Internationaal Archiefcongres bestond de mogelijkheid om een aantal Russische archiefbewaarplaatsen in Moskou te bezoeken. Enkelen van ons namen deze kans waar en bekeken het 'Oud-archief' en het 'Oktober-Revolutie-archief', die in één gebouwencomplex aan de Archiefstraat gevestigd zijn. De inhoud van beide archiefbewaarplaatsen wordt gevormd door de archieven van de centrale regering. Het Oud-archief vergaart charters etc. tot 1825, het oudste is uit de 11e eeuw. Het Otober-Revolutiearchief heeft stukken van 1825, Decabristenopstand, tot 1957. In Rusland moeten namelijk de archieven al na 15 jaar overgedragen worden. Na de Decabristenopstand werd de geheime politie pas goed georganiseerd. Het archief van deze politie vormt het centrale bestanddeel van het Oktober-Revolutie- archief en dit bracht de caesuur bij 1825 mede. De oudste depotgebouwen dateren uit de jaren tachtig van de vorige eeuw. Zij doen sterk denken aan het depot van het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage; zij zijn alleen wel nauwer en donkerder. De meeste stukken zijn opgeborgen in zwart/grijze archiefdozen in stellingen van ongeveer 1,80 m hoog. De stellingen zijn van metaal. De stukken worden drie maal gemicrofilmd; te beginnen vanaf de oudste. Eén exemplaar is voor het gebruik, de bezoekers krijgen de originele stukken niet meer in handen; één is om uit te lenen en de derde is bedoeld als scha- duwarchief. Deze microfilms zijn in een apart deel van het depot opgeborgen. 272 In het Oud-archief vertoonde men als specialité de la maison papieren rollen van enkele meters lengte waar akten op zijn geschreven, een gouden bul van een Habs- burgse keizer en enkele zegels van de tsaren. In het Oktober-Revolutiearchief berusten de politierapporten betreffende de De- cabristen en vele anderen, verder de stukken van de voorlopige regering en de periode Lenin en de oprichtingsakte van de U.S.S.R. van 1922. Zeer veel indruk maakten de fotoalbums van de laatste tsaar. Alle archieven moeten hun stukken in een centraal restauratieatelier laten her stellen. Elk archief heeft een eigen leeszaal. Deze zijn groot en hebben veel af- leesapparaten voor microfilms. Bij het Oktober-Revolutiearchief legt men voorin het deel of stuk een lijst, waarop wordt aangetekend wie het heeft ingezien. De paginering en de nummering der stukken zien er slordig uit, daar men de nieuwe nummers door de oude heen schrijft. Helaas werd het ons niet duidelijk hoe men inventariseert en hoe men de archieven toegankelijk maakt. Het moeilijke was namelijk, dat de tolken veelal voor het eerst van hun leven in een archief kwamen en de mensen zelf af en toe wat Engels spraken, of alleen Russisch. We zagen af en toe wel kasten met fiches en begrepen uit de verhalen dat er nog vreselijk veel moest gebeuren, maar dat men nog niet voldoende 'geschoold' personeel had. Er zijn wel archief opleidingen. J. F. M. Wentholt Bijlage 2 Waar vinden we de archieven van Nederlandse architecten? Dames en Heren, Als lid van de Nederlandse delegatie op Uw congres ontving ik de opdracht enige toelichtende opmerkingen te maken bij de antwoorden, die op 28 mei 1971 namens de Algemene Rijksarchivaris werden ingezonden op de vragenlijst over het onder werp: 'The archives of architecture'. Ik heb begrepen, dat het om twee soorten archieven gaat: 1. de archieven van de architecten en 2. andere archieven, die kunsthistorische en bouwtechnische bijzon derheden in de vorm van tekeningen bevatten. 1 De archieven der architecten zijn bijna alle van particuliere aard. Zij berusten daarom meestal bij de architecten zelf. Dit heeft tot gevolg gehad, dat veel waardevol materiaal (correspondentie en bouwtekeningen) verloren ging en dat slechts bij hoge uitzondering bijv. omdat de tekeningen in de archieven van de opdrachtgevers terecht kwamen nog oude bouwtekeningen van bouwwerken te achterhalen zijn. Voor Nederland kan gezegd worden, dat in het algemeen in [273

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 17