Als panelisten fungeerden de heren H. Blaquière, directeur du Service d'archives de la Haute Garonne; E. G. Campbell, assistant archivist for the National Archi ves of the U.S.A.; W. Smith, dominion archivist of Canada en J. Varga, hoofd van de directie archieven van het Ministerie van Culturele Zaken in Hongarije. De chief archivist of the National Archives of Kenya, N.W. Fedha, die ook in het panel zat, was met verschenen. Blaquière wees erop, dat de administratie archief stukken produceert naar haar eigen behoefte, zonder te letten op het historisch belang. Dit raakt niet alleen de vernietigingsproblematiek, aan de andere kant worden zaken, waar onderzoekers later naar zullen vragen, nergens vastgelegd, in Canada is er ondanks de federale staatsvorm slechts één archiefdienst, de Pu blic Archives, die ook bedrijfs- en familiearchieven en een fotocollectie beheert. Er is daar te lande direct contact tussen archief en administratie, de archieven zijn voor de regering van groot belang met het oog op de continuiteit van het be wind. Varga onderscheidde Archive, die de wetenschap dienen, en Amtsarchive, die alleen voor de administratie van belang zijn. Toch wordt de dossiervorming door de beheerders der Archive gecontroleerd, opdat geen archiefbelangen ge schaad worden.5 De heren P. Panayotov en O. B. Kristov van Bulgarije, G. Gil- 5 Op het congres werd namens de Direction des Archives de Hongrie een brochure verspreid, getiteld: Les relations des archives historiques avec les administrations pro- duisant des documents de valeur historiques en Hongrie. Nederlandse deelnemers aan het congres gedurende de eerste plenaire zitting. [258 lermo van Argentinië, N. Yvanov van de USSR, mevrouw M. Tarakanowska van Polen, een Oostduitser en de Roemeense directeur generaal der archieven G. Titileanu maakten nog enige opmerkingen, waarna voorzitter Duboscq in vier minuten een conclusie formuleerde, waarin hij stelde, dat de staatsarchieven alle documentatie voor alle onderzoekers moeten verzamelen. Dus niet alleen oude documenten, maar ook contemporaine stukken. Microfilm kan daarbij helpen de massa te beperken. Tweede plenaire zitting: De toepassing van nieuwe technieken bij de ar chieven. Het tweede rapport kwam woensdagochtend 23 augustus aan de orde toen de directeur van het Finse staatsarchief T. Polvinen als voorzitter optrad. De archi varis der Verenigde Staten J. B. Rhoads rapporteerde over de toepassing van nieu we technieken bij de archieven. Hij onderscheidde vier soorten problemen: 1. die welke vooortvloeien uit de steeds wassende stroom archivalia; 2. die welke voort vloeien uit nieuwe soorten archivalia, zoals technische tekeningen en berekenin gen of de neerslag van mechanische reproductiemethoden; 3. die welke voortvloeien uit nieuwe technieken bij het archiefbeheer zoals microfilm, lamineren enz.; 4. die welke voortvloeien uit een nieuwe aanpak van het historisch onderzoek, zoals de quantitatieve geschiedbeoefening. Overzichtelijk en zeer uitvoerig heeft de rapporteur de op zijn questionnaire binnen gekomen antwoorden weergegeven. Deze betroffen organisatie en administratie, beheer van moderne archieven, se lectie en vernietiging, archiefbewaarplaatsen, restauratietechnieken, inventarissen en andere toegangen tot de archieven, bronnenpublikaties, tentoonstellingen, het vastleggen van mondelinge mededelingen (oral history) en opleiding van archi varissen. Met name noemen we hier de problemen rond de computer als archief vormend instrument van de overheid en als middel om de archieven toegankelijker te maken, methoden om de archiefstukken van meet af aan te splitsen in stukken van blijvend belang en stukken die na zekere termijnen vernietigd kunnen worden, reproductie, fotografie, audiovisuele archieven en eventuele data-banks voor ma chinaal leesbare archivalia. Opmerkelijk is het algemene streven naar meer ser vice aan wetenschap en publiek. Panelisten waren de heren D. E. Califano, chef van de afdeling documentatie, foto grafie en restauratie van de Italiaanse staatsarchieven; D. D. Golovanov, directeur van het wetenschappelijk onderzoek instituut voor archiefzaken van de USSR; I. P. Kathpalia, wetenschappelijk ambtenaar van het nationaal archief van India; A. M. Calafell van de generale directie der archieven en bibliotheken van Spanje en A. B. Mabbs van het Public Record Office in Londen. Bij afwezigheid van de heer Califano las mevrouw Contini zijn bijdrage voor, waarin de nadruk gelegd werd op het grote belang van de ruimtebesparing bij reproductie op microfilm of -fiche. De bewaring van computermateriaal is volgens Califano een groot probleem. Golo- [259]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 10