tot kerncentrale' een tentoonstelling gehouden over het adellijk geslacht Van Bors- sele en het Land van Borssele in de loop der eeuwen. Eiland, polder en geslacht Van Borssele kregen er reliëf in tal van charters, boeken en foto's. Uit een stamboom blijkt, dat alle Nederlandse prinsessen en hun echtgenoten afstammen van Wolfert III van Borssele. Een ander opmerkelijk stuk is de in het geheim gesloten huwelijks overeenkomst tussen Frank van Borssele en Jacoba van Beieren. Van 15 t/m 23 mei 1971 werd in het Cultureel-centrum 'de Beejekurf' te Venray in opdracht van het gemeentebestuur een tentoonstelling gehouden onder de titel 'Venray 750 jaar in de geschiedenis'. De organisatoren lieten een fraaie catalogus in druk verschijnen. In Veere organiseerde de gemeentearchivaris in juli een tentoonstelling in het stad huis, waar onder de titel Cultuur en Recreatie Veere gepresenteerd werd als histo rische plaats van hoge importantie. Te zien waren o.a. de akte van verheffing van de stad tot markiezaat door Karei V op 21 Oktober 1555, het groot privilege door Prins Willem van Oranje verleend aan de stad Veere op 11 maart 1574 en de brief van burgemeesters, schepenen en raad der stad Veere betreffende de volmacht aan Pieter van Reygersbergh en anderen om met de Prins van Oranje te spreken over de onder houdswerken aan 's-Heren Domeinen, gedateerd 30 november 1581. Ook lagen er het oudste notulenboek van wet en raad, lopende over het tijdvak 1575-1609 en het Bouck der Eeden der Stede van der Vere uit 1665. Natuurlijk was ook de beroemde beker van Maximiliaan aanwezig1. Verder waren er stukken over koninklijke bezoe ken aan Veere en over beroemde stadgenoten, zoals Maria van Reygersbergh, de echtgenote van Hugo de Groot; de notaris Adrianus Valerius, die deken van de Rhetoricakamer was en wiens Gedenck-clanck een jaar na zijn dood in 1625 ver scheen, en de journalist-schrijver Hendrik Willem van Loon, die van 1928 tot 1932 in Veere woonde en op de enveloppen van zijn correspondentie met de koninklijke familie in Ottawa in de oorlog afbeeldingen van karakteristieke stukjes Veere tekende. Op 21 en 22 augustus 1971 werd te Zwolle een Thomas a Kempis-herdenking ge houden naar aanleiding van het feit, dat deze belangrijke vertegenwoordiger van de Moderne Devotie 500 jaar geleden in het klooster Agnietenberg bij Zwolle is over leden. In de Refter van het voormalige Bethlehemsklooster organiseerde de ge meente Zwolle een internationale tentoonstelling van handschriften van Thomas a Kempis en van de Moderne Devotie, waaronder de autograaf van 'De imitatione Christi'. In samenwerking met de Koninklijke Bibliotheek in Brussel werd een wetenschappelijke catalogus met herdenkingsartikelen samengesteld. De tentoon stelling werd wegens de grote belangstelling verlengd tot en met 16 september. 1 Zie Ned. Archievenblad 1970, blz. 153. [310] Op 6 november 1971 werd in het gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst van Rotterdam een tentoonstelling onder de titel 'Op reis' geopend, die zal duren tot en met 2 januari 1972. Deze expositie geeft een overzicht van een aantal aspekten van het reizen van de vijftiende tot in het begin van de twintigste eeuw, zoals middelen van vervoer, herbergen, tollen, reisboeken, kaarten en reisverhalen. De Historisch-Wetenschappelijke Commissie van de Koninklijke Neder landse A kademie van Wetenschappen. De Sectie Geschiedenis van de Academische Raad heeft in een nota over de be oefening van de wetenschap der geschiedenis in Nederland in december 1969 de wenselijkheid naar voren gebracht over te gaan tot de oprichting van een Historisch- Wetenschappelijke Raad, die onder de auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen zou staan. Als eerste fase van een later te realiseren Historisch-Wetenschappelijke Raad ter bevordering van het historisch onderzoek in Nederland heeft de Voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen op 3 maart 1971 een Historisch-Wetenschappelijke Commissie ge ïnstalleerd. Tot leden van deze Commissie zijn benoemd de heren: dr. D. P. Blok, prof. dr. W. den Boer, prof. dr. J. A. Bornewasser, prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, prof. dr. F. W. N. Hugenholtz, prof. dr. J. A. de Jonge, prof. dr. E. H. Kossmann, prof. dr. I. Schöffer, prof. mr. J. Th. de Smidt, A. G. van der Steur, drs. C. B. Wels. Tot voorzitter is gekozen prof. dr. B. H. Slichter van Bath, het secretariaat wordt tijdelijk waargenomen door drs. C. B. Wels. Tot de werkzaamheden van de Historisch-Wetenschappelijke Commissie kunnen worden gerekend: 1. inventarisatie van het onderzoek, dat thans op historisch gebied wordt verricht; 2. het aanwijzen van lacunes in de terreinen van onderzoek; 3. planning van het in de toekomst te verrichten onderzoek op korte en langere termijn; 4. het vaststellen van prioriteiten; 5. het opstellen van een programma van onderzoek voor de komende 20 a 25 jaar, begroting van de kosten en van de mankracht en apparatuur voor de uitvoering benodigd; 6. eventueel de oprichting van een interuniversitair instituut voor historisch onder zoek, vooral voor de bestudering van onderwerpen, die een multidisciplinair karakter hebben. Ter bereiking van deze doeleinden zal regelmatig contact en intensief overleg moe ten worden gepleegd met de organisaties, die het wetenschapsbeleid in het algemeen bepalen, zoals de Raad voor het Wetenschapsbeleid, de Academische Raad en ZWO, met de organen, die de geldelijke middelen voor de wetenschapsbeoefening ter beschikking stellen, i.e. het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, voorts met de reeds bestaande organisaties op historisch-wetenschappelijk gebied, zoals de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis, de Archiefraad, de Sectie Geschie- [311]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 36