Met toestemming van de Commission de l'Histoire des Eglises Wallones is een plan gemaakt om de bestaande films van de belangrijke 'Waalse fiches' te kopiëren en deze kopie tot microfiches te verwerken, waardoor belangrijke ruimtewinst zou worden verkregen en ook na het vertrek van de verzameling deze toch voor de be zoekers ter beschikking blijft. Voor aanschaffing van de nodige apparatuur is een subsidieaanvraag gericht tot de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek Z.W.O. Het bestuur nam twee belangrijke besluiten op het gebied der heraldiek, die werden bekend gemaakt in de Mededelingen van juni 1971. Men kan nu bij het Centraal Bureau familiewapens laten registreren. Een wapen dat eerst na 1795 door een ge slacht wordt gevoerd of onlangs door de aanvrager is ontworpen, komt niet voor registratie in aanmerking, indien door gelijkenis met het wapen van een ander ge slacht verwarring kan ontstaan. Wie in zijn geslacht al een wapen van vóór 1795 bezit, zal de nodige bewijsstukken moeten overleggen. In Nederland bestaat totnogtoe alleen een verplichte registratie van de wapens van de Nederlandse adel bij de Hoge Raad van Adel in 's-Gravenhage. De Nederlanders waren en zijn verder vrij zich met al of niet verantwoorde wapens te tooien. Die vrijheid wil men niet aantasten. De minister van binnenlandse zaken heeft dan ook tot nog toe altijd afwijzend beschikt op verzoeken om in ons land net als in Enge land een officieel wapenregister aan te leggen. Het Centraal Bureau meent aan een behoefte te voldoen door belangstellenden in de gelegenheid te stellen hun familiewapen te laten registreren. Voor de som van 150,krijgt men een bewijs van registratie met de beschrijving van het wapen en een gewaarmerkte kleurenfoto van de afbeelding in het aan te leggen register. Daar bij wordt tevens het oudst bekende lid van het geslacht, dat het wapen heeft gevoerd, vermeld met diens verwantschap tot de aanvrager. De geregistreerde wapens zullen in het jaarboek van het Centraal Bureau worden opgenomen. Het Centraal Bureau voor Genealogie heeft, daartoe in staat gesteld door de stich ting Nederland's Patriciaat, de R. T. Muschartprijs uitgeloofd. De heer Muschart, eens havenmeester van Rotterdam, heeft zijn hele leven gewijd aan het zoeken naar familiewapens: in oude archieven, op grafzerken e.d. Hij legde de wapens met aan tekeningen over de geslachten vast in een uitgebreide collectie fiches, die nu in het bezit van het Centraal Bureau is en altijd nog een belangrijke bron vormt voor de Nederlandse genealogen en heraldici, redenen waarom zijn naam aan deze prijs is verbonden, die bedoeld is om de uitstervende kunst van het heraldische verant woorde wapentekenen weer te doen opleven. Het Centraal Bureau constateert een al jaren bestaand tekort aan wapentekenaars. Voor de prijs kan men een bestaand familiewapen tekenen of een wapen ontwerpen voor een denkbeeldige familie. In het laatste geval moet er wel in het kort uiteen gezet worden hoe men tot dat speciaal wapen is gekomen. Een jury van deskundigen op het gebied van de heraldiek en de genealogie zal de inzendingen beoordelen. De eerste prijs bedraagt 1000, 302] In het verslagjaar verschenen weer enige nummers van de Mededelingen, deel XXIV van het Jaarboek en de jaargang 57 van het Nederland's Patriciaat. Jaargang 1970 van Nederland's Adelsboek, waarvan de redactie verzorgd werd door het Centraal Bureau voor Genealogie, verschenen bij de N.V. Uitgeverij W. P. van Stockum en Zoon. De werkzaamheden aan het nieuwe Genealogisch Repertorium door de heer H. L. Kruimel, bijgestaan door de heer A. M. van Ketwich Verschuur, vorderden gesta dig. Onder de titel 'Op zoek naar onze voorouders' zal een door de heer W. Wij- nandts van Resandt opnieuw bewerkte uitgave van de 'Handleiding voor stamboom onderzoek' van de heer H. L. Kruimel verschijnen. Het aantal bezoekers aan de studiezaal bedroeg 3960 (1969/1970 telde er 3263). Vereniging 'De Topografisch-historische Atlas'. Op 29 oktober 1971 hield de Vereniging 'De Topografisch-historische Atlas' in het Gemeentearchief te Leiden een bijeenkomst. Ruim 30 personen, 24 aangesloten in stellingen vertegenwoordigend, woonden de bijeenkomst bij. Prof. dr. H. v. d. Waal, direkteur van het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Leiden, hield een zeer be langwekkende voordracht over enkele aspekten van de geschiedenis der fotografie, over oude fotografische technieken, de verhouding van de fotografie tot de beelden de kunst en over de konservering van foto's. Voorafgaand aan deze lezing werd een vergadering gehouden, waarin o.a. werd be sloten de kontributie voor gewone leden (instellingen) te verhogen van 10,tot 15,per jaar. Motief: verhoogde post- en openbaar vervoerstarieven en de voor genomen aktiviteiten in verband met de uitgave van een nieuwe handleiding voor het samenstellen en beheren van topografisch-historische atlassen. Deze nieuwe handleiding vormde het hoofdonderwerp van de vergadering. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over beschrijving, katalogisering en dokumentatie en over het verband tussen in de atlassen bewaarde of geregistreerde stukken en archieven. Voor de samenstelling van de handleiding zal een redaktiecommissie worden ingesteld, 's Middags werd het Leidse Gemeentearchief, in het bijzonder de topografisch-his torische atlas, bezichtigd en werd in het Prentenkabinet een tentoonstelling bekeken, samengesteld uit de juist aangekochte verzameling Muller Massis. Tenslotte kan nog meegedeeld worden, dat de oude 'Handleiding voor het samen stellen en beheren van topografische atlassen' nu geheel is uitverkocht. Inlichtingen omtrent lidmaatschap en aktiviteiten van de vereniging worden graag gegeven door de sekretaris, de heer P. Ratsma, Gemeentearchief Rotterdam, Mathenesserlaan 315. 303

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 32