ving, opgenomen in de Richtlijnen inzake de zorg voor de Archieven der Neder landse Hervormde Kerk. 2. De noodzaak dat de kerk wegens de beperkte capaciteit van de kluis in het pand Javastraat 100 uitziet naar een andere brand- en vochtvrije bewaarplaats voor de archieven van de Generale Synode en andere algemene kerkelijke organen. Het pro bleem van de ruimte doet zich in versterkte mate voor bij de classicale vergaderin gen, die in het geheel niet over archiefruimte beschikken, en bij de provinciale kerk vergaderingen, wier archieven niet of niet voldoende in de provinciale bureaux wor den geborgen. Er werd een begin gemaakt met de uitgave van een serie inventarissen in gestencilde vorm met een gedrukte omslag. De verschijning van de eerste vier deeltjes viel in 1971 te verwachten en heeft inmiddels plaats gehad. Voor het omslag is een afbeelding gekozen, waarop de diaken en martelaar Lauren- tius voorkomt, van wie vermeld staat, dat hij kerkelijke goederen beheerde, waar onder blijkbaar ook 'archiefstukken'. In het kastje liggen immers de evangeliën, be horende tot de oudste kerkelijke archivalia. De foto, gemaakt van een mozaiek te Ravenna, is met toestemming van uitgever Elsevier Nederland N.V. overgenomen uit de 'Atlas van de Oud-christelijke wereld'. Om de verbinding te leggen met een meer nabij verleden, waaruit de geïnventariseerde archieven stammen, en omdat veel kerkgebouwen in Nederland naar Laurentius genoemd zijn, is het venster ge vuld met een tekening van een gedeelte van een van de bekendste naar Laurentius genoemde kerkgebouwen in Nederland, nl. de Laurenskerk te Rotterdam. Door pa pieren èn door stenen vinden we iets terug van de gestalte, die het Evangelie in de wereld heeft aangenomen. Mogen daarom zowel de kerkgebouwen als de kerkelijke archieven met zorg en toewijding worden bewaard en ten dienste gemaakt! Gepubliceerd werden de inventarissen van de archieven van de volgende Hervormde gemeenten: in deel I: Deventer door W. T. J. P. M. Keune; Heino en Holten door J. G. J. van Booma; in deel II: Ameide-Tienhoven door I. G. J. van Booma; Giessendam door H. Brouwer; Meerkerk door J. G. J. van Booma en Moordrecht door J. C. Keizer- Barbier; in deel 111: Tiel door H. ten Boom; Leerbroek door N. Fisher; Veessen en Wesepe door J. G. J. van Booma; in deel IV: Rijswijk (Z.H.) door H. Winkelman. Deze archieven worden in het algemeen ter plaatse bewaard en door het betreffende college beheerd. Over de wijze, waarop raadpleging mogelijk is, wende men zich zo nodig tot het bureau van de archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk. De uitgave van de inventarissen is mogelijk gemaakt door financiële steun van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De prijs bedraagt per deel 7,50, per reeks van vier delen 27,50, te bestellen bij het bureau voor de ar chieven van de Nederlandse Hervormde Kerk. Javastraat 100, 's-Gravenhage. 300] OPROEP De archiefdiensten van de Gereformeerde Kerken en van de Nederlandse Her vormde Kerk willen gaarne het aantal archiefconsulenten uitbreiden. Hieronder worden verstaan vrijwillige medewerk(st)ers, die bereid zijn in een bepaald rayon de kerkelijke colleges in de zorg voor hun archieven te begeleiden door het geven van adviezen en eventueel daadwerkelijke hulp. Vanzelfsprekend impliceert dit in eerste instantie het bezoeken van de betreffende kerken /gemeenten om zich op de hoogte te stellen van de toestand van het archief, gegevens op te nemen over de voornaamste bestanddelen enz. Wie hiervoor voelt of nadere inlichtingen wenst, wende zich tot de archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk, Javastraat 100, 's-Gravenhage, tel. 070-638989. Centraal Bureau voor Genealogie. Het jaarverslag 1970/1971 vermeldt het symposion, dat op 10 oktober 1970 in Hotel Kurhaus in Scheveningen werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Centraal Bureau voor Genealogie. Mevrouw mr. E. C. M. Leemans-Prins behandelde daar Motieven in de overheidsheraldiekprof. mr. W. F. Prins sprak over Genealogie, inspanning en ontspanning en jhr. F. G. L. O. van Kretschmar gaf antwoord op de vraag Hoe goed waren onze portrettisten in de 19de eeuw? Een forum, bestaande uit mevrouw mr. E. C. M. Leemans-Prins en de heren jhr. mr. C. C. van Valkenburg (voorzitter), prof. mr. W. F. Prins, jhr. F. G. L. O. van Kretschmar, ir. G. L. Meesters en mr. W. W. van Valkenburg, beantwoordde ver volgens een groot aantal ingekomen vragen van meer dan incidenteel belang op genealogisch, heraldisch en ikonografisch gebied. Hierbij ontstond vaak een leven dige diskussie. Mede naar aanleiding van een daarover tijdens de forumdiskussie gestelde vraag is het Centraal Bureau ertoe overgegaan om voor verschillende delen van het land korrespondenten te benoemen. De taak van deze korrespondenten bestaat in het algemeen uit het signaleren van in hun omgeving voorkomende gebeurtenissen, die de aandacht verdienen van het Centraal Bureau of het Iconographisch Bureau. In middels zijn benoemd de heren: drs. F. C. Berkenvelder, Hattem (voor Overijssel), J. H. J. Gulikers, Maastricht (voor Limburg), A. G. van der Steur, Haarlem (voor het Noord-Zuidhollandse grensgebied), D. de Vries, Leeuwarden (voor Friesland). W. Zondervan, Doesburg (voor de Lymers). Van het Ministerie van Justitie werden in bruikleen ontvangen enige duizenden optieverklaringen voor het Indonesische staatsburgerschap van Nederlanders uit de jaren 1949 tot en met 1951, die veelal genealogische gegevens bevatten welke op andere wijze moeilijk of niet te verkrijgen zijn. [301]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 31