t.w. Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abts- kerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Nisse, Oudelande en Ove- zande, alsmede een groot gedeelte van 's-Heer Arendskerke. Het bijeen brengen van de verschillende archieven was geen gering probleem, maar bij de uitbreiding van de noodsecretarie werd tevens voorzien in een archiefbewaarplaats, waarvan de bouw in vlot tempo verliep. Goes werd uitgebreid met de opgeheven gemeenten 's-Heer Arendskerke, Katten- dijke, Kloetinge en Wolphaartsdijk. De archieven dezer gemeenten werden onder het beheer van de gemeentearchivaris gesteld en in verband daarmee werd het ar- chivariaat een volledige betrekking, zodat het archivariaat van Tholen kwam te vaceren. De officieel door de raad van Goes aangewezen archiefbewaarplaats is wegens absolute ondoelmatigheid niet in gebruik en de archieven liggen grotendeels in het verlaten gemeentehuis van 's-Heer Arendskerke, ook het archief van Katten- dijke, dat voordien in bewaring bij het Rijk berustte. Hontenisse werd verenigd met Vogelwaarde en een gedeelte van het archief van Vogelwaarde werd naar het gemeentehuis te Kloosterzande overgebracht. Ander zijds verhuisde een deel van het archief van Hontenisse naar het voormalige ge meentehuis van Vogelwaarde in Stoppeldijk. De archieven van de met Hulst verenigde gemeenten Clinge, Graauw-en-Langendam en St. Janssteen werden naar de secretarie van Hulst overgebracht. Het archief van het bij Kapelle gevoegde Wemeldinge werd naar de archiefkelder onder het gemeen tehuis van Kapelle overgebracht. Oostburg, dat uitgebreid werd met Breskens, Cad- zand, Hoofdplaat, IJzendijke, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en Zuid- zande, zoekt nog een plaats om de verspreid liggende archieven onder te brengen. Onder de historische naam Reimerswaal zijn verenigd de opgeheven gemeenten Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Waarde en Yerseke. De gemeentesecreta rie van Reimerswaal is voorlopig gevestigd in een gebouw in Kruiningen, waar zich in de kluis van het oude gemeentehuis alle registers van burgerlijke stand en bevol king bevinden. Het archief van Krabbendijke berust nog in het oude gemeentehuis aldaar, dat van Kruiningen is in het rijksarchief in Middelburg, de archieven van Waarde en Yerseke zijn tijdelijk ondergebracht in een als zodanig niet meer ge bruikt winkelpand in Kruiningen in afwachting van een eveneens provisionele ber ging in een villa aldaar. Terneuzen werd uitgebreid met Biervliet, Hoek en Zaamslag. De nieuwere archie ven van die opgeheven gemeenten werden naar de secretarie te Terneuzen overge bracht, terwijl de oudere bestanddelen ter plaatse bleven totdat de doelmatige be waarplaats in het nieuwe gemeentehuis gereed is. De inventarisatie van de archieven van de Brede Watering bewesten Yerseke, 1543- 1958, werd voltooid. Hieraan werkten achtereenvolgens mr. L. E. de Brakke, G. Stadermann, W. L. A. Roessingh, mevrouw A. J. Popkema-van Heiningen en J. P. B. Zuurdeeg. In totaal is een zestigtal afzonderlijke archieven en archiefjes, bij elkaar 209 strekkende meter, op orde gebracht. Van de kleine polders Broeder en Zuster, Egbert Petrus en St. Pieters, die elk slechts één eigenaar hadden, bestaat geen archief. Het ligt in de bedoeling dat na intrekking van de wet op de calamiteuze [298 polders de waterkeringen onder bestuur van de Brede Watering zullen komen, zo dat het waterschapshuis ook voor hun archieven bestemd is. De archieven van de waterkeringen der calamiteuze polders Borssele, Oost-Beveland en Wilhelmina, Wi'llem-Anna en Zimmerman zijn reeds aldaar gedeponeerd. Ook de inventarisatie van de oude waterschapsarchieven op Noord-Beveland werd afgesloten. Zij berusten in het waterschapshuis te Kortgene en hebben tot 1960 een lengte van 60 meter, waar na opheffing van de besturen der vier waterkeringen nog eens 21 meter bij zal komen. Kerkelijke archieven. In november 1971 werden ontvangen het verslag van de werkzaamheden van de archivaris der Nederlandse Hervormde Kerk in 1967 en de verslagen van de Com missie voor de archieven van deze kerk over 1968, 1969 en 1970. Daar het niet zin vol lijkt thans in aansluiting aan het in Ned. Archievenblad 1967 op blz. 255 gerefe reerde verslag over 1966 nog uitvoerig op deze verslagen in te gaan, vermelden we slechts het volgende. Het bureau werd voor archiefonderzoek bezocht door resp. 54, 60, 69 en 64 per sonen. In maart 1970 trad de gehele commissie voor de archieven af. Het Centraal College van Toezicht nam in de interimperiode, tot de installatie van een nieuwe commissie op 15 oktober, na overleg met de provinciale college's van toezicht de desbetreffende bevoegdheden waar, met uitzondering van het toezicht op de archieven van de Waalse gemeenten. Het Breed Moderamen van de Generale Synode heeft in zijn vergadering van 4 en 5 september tot leden van de commissie benoemd: mr. F. J. J. Besier, mr. H. Har- denberg, prof. dr. G. H. M. Posthumus Meyjes en prof. dr. O. J. de Jong. In haar vergadering van 15 oktober benoemde de commissie mr. H. Hardenberg tot voorzitter en belastte zij de archivaris met het secretariaat van de commissie. Een door het Generaal College van Toezicht in samenwerking met mr. H. Harden berg in juni 1970 samengestelde beleidsnota werd door de nieuwe commissie als uit gangspunt voor haar beleid t.a.v. de daar genoemde punten aanvaard. Deze betrof fen o.m.: 1. De inbewaringgeving van archieven van Hervormde gemeenten, die zelf niet op verantwoorde wijze haar archieven kunnen beheren. Voorstellen tot inbewaringgeving zullen steeds van geval tot geval moeten beoor deeld worden en voor inwilliging aan bepaalde normen moeten beantwoorden. De bewaarnemer zal een hoger of middelbaar archiefambtenaar in de zin van de Ar chiefwet 1962 behoren te zijn, die aan het hoofd staat van een tegen brand beveiligde, vochtvrije archiefbewaarplaats, gelegen in de nabijheid van de plaats, waar het ar chiefvormende orgaan is gevestigd. De bewaarnemer zal bereid moeten zijn een kerkelijk archief in zijn geheel tot een bepaald jaar in bewaring te nemen en op de voorwaarden, vermeld in het formulier van een overeenkomst van inbewaringge- [299]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 30