Als bijlage IV is aan het verslag toegevoegd een beknopt overzicht van de inhoud van het archiefdepot, bijgewerkt tot april 1971, dat 190 archieven en archiefjes om vat. Begonnen werd met de inzameling en inventarisatie der archieven van het gemeen telijk schoolwezen, waartoe de nieuwe wetgeving en fusie van inrichtingen een ge schikte aanleiding vormde. De overname van andere gemeentelijke archieven ging nog steeds door; de belangrijkste aanwinst werd gevormd door de registers van de burgerlijke stand over de jaren 1811-1922 en de bevolkingsregisters van 1853-1938. Een passage in het Nederlands Archievenblad van 1970 op blz. 217, waaruit te con cluderen viel, dat de archieven der Nederlandse Joodse gemeenten op het Amster damse gemeentearchief gecentraliseerd zouden worden en dat dat der Leeuwarder gemeente daar ook zou zijn, bracht de Leeuwarder gemeentearchivaris er toe de nog in Leeuwarden bewaarde fragmenten eveneens naar Amsterdam te zenden. De Amsterdamse gemeentearchivaris was met hem van mening, dat de archieven der Friese gemeenten niet te Amsterdam, doch in Friesland bewaard dienden te worden en deed de gezonden archivalia terugkeren. Over de definitieve plaatsing van deze stukken is intussen nog niet beslist. Het aantal bezoekers met het aantal door hen gebrachte bezoeken bedroeg van 1967 tot en met 1970 achtereenvolgens 126 en 289; 141 en 360; 110 en 310; 92 en 247. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat het archief in 1970 wegens de verhuizing enige tijd gesloten was. Roosendaal en Nispen. De gemeenteraad stelde op 28 december 1970 een archief verordening vast. In de toekomst zal het ruimteprobleem voor het archief worden opgelost, doordat het museum van de Oudheidkundige Kring 'De Ghulden Roos', dat thans met het archief in het Oud-Raadhuis is ondergebracht, zal worden over gebracht naar de oude pastorie Molenstraat 2. Als gemeentelijk archiefinspecteur had de archivaris bemoeiing met de archieven van de Dienst Gemeentewerken en de daarvan afgesplitste Dienst Stadsontwikke ling. Van de gemeentesecretarie werden enige recente archivalia ontvangen. Het aantal bezoekers bedroeg 117 (v.j. 101), die 711 (v.j. 513) bezoeken brachten. Gemeenschappelijk Archivariaat Nassau-Brabant. Dit te Zevenbergen gevestigde archivariaat, omvattende de gemeenten Halsteren, Oud- en Nieuw-Gastel, Rijsber- gen, Steenbergen. Zevenbergen en Zundert, geeft sedert 1968 een serie publikaties uit, afgestemd op de belangstelling van de inwoners der aangesloten gemeenten. Tot nu toe verschenen vijftien deeltjes, vier per jaar, waarvan wij hier de titels laten volgen. 1. Heerlijkheid en heren van Zevenbergen, deel I, tot 1453. 2. Het gasthuis van Margriet van der Laer te Zundert. 3. De eerste drie eeuwen van Gastel. 4. Kerk en raadhuis van Halsteren. 5. Rijsbergens dorpsleven tussen 1815 en 1969. 6. Waarheid en legende van de Striene. 296 7. De Jufvrouwenpolder onder Fijnaart. 8. Heerlijkheid en heren van Zevenbergen, deel II, 1453-1794. 9. De drie heerlijkheden van Zundert. 10. Heer Jansland gezegd Nieuw Gastel. 11. Dorpsleven van Halsteren na 1813. 12. De symbolen van gemeenten en heemraadschappen in 'Nassau-Brabant'. 13. De gilden van Rijsbergen. 14. Het heemraadschap van de Mark en Dintel (tijdvak 1804-1830). 15. Steenbergen in de middeleeuwen: heerlijkheid en stad. De eerste zes deeltjes zijn uitverkocht. De auteurs van deze serie de heren A. Delahaye, G. W. G. van Bree en W. A. van Ham, zijn er in geslaagd in goed leesbare vorm tal van bijzonderheden over het ge bied van hun archivariaat grotere bekendheid te geven, terwijl de meeste deeltjes een uitvoerig notenapparaat met bronvermeldingen bevatten. De illustraties be staande uit plattegronden, dorpsgezichten, portretten, foto's van gildezilver, enz. maken de boekjes nog aantrekkelijker. Abonnering op vier deeltjes per jaar kan ge schieden door overmaking van 7,50 op giro-nummer 113.87.74 ten name van het Archivariaat 'Nassau-Brabant' te Zevenbergen onder opgave van naam en adres. De administratie wordt gevoerd op het gemeentehuis te Zevenbergen, tel. 01680- 3900. De redactie berust bij de archivaris A. Delahaye, Turnstraat 6 te Zundert, tel. 01696-3385. Archiefinspectie in Zeeland. De gemeentelijke herindeling van Schouwen en Dui- veland is in 1960 tot stand gekomen. In de laatste tijd wordt gesproken over een verder gaande samenvoeging. Daarmee is onzekerheid ontstaan over de vraag, in hoeverre het op dit eiland nog verantwoord is gemeentelijk kapitaal in archiefbe waarplaatsen te investeren. Sommige gemeenten mogen zich gelukkig prijzen reeds over een doelmatige bewaarplaats te beschikken, maar in andere kunnen de voor uitzichten op een aanvaardbare berging der oude archieven voorlopig nauwelijks rooskleurig genoemd worden. Per 1 januari 1970 werd een herindelingswet voor Zuid-Beveland van kracht en per 1 april 1970 trad een dergelijke wet voor Zeeuwsch-Vlaanderen in werking. Een streekarchivariaatsplan, dat in 1967 voor laatstgenoemd gebied gemaakt was, wordt door de provinciale inspecteur met de colleges van burgemeester en wethouders van Aardenburg, Oostburg en Sluis en het dagelijks bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis besproken. Voor een eventuele toetreding van dit waterschap tot een gemeenschappelijke regeling is de mogelijkheid geopend door artikel 19 van het nieuwe algemeen Zeeuws waterschapsreglement. Het verslag over 1970 gaat uiteraard in op de gevolgen, die de genoemde herinde- lingswetten voor de archieven der gemeenten hadden. De archiefbewaarplaats te Axel bleek te klein om ook de archieven van de bij die gemeente gevoegde gemeen ten Koewacht, Overslag en Zuiddorpe te kunnen bevatten. Voorlopig is het oud archief van Overslag in de secretarie van Axel ondergebracht. De nieuwe gemeente Borsele omvat niet minder dan twaalf opgeheven gemeenten [297]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 29