Wij ontvingen In de vlot geschreven, interessante Inleiding toont drs. Rentenaar aan, dat een stre ven naar gelijkheid van maten en gewichten in de Republiek reeds voor de Bataafse tijd bestond, met name de Oeconomische Tak der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen was er de woordvoerder van. Al in 1793 schreef Pieter Nieuwland erover, een half jaar vóór Van Swinden dat zou doen. Andere Nederlandse pioniers waren H. Aeneae, J. P. Fokker, C. J. Palthe, Lucas Oling en Lambertus Nieuwen- huis. Nu voor de herleiding van bunders, roeden, morgens, jukken, voeten, enz. een han dig hulpmiddel ter beschikking staat, wordt overwogen ook Van Swindens Verge lijkingstafels van graanmaten, gewichten, vochtmaten en ellematen op dezelfde wijze verzorgd als de hier besproken uitgave te publiceren. Belangstellenden kunnen zich met hun adhesie wenden tot het Centrum voor Landbouwpublikaties en Land- bouwdocumentatie, Postbus 4, Wageningen. J. H. van den Hoek Ostende. The Albany Protocol, Wilhelm Christoph Berkenmeyer's Chronicle of Lutheran Affairs in New York Colony, 1731-1750, translated by Simon Hart, Litt.D., Archi vist, The Evangelical Lutheran Church in the Netherlands and Sibrandina Geertruid Hart-Runeman, translation initiated by Harry J. Kreider, Ph.D., D.D., Former Historian, The United Lutheran Synod of New York and New England, edited by John P. Dern, Ann Arbor, Michigan, 1971. (Erscheint zugleich in Schriften zur Wanderungsgeschichte der Pfalz, Folge 32, Heimatstelle Pfalz, Museumplatz 1, Kaiserslautern). De uitvoerige inleiding van John P. Dern behandelt de persoon van de uit Hannover afkomstige predikant Berkenmeyer, zijn werkzaamheden in New York en de door hem in Nederlands, Duits en Latijn geschreven kroniek. De vertaling in het Engels maakt deze thans toegankelijk voor Amerikaanse kerkhistorici en verdere belang stellenden. Berkenmeyer ging uit Hamburg via Amsterdam, waar hij door het consistorie beroepen was, naar Amerika. Bijlagen, waaronder het testament van Berkenmeyer en genealogieën, een index op de in de genealogieën voorkomende namen en een algemene index besluiten het werk, dat 643 bladzijden telt. 282 Inventaris van het archief van de schutterij te Schiedam door C. H. A. M. van Es, Gemeentearchief Schiedam 1971. De inventaris telt 672 nummers en geeft met de inleiding, een drietal afbeeldingen en een lijst van kommandanten van de dienstdoende schutterij een duidelijk beeld van deze vorm van volksbewapening, zoals zij ingevolge de wetten van 27 februari 1815, S. 20, en 11 april 1827, S. 17, ingericht is geweest. Het is jammer, dat over de administratie van de uitrusting slechts uit 1814 en 1815 stukken aanwezig zijn. Aan de mobilisatie van 1830 is een aparte afdeling gewijd. Inventaire des archives du Prieuré du Val-des-Ecoliers a Houffalize, par R. Petit, Archives de l'Etat a Arlon, Bruxelles 1971. Inventaire des archives de la familie Francart par M. F. van Lil et W. de Keyzer, Archives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1971. Inventaris van het archief van het Kapittel van Borgloon door J. Grauwels, Rijks archief te Hasselt, Brussel 1971. Inventaire des archives des Jésuites de Mons par R. Wellens, Archives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1971. Inventarissen van Kerkarchieven, deel II, door G. Beterams, R. Boumans, A. Bousse en M. A. Nauwelaerts, Rijksarchief te Antwerpen, Brussel 1971. Inventaires d'archives d'entreprises (la Société Anonyme des Charbonnages de Bonne-Esperance, Batterie et Violette; le Journal d'annonces 'L'Information, Les Annonces Liégeoises'; les Verreries nouvelles d'Aigremont; les entreprises alleman- des mises sous sequestre après la guerre 1914-1918: Usines de produits chimiques et engrais O. Goebel a Flémalle-Haute, Rudolf Koppel, agent commercial, Oren- stein et A. Koppel, matériel ferroviaire a Val-Lambert et P. Barth; l'Enterprise textile de la familie Dethier a Hodimont) par G. Hansotte, J. Pieyns et J. Roubart- Chabot, Archives de l'Etat a Liège, Bruxelles 1971. Inventaris van het nieuw archief, gevormd onder beheer van de gemeentesecretaris over de periode 1813-1932 der gemeente Mierlo door E. J. Th. A. M. van Emstede, 1971, Peellandse Archief inventarissen deel 6. 283

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 22