Archief en automatisering, probleem of oplossing? The archives do not yet dispose of their own computers; the Bundesarchiv in Ko blenz is connected with a computer elsewhere by way of a terminal and has started feeding it with a general index. In Liege the notarial protocols are being prepared for the computer in co-operation with the University. In the framework of the Spindexprogram (selecting permutation indexing) the indexing of some inventories has been automated in the United States since 1968. Lack of money, personnel and apparatus force the archives to depend on co-opera tion with universities almost everywhere. A resolution was adopted in which the Executive Committee of the International Archive Council was requested to install an International Committee that is to study the problems connected with data processing and automation. The second theme of the Table Ronde, 'The archives of the international institu tions', resulted in a recommendation to the International Archive Council to insti tute a working group that is to study the possibilities in order to arrive at a guide and to advise the international archive-organisations. [274] De toegankelijkheid van archieven wordt bepaald door het aanwezig zijn van de toegangen. De eis, die men aan een toegang moet stellen, is dat een stuk of serie stukken uit een archief zonder moeilijkheden of uitstel kan worden geproduceerd. Dit doel kan worden gerealiseerd met behulp van archiefinventarissen en de daarop gemaakte hulpingangen: indices, klappers en systematische indelingen van de inven taris. Aan minstens de zelfde eisen inzake de toegankelijkheid moet voldaan worden als men deze wil verwezenlijken via automatische wegen. Daaroverheen komt dan nog de vraag of een automatisering voldoende besparingen in geld en werk oplevert om een omwerking aantrekkelijk te maken. Voorts dient in aanmerking te komen of men op snelle en efficiënte wijze de bestaande achterstanden in de bewerking van archieven in kan lopen. Twee wegen van automatisering zijn te bewandelen, een systeem waarbij de opber ging van het archiefmateriaal en de verschaffing daarvan op automatische wijze verloopt en een systeem voor de automatische verwerking van gegevens, door mid del van 'computers'. a. automatisch opbergsysteem. Op grond van bij de inventarisatie toegekende coderingen bestaan er mogelijkheden tot het automatiseren van het verschaffings- en opbergingsprocédé via liften- of glijbanden-systemen, die via een op de codering afgestemd toetsenbord worden be diend. Bediening kan door één man geschieden, niemand behalve een onderhouds monteur bevindt zich in het magazijn. Tegenover een grote besparing aan personeel en een simpele wijze van opbouw van een magazijn (als het ware een enkel blok over de apparatuur) staan de grote kosten van de apparatuur en het onderhoud daarvan. Gegevens betreffende bedrijfsarchieven in Amerika stellen een minimale archief grootte van 2 strekkende km. om dit systeem nuttig te kunnen gebruiken. b. automatische verwerking van gegevens: 'computers' De verheerlijking van de techniek heeft in het algemeen een onbegrensd en derhalve ongefundeerd vertrouwen in de techniek geschapen. Vele dingen zijn wel mogelijk, maar lang niet alle dingen zijn nuttig. Afweging van reële factoren als kosten en arbeidsintensiviteit van de bewerking moeten afgewogen worden tegen de werkelijke voordelen van een nieuw systeem. [275]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 18