Berichten Gemeente- en waterschapsarchieven. Gouda. In 1970 werd van de archieven van het Vereenigd Wees- en Ael- moeseniershuis een nieuwe uitvoerige inventaris vervaardigd en gestencild. De serie ingekomen stukken 1626-1795 werd door een repertorium beter toeganke lijk gemaakt. Geklapperd werden het kohier van het familiegeld 1674 en het protocol van notaris Coolwijck. Verworven werden o.a. het archief van cura toren van het gymnasium 1901-1967 en archivalia van de Onderlinge brand verzekering mij. 'Gouda' 1898-1963, het Natuurkundig genootschap voor Gouda en omstreken 1917-1970, alsmede het archief van het Christina Gijsbertshofje 1606-1955. Het archief werd bezocht door 93 (v.j. 85) personen, die 198 (v.j. 167) be zoeken brachten. 's-Gravenhage. In het jaarverslag over 1969 wordt de hoop uitgesproken, dat het gemeentearchief in 1972 zijn nieuwe behuizing aan de Loosduinseweg zal kunnen betrekken1. In het kader van de inventarisatie van het oud-archief der gemeente werden archieven van de rekenplichtige instellingen en ambtenaren, de commissie van toezicht over de maatregelen betrekkelijk de cholera en de commissie tot liquidatie van de schulden der nederduits hervormde diakonie en van de rooms-katholieke armen en wezen geïnventariseerd. Ook van een aantal kleinere archieven kwamen inventarissen gereed. De bewerking van de notariële protocollen uit de tweede helft van de 18e eeuw werd voortgezet. Het archief werd bezocht door 951 (v.j. 977) personen, die 2699 (v.j. 2674) be zoeken brachten. Haarlem. Op het gemeentearchief wordt in het eerste kwartaal 1971 een cursus gehouden in het lezen van het handschrift van de 16e-18e eeuw, waarbij -W. F. H. de Lugt en drs. J. J. Temminck als docenten optreden. De cursus is vooral bestemd voor amateur-historici en voor die genealogen, die bij hun onderzoek verder willen gaan dan de klappers op de doop-, trouw- en be- graafboeken en onderzoekingen willen doen in de notariële protocollen, rech- 1 Voor de indeling zie Ned. Archievenblad 1969 blz. 108. [76] terlijke archieven en dergelijke. Het aantal deelnemers is beperkt tot 15. De kosten van de cursus bedragen 40,Hierbij is het lesmateriaal inbegrepen. Roosendaal en Nispen. Blijkens het jaarverslag werden in 1969 vrij veel archivalia van het gemeentebestuur overgenomen, waardoor de gewone be- schrijvingsarbeid enige tijd onderbroken moest worden. Door vernietiging van archiefbescheiden werd de noodzakelijke ruimte gewonnen. Particulieren schon ken verlerlei interessant documentatiemateriaal, zoals programmaboekjes, dis tributiebescheiden 1940-1945, bidprentjes en foto's. Het aantal bezoekers bedroeg 101 (v.j. 143), die 513 (v.j. 763) bezoeken brachten. Schiedam. Op 2 december 1970 stelde het college van burgemeester en wet houders een nieuwe instructie voor de gemeentearchivaris vast, waarmede de instructie van 1924 kwam te vervallen. Plannen worden gemaakt om de panden Korte Haven 31 en 33 tot gemeentearchief te verbouwen en zullen waarschijnlijk dit jaar ter goedkeuring kunnen worden overgelegd. De nieuwe beschrijving van het 19e eeuwse stadsarchief werd voltooid, maar de ordening zal moeten wachten tot een onderzoek is ingesteld naar de vele lacunes, die het vertoont. Tevens werd het schutterijarchief geïnventariseerd. De archivaris voerde met een aantal gemeentelijke beheerseenheden besprekin gen over de vernietiging van archiefbestanddelen. Wegens ruimte- en perso neelsgebrek blijven echter bij de diensten en bedrijven de voorbereidende werk zaamheden veelal steken of vinden zij slechts zeer traag voortgang. De meest geschikte oplossing acht de archivaris, dat de beheerseenheden hun archieven konden doen overbrengen naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats, alwaar dan ordening en vernietiging zouden worden ter hand genomen. Zulks zou een juiste vernietiging ten goede komen en voor de beheerseenheden dit pro bleem oplossen. Daar wegens ruimtegebrek ten archieve deze oplossing niet is te realiseren, zal een goede systematische aanpak vooralsnog niet mogelijk blij ken en genoegen genomen moeten worden met incidentele vernietigingen. Het aantal bezoekers bedroeg 203 (v.j. 171), die 644 (v.j. 672) bezoeken brach ten. Internationaal Archiefcongres. Het ligt in de bedoeling het zevende Internationale Archiefcongres van 21 tot 26 augustus 1972 te Moskou te houden. Als themata voor de vijf plenaire zit tingen werden vastgesteld: 1. Archieven en natuurwetenschappen. 2. De betrekkingen tussen regerings- en bestuursarchieven. 3. Nieuwe technieken. 4. 'Working documents'. 5. Plannen voor archieven in ontwikkelingslanden en technische hulp. [77]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 42