Journal of the Society of Archivists begon in 1970 aan een nieuwe serie. Deze, de vierde, heeft een oranje omslag in plaats van de vertrouwde rode, en de in houdsopgave staat niet meer aan de buitenzijde. De bladspiegel is ook gewijzigd en de afleveringen zijn dikker geworden. Een serie zal nu uit acht en niet meer uit tien deeltjes bestaan. Volume 4, number 1, van april 1970 begint met een artikel van Christopher N. L. Brooke over het onderwijs in de diplomatiek, dat hij van 1956 tot 1967 in de universiteit van Liverpool aan archivarissen gaf en sedert 1968 aan studerenden van de Londense Universiteit geeft. De volgende bijdrage is van mr. H. Harden- berg en getiteld: English history in Dutch archives. Zij bevat de geannoteerde tekst van een voordracht, die de oud-algemene rijksarchivaris op 12 maart 1968 heeft gehouden voor studenten en staf aan de School of Librarianship and Archives, University College London. Van de tijd van graaf Willem I van Holland tot en met professor G. W. Vreede in 1866 ontvouwt mr. Hardenberg een boeiend panorama van de wisselende Engels-Nederlandse betrekkingen, waarbij de wol in Middelburg, Jacoba van Beieren, de Engelse kooplieden te Bergen op Zoom, de graaf van Leicester en de Engelsen in de raad van State, de Engelse oorlogen, de Koning-Stadhouder, Engelse en Schotse kerken in Holland, de Engels-Russische invasie in Noord-Holland in 1799, de invloed van Engelse technici op de ontwikkeling van dc textielnijverheid, de gasfabricage en de waterleidingen in de 19e eeuw hun archivalische ach tergrond krijgen. Dr. H. Jprgensen, archivaris van de Deense provincie Sjaelland, schetst de organisatie en de werkwijze van de Skandinavische archieven. E. A. Carson geeft een overzicht van de custom records van de Kentse havens: Rochester, Faversham, Margate, Ramsgate, Sandwich, Dover en Folkestone. Felix Hull behandelt de problemen van het beheer van nieuwe archieven in Kent. Het technisch nieuws bevat mededelingen over verdelging van zwammen en het gebruik van thymol bij de behandeling van door vocht aangetast papier, Shorter Communications, Notes and News, boekbesprekingen en verenigings- nieuws besluiten de aflevering. Volume 4, number 2, van oktober 1970 wordt geopend met het op 19 november 1969 door Roger H. Ellis uitgesproken Presidential Address. Het draagt de titel The historical manuscript of science and technology. Deze kwamen eerst in 1957 en 1958 in de belangstelling van de Royal Commission on Historical Manu scripts. Begonnen werd met de samenstelling van een Guide to the location and nature of the personal papers of leading Britisch scientists and technologists from the 16th century to the time of Lord Rutherford, d.w.z. van het begin van de ontwikkeling der natuurwetenschappen tot en met de aan de huidige voor afgaande generatie. Van drie in het laatste decennium overleden geleerden werden de nagelaten papieren geschift, geordend en geïnventariseerd volgens een onder het werk opgesteld schema, dat bij volgende inventarisaties van dit soort archieven als richtsnoer zal dienen. F. O. Edwards S. J. geeft een met twee afbeeldingen verduidelijkt verslag van zijn onderzoek van de Stonyhurst narratives of the Gunpowder plot van 1605. Voor Nederlanders bijzonder interessant is de bijdrage van Rosemary L. Jones over Reformed Church and Civil Authorities in the United Provinces in the late 16th and early 17th centuries, as reflected in Dutch State and municipal archives. De schrijfster wijst op de sterke organisatie, die de Nederlandse pro testantse gemeenten in Engeland en het Rijnland hadden opgebouwd en die zij na hun terugkeer in Nederland handhaafden tegen de bemoeiingen van de nu ook protestant geworden overheden in. Zij gaat de posities na, die de Staten- Generaal, de provinciale staten en de plaatselijke besturen in kerkelijke zaken inna men en behandelt daarbij in het bijzonder de toestand zoals die te Leiden was. G R- Potter beschrijft de Devonshire papers at Chatsworth House, Derbyshire. Van meer algemeen belang is het artikel van R. L. Ormond over The National Portrait Gallery archive, waarin over de inrichting en het gebruik van een dergelijke documentatie tal van bijzonderheden te vinden zijn. A. A. H. Knight- bridge stelde een bibliografie samen op het gebied van restauratie van archief stukken. Wij noemen daaruit het enige tijdschrift: Restaurator, an international journal, published in Denmark, covering the fields of restoration and preven tive care of library and archival material, waarvan de eerste aflevering ver scheen in januari 1969. Shortei Communication, Notes and News, boekbesprekingen en verenigings- nieuws besluiten zoals gewoonlijk ook deze aflevering. Bij het laatste wordt miss Ida Darlington (1905-1970) herdacht, die sinds 1951 talrijke bijdragen aan de Journal leverde. De laatste regels van dit In Memoriam door Marie Draper zijn zo persoonlijk en tegelijk zo ingetogen, dat wij menen ze hier te moeten overnemen. Her last fight was against pain and failing physical powers until she had set her affairs in order so that there should be only a minimal disturb ance to those who were working with her on various projects. The sense of waste and loss will persist until all those who worked with her are also dead. J. H. v. d. HO. Van de eerste aflevering 1970 van Archives et Bibliothèques de Belgique Archief - en Bibliotheekwezen in BelgiëXLI no. 1-2, die 362 bladzijden telt, stippen we hier alleen de bijdragen op archiefgebied aan en laten die, welke het terrein der bibliothe ken betreffen, buiten beschouwing. Op de grens van beide ligt het artikel van J. P. Delhaye en J. P. Hendrickx over La presse athoise; apergu sommaire et inventaire des journaux conservés aux archives de la ville d'Ath. Echt op archiefgebied brengt ons F. Ladrier met Les anciens registres paroissiaux de la ville de Namur déposées aux Archives de l'Etat. M. R. Thielemans behandelt het archief van Goswin baron de Stassart (1780-1854), die van 1810 tot 1813 in 's-Gravenhage zetelde als prefect van het departement van de monden van de Maas. Uit die tijd bevinden zich in het archief brieven van de onderprefecten en andere Franse ambtenaren en van leden van de Waalse kerk en ook ambtelijke dossiers. Het archief is verspreid over het [72] [73]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 40