Wij meenden U het bovenstaande ter kennis te moeten biengen om aan te tonen, dat onzerzijds alles zal worden gedaan ter oplossing van een probleem, waarmee de diverse overheidsinstanties binnenkort zullen worden of reeds zijn geconfronteerd. II Door ons bestuur wordt vernietiging van archiefbescheiden zonder blijvend be lang hoogst noodzakelijk geoordeeld, omdat zonder vernietiging van deze bal last de essentiële kernen der archieven steeds ontoegankelijker dreigen te wor den. Deze toestand doet ernstig afbreuk aan het beginsel van openbaarheid en zal het toekomstig gebruik door de administratie, de recht- of bewijszoekenden en de wetenschappelijke onderzoekers sterk belemmeren. Overigens meent het bestuur dat het achterwege laten van de vernietiging van daarvoor in aanmerking komende archiefbescheiden ook uit financieel-econo- misch standpunt niet verantwoord is; de kosten aan mankracht voor de selectie en de vernietiging zijn naar ons inzicht lager dan die welke aan de onnodige be waring van grote hoeveelheden waardeloos papier besteed zouden moeten wor den. III Het is ons bestuur bekend, dat het ontwerp-Algemene Richtlijnen vernietigings- lijsten archiefbescheiden reeds in een vergevorderd stadium van behandeling is. De spoedige totstandkoming van het desbetreffend Koninklijk besluit wordt door de leden van onze Vereniging van het grootste belang geacht. IV Ons bestuur is van mening, dat met inachtneming der beginselen van de onder I genoemde handleiding, zo snel mogelijk aan het ontwerpen c.q. aanvullen van de in art. 3 van het Archiefbesluit bedoelde lijsten van voor vernietiging in aan merking komende bescheiden dient te worden gewerkt. Wij dringen er bij Uwe Excellentie op aan Uw invloed daartoe te willen aanwenden. V Tenslotte geven wij Uwe Excellentie nogmaals de verzekering, dat wij van me ning zijn dat de oplossing van het vernietigingsvraagstuk slechts gevonden kan worden in nauwe samenwerking tussen archivarissen, registratoren en beleids functionarissen. Wij hopen van harte dat Uwe Excellentie op korte termijn het overleg wilt openen met Uw ambtgenoten, die bij deze zaak betrokken zijn, en voorts alle andere maat regelen wilt nemen, die de noodzakelijke snelle oplossing van het vernietigings vraagstuk zullen verwezenlijken. Het bestuur van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, De Voorzitter, De Secretaris, R. A. D. Renting E. D. Eijken MINISTERIE VAN CULTUUR, RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK de Voorzitter van het bestuur van de Vereniging van Archivarissen in Nederland p/a Gemeente-archief Mathenesserlaan 315 ROTTERDAM. Directie O.K.N. Rijswijk (ZH), uw brief afdeling en nummer Steenvoordelaan 370, tel. 070-907600 d.d. 24-11-1970 O/MA 158.734 17 DEC. 1970 onderwerp Vernietiging archiefbescheiden bij de overheid. Geachte heer Renting, Naar aanleiding van Uw bovenvermelde brief, voor de toezending waarvan ik U dank zeg, bericht ik U het volgende: Ik deel de bezorgdheid van het bestuur van de Vereniging ten aanzien van het ver nietigingsprobleem Te Uwer informatie zij nog medegedeeld, dat met het ministerie van Binnenlandse Zaken contact is opgenomen inzake de 'Algemene richtlijnen vernietigingslijsten ar chiefbescheiden' en inzake herziening van de 'Lijst houdende opgaaf van voor ver nietiging in aanmerking komende stukken in de gemeente-archieven, dagtekenende na 1850'. Volledigheidshalve merk ik nog op, dat dezerzijds bij genoemd ministerie zal wor den aangedrongen op het instellen van vernietigings- en inventarisatie-eenheden per departement, en dat de rijksarchiefdienst door rechtstreekse contacten met de depar tementen en door commissoriaal overleg met de Permanente Commissie Post- en Archiefzaken Rijksadministratie werkt aan het op gang krijgen van de werkzaam heden voor een verantwoorde behandeling van het archievenbestand. Tenslotte bericht ik U de toezending van de onder I punt 4 op pag. 2 van Uw brief bedoelde handleiding op hoge prijs te stellen. Met gevoelens van hoogachting, De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, namens de Minister, de Chef van de Onderafdeling Monumentenzorg en Archiefwezen, (Mr. J. D. Chr. de Vries) [415] [414]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 41