meer had, soms tot aan de tweede wereldoorlog. Een eerste schifting van de in de meeste gevallen slecht of niet geordende gemeentearchieven geschiedde ter plaatse. Ter vernietiging werden omvangrijke reeksen ter plaatse gelaten, zoals de formulie ren van woonstveranderingen, minuten van akten van de burgerlijke stand, formu lieren van de tienjarige volkstellingen (gewoonlijk onvolledig), bewijsstukken bij de rekeningen. Verdere schifting kon in het rijksarchief gebeuren. De archieven van commissies van openbare onderstand en polders en wateringen bestonden meestal slechts uit restanten die praktisch globaal werden overgenomen. Op die wijze gaven circa 80 van de gedurende tien jaar bezochte intellingen hun archief in bewaring. Opname hiervan kon wat de ruimte betrof gemakkelijk geschieden. Intussen boden rijksbesturen en rechtbanken hoe langer hoe meer jongere archieven ter bewaring aan en hier wordt het dringend nodig vernietigingslijsten op te stellen. Tot nu toe immers worden zoals voorgeschreven door het archiefbesluit de aanbiedingen gedaan in de vorm van een lijst. Een archivaris gaat ter plaatse de ar chieven onderzoeken, brengt verslag uit en er wordt beslist wat dient te worden ge stort. Het gaat meestal om massa's bescheiden die de administratie niet meer nodig heeft en die overigens geen 'historische' waarde hebben. Veel tijd gaat met die werk wijze verloren. Min of meer periodieke aanbiedingen van zeer recente archieven worden in de laat ste jaren gedaan door de Registratie en Domeinen, de Hypotheekbewaring, de Om zetbelasting, de Direkte belastingen, de griffies en parketten van Ie aanleg (arron dissementsrechtbanken) en vredegerechten (kantongerechten). Voor de griffies en parketten gaat het hoofdzakelijk (voor 90 om strafdossiers. De bewaringstermijnen van die dossiers stemmen nagenoeg overeen met die welke in Nederland gangbaar zijn (hoogstens 30 jaar). Voor zeer veel vredegerechten en voor alle rechtbanken van Ie aanleg worden zij nog een na een geschift. In den beginne ging dat voorzichtig en traag, naarmate de routine groter werd met toene mende snelheid. Die schiftingen, die uiteraard niet volgens vaste en objektieve krite- ria geschieden, hebben toch geleid, zoals blijkt uit de vergelijking van de resultaten en uit gesprekken onder archivarissen, tot een zekere uniformiteit in de keuze van de te bewaren bundels. Anderzijds nemen zij natuurlijk zeer veel tijd in beslag en zijn vermoeiend. Er zal uiteindelijk toch tot vernietiging zonder meer moeten worden overgegaan van de bundels der vredegerechten, die overigens ook weinig waarde blijken te hebben. Hoogstens zouden er enkele specimina kunnen worden bewaard. Aan een kriterium gebonden aan de belangrijkheid van de uitgesproken of gevor derde gevangenisstraf bv. één jaar zoals in Nederland sedert 1936 is aangenomen werd in België niet gedacht. Ik vermoed dat na het experiment van de schifting mijn medewerkers er niet voor te vinden zouden zijn. Een buitenlandse kollega suggereerde dat de rechters en prokureurs de 'interessante' dossiers, die aan zekere kategorieën beantwoorden (bv. politieke affaires), maar liefst zelf op de helft moesten merken ten gerieve van het rijksarchief. Misschien geen kwaad idee. Voor Registratie en Domeinen, Hypotheekbewaring en Omzetbelasting, die nu om de vijf jaar tot storting overgaan, werden in het begin van de jaren zestig pogingen gedaan om te komen tot een werkelijke vernietigingslijst, uitgaande van de lijst met bewaringstermijnen van 1949. Daar de zaak niet door een kommissie van archiva rissen èn beambten werd behandeld, is het niet zo ver gekomen. Ieder conservator neemt natuurlijk alle reeksen over die voor de administratie onbeperkt dienen be waard te blijven. Over de andere reeksen echter houdt ieder er zijn eigen mening op na. De gehele zaak dient weer ter hand te worden genomen. In 1958 en volgende jaren werd onderzocht wat periodiek van het Bestuur der Direkte Belastingen diende te worden overgenomen. Daaruit resulteerde een rond schrijven van dat bestuur aan de diensten, waarin de lijst van de in het rijksarchief neer te leggen en van de te vernietigen archieven werd bekendgemaakt. Die circu laire werd, in verband met de neer te leggen dossiers van aangiften, eerst niet vol ledig uitgevoerd, omdat de diensten het voorbereidend schiftingswerk niet wilden verrichten. In het begin van verleden jaar wenste het Bestuur der Direkte Belastin gen opnieuw te storten voor de jaren 195356. De circulaire werd toen nageleefd met betrekking tot die dossiers. Voor het ganse land kwamen tezamen enkele kilo meters archief in het rijksarchief terecht. De oorspronkelijke bedoeling was dat de dossiers van aangiften achteraf nog zouden worden geselekteerd. Doch aan perio dieke schifting van een dergelijke massa valt niet te denken. Ook hier dient de zaak te worden herzien. De grootste moeilijkheden voor selektie bieden immers de massa's dossiers in tegen stelling met de reeksen registers. Schifting van alle dossiers is niet mogelijk; weg gooien zonder meer valt zwaar en is wellicht niet immer verantwoord. Een keuze die representatief is voor het geheel en tevens in de toekomst kan verder gaan, is ook moeilijk te verwezenlijken en vraagt veel tijd. Zo heeft een van mijn medewerkers, mejuffrouw Van Derveeghde, de dossiers onderzocht van het Instituut voor Maatschappelijke Zekerheid ten einde er een verantwoorde keuze in te maken. Het instituut, waarvan het archief gecentraliseerd is in één gebouw te Brussel, be staat sedert 25 jaar (1945). Het aantal dossiers bedraagt 600.000, waaronder 150.000 lopende. Het gaat om de administratieve dossiers van de werkgevers die aan de Sociale Zekerheid zijn onderworpen. Ieder dossier draagt een nummer dat het enige identifikatie-element uitmaakt. Geen enkel steekkaartensysteem, op naam of per kategorie, laat inderdaad toe ofwel een onderneming ofwel een werkgever te ont dekken Die dossiers die bijzonder interessant zijn voor alles wat de evolutie van de salaris sen betreft, de wekelijkse arbeidsduur, de afstand tussen woonplaats en werkplaats, tvenals voor de last die de salarissen voor de werkgever betekenen, laten eveneens loede algemene evolutie van het economisch leven van het gehele land te volgen. De keuze heeft zich gericht op de verschillende takken van het economisch leven met de betrachting om te behouden wat specifiek regionaal en geografisch belang rijk is. Daarbij werden niet alleen de grote ondernemingen in aanmerking genomen, anderzijds werden de bedrijven verwaarloosd die dezelfde kenmerken vertonen of ietzelfde type in alle delen van het land. Ha een tamelijk lange voorbereiding en na de rapporten van verschillende beroeps- 352] 353

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 10