Stage technique international d'archives januari-maart 1970 Sinds 1951 bestaat er aan de Archives Nationales te Parijs een aparte dienst dit zich toelegt op het onderhouden van internationale contacten en het organiseren van de 'Stage technique International d'Archives'. Oorspronkelijk was deze stage toen nog niet internationaal twee jaar tevoren opgezet als een praktische nascholing voor leerlingen van de Ecole des Chartes, die alleen een theoretische opleiding kregen. Dit is een gevolg van het karakter van de Ecole, één van dezg, grandes Ecoles', die, hoewel nauw aan de Sorbonne geliëerd, zelf geen universitaire status hebben, al heeft hun programma een vergelijkbaar niveau. Zij recruteren hun beperkte aantal leerlingen dan ook door een rigoureus vergelijkend examen, uit afgestudeerde lycéens. De Ecole der Chartes biedt een vierjarige gedegen op leiding op een breed (kunst)historisch terrein. Er vindt of vond; sinds de mei revolte is een zekere tweeledige differentiatie ingevoerd dus geen specialisatie plaats en na afloop worden de 'chartistes' capabel geacht om zowel archieven als allerlei soorten musea te beheren. Het doel van de stage sinds 1951 is, algemeen omschreven, de presentatie van de stand van zaken in het franse archiefwezen aan jeugdige vakgenoten uit de gehele wereld, de verspreiding van de moderne wetenschappelijke opvattingen op archief gebied en het intensiveren van de internationale contacten. Behalve de genoemde categorieën neemt ook archiefpersoneel van de franse militaire instellingen, die in hun archiefverzorging autonoom zijn, aan de stage deel. Hoewel het programma in 1951 terstond aan de 'internationalisering' is aangepast, bleef tevens het oor spronkelijke doel gehandhaafd. Men kan de stage dan ook een enigszins twee slachtig karakter niet ontzeggen. Bij de slotconclusie komen wij hierop terug. Deelnemers Aan de stage werd dit jaar deelgenomen door 38 buitenlanders uit 24 verschillende landen. De meeste landen waren door 1 of 2 deelnemers vertegenwoordigd. De grootste delegaties kwamen uit Canada (Franssprekend gedeelte) en West-Duits- land, respectievelijk 6 en 4 personen. Vrijwel alle continenten en politieke sferen waren vertegenwoordigd. Zo waren er deelnemers uit Afrika, Azië en Latijns Amerika. Oost-Europa leverde stagiaires uit o.a. Polen en Joegoslavië; West- Europa uit de Frankrijk omringende landen en uit verderaf gelegen naties als IJsland. De Ecole des Chartes leverde 15 en de gewapende macht 7 stagiaires. [262] Tenslotte was er nog een deelneemster uit de kring van de franse kerkelijke archi varissen. Inhoud van de Stage De stage bestond uit een groot aantal zeer gevarieerde colleges en excursies. Zij werd geopend met een rede van de directeur-generaal van het franse archiefwezen M. André Chamson (de l'Académie frampaise) en gesloten met een officiële plech tigheid tijdens welke de deelnemers een diploma uitgereikt kregen. De colleges kunnen gegroepeerd worden in de volgende categorieën: 1 De organisatie van het franse archiefwezen afzonderlijk én in relatie tot de gehele franse bestuursstructuur en administratieve organisatie. 2 De historische ontwikkeling van het franse archiefwezen en de inhoud van de franse archief fondsen. 3 Instellingen en verzamelingen van cultuurhistorische aard in Parijs en om geving. 4 De moderne activiteiten van het franse archiefwezen. 5 Organisatie en functies van het archiefwezen in een aantal landen als de Ver enigde Staten, de U.S.S.R. en Engeland. Het officiële programma was van zodanige dichtheid, dat er slechts enkele mid dagen en de zaterdagmorgens over bleven om zich daadwerkelijk bezig te houden met de bestudering van archivalia, waarvoor men zich persoonlijk interesseerde. Het is onze indruk dat men in dit opzicht te kust en te keur kan gaan vanwege de overstelpende hoeveelheid documenten die licht op nederlandse gebeurtenissen werpen. Het hierboven onder de punten 1 en 4 gestelde willen we door een aantal opmer kingen nog verduidelijken. ad 1 De organisatie van het franse archiefwezen afzonderlijk en in relatie tot de gehele franse bestuursstructuur en administratieve organisatie De organisatie weerspiegelt de gecentraliseerde structuur van de franse eenheids staat. Aan het hoofd staat, ressorterend onder 'Affaires Culturelles', de Directeur général des Archives de France, die enerzijds directeur is van de Archives Natio nales, anderzijds directeur van de Service des Archives départementales. Gemeen telijke archiefdiensten van enig belang hebben zich slechts incidenteel ontwikkeld, in enkele grote steden in de periferie. Gewoonlijk deponeren gemeenten hun oud archief in het departementsarchief. Oppervlakkig gezien vertoont deze tweeledigheid enige gelijkenis met de dubbele Junctie van de Algmene Rijksarchivaris hier te lande sinds 1968, maar tengevolge ran de sterk verschillende staatkundige geschiedenis van beide landen is de situatie moeilijk vergelijkbaar. De nadruk ligt sterk op Parijs met zijn inderdaad onvoor stelbaar rijke Archives Nationales. Daartegen steken de departementale archief diensten, die pas op het eind van de 18e eeuw zijn gaan fungeren, pover af, al [263

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 4