Varia Rondom is een hechthouten boeiboord aangebracht, voorzien van een aluminium daktrim. De waterafvoer geschiedt aan de achterzijde van de archiefbewaarplaats via twee afvoerpijpen. Klimatisering Een compacte airconditioning-installatie zorgt voor de handhaving van een con stante luchtvochtigheidsgraad van 60 en temperatuur van 16 °C. Deze installatie .s gebaseerd op het zgn. 'Split systeem' het verdamperdeel bevindt zich in de ruimte, de condensor/compressoreenheid voorzien van beschermkap is op het dak aangebracht. De luchtbevochtiger, ingesteld met hygrostaat, is uitgerust met overloopbeveiliging. Daarnaast is nog een extra waterbeveiliging aangebracht met rode signaallamp. Brandbeveiliging De Staalmeubel prefab archiefbewaarplaats is vervaardigd uit trilbeton. Ook bij de verdere toepassing van materialen is met brandgevaar rekening gehouden. Zo wordt de toegangsdeur gevormd door een brandwerende deur van het type Lips BD 68 met isolatiedeur. Rekening houdend met de bestaande aanwijzingen is de archiefbewaarplaats uitge rust met een koolzuurbrandblusser. Verlichting De aansluitingspunten van de electriciteit bevinden zich in de centrale schakelkast. Boven het looppad zijn 4 TL-armaturen gemonteerd. Deze worden bediend d.m.v. een sleutelschakelaar, aangebracht aan de voorzijde van het gebouw, naast de toe gangsdeur. Deze schakelaar is uitgerust met een signalering. In het gebouw zijn een uitlegtafel en een stoel aanwezig. Boven deze werkplek is een verlichtingsarmatuur aangebracht. Compactus-installatie De archiefbewaarplaats is ingericht met een Staalmeubel Compactus-installatie, type SM, systeem Ingold. Dit systeem berust op het principe van verrijdbaarheid der kasten, waarbij deze nauw aaneengesloten op rails worden opgesteld. De toe gankelijkheid tot een bepaalde kast wordt verkregen door de overige kasten of een deel daarvan te verrijden, zodat een looppad langs de betrokken kast ontstaat. De aanwezige ruimte wordt op deze manier optimaal benut. Door toepassing van het SM Compactus systeem kan op een vloeroppervlak van 21 m2 liefst 196 strekkende meter opbergruimte worden verkregen voor het onder brengen van archiefdozen. Wanneer kwarto-ordners worden gebruikt, kan dit cijfer worden opgevoerd tot 216 str. m. De kasten kunnen geleverd worden in twee diepte- maten, nl. 31 of 41 cm. Aangezien alle legborden om de 2]^ cm in de hoogte verstel baar zijn, bestaat de mogelijkheid in alle gevallen een efficiënte indeling te ver krijgen. 330] Kopieermachine Minnesota Mining and Manufacturing Company introduceert een kopieermachine voor 375,-— excl. B.T.W. Dit is een volledig droogwerkende machine, volgens het 3M 'Dual Spectrum' procédé. Alleen elektriciteit en papier zijn nodig om binnen één minuut een kurkdroge, kant en klare kopie te maken. De eenvoudig te bedienen machine kopieert, op wit papier, alle kleuren en alle originelen tot folioformaat, ook uit gebonden boeken en tijdschriften. Halftonen worden eveneens goed gereprodu ceerd. De machine heeft een afmeting van 42 x 31 x 14 cm. Fotokopieën van de Raffles-Minto papers in Nederland Op 8 september 1970 nam mr. drs. R. Hotke, hoofd van de directie oudheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, in de mr. Wernerzaal van het ministerie, namens de minister fotokopieën in ontvangst van een collectie archivalia, afkomstig van Gilbert Elliot, first Earl of Minto, die van 1807 tot 1813 gouverneur-generaal van Brits-Indië was. Hij onder hield een correspondentie met Sir Thomas Stamford Raffles, luitenant-gouverneur- generaal van het door Engeland in de jaren 1811-1816 bezette Nederlands-Indië. Het verkrijgen van de stukken die bekend staan als de Raffles-Minto papers is vooral van belang, omdat praktisch geen archivalia betreffende de periode van het Engels bestuur van Nederlands-Indië in ons land aanwezig zijn. De archivalia werden in 1969 in Engeland te koop aangeboden. Door bemoeienis van dr. John Bastin, Reader in the Modern History of South East Asia aan de School of Oriental and African Studies, werd de collectie aangekocht en aan de India Office Library geschonken. De Engelse regering en een aantal scheepvaart maatschappijen, waaronder de Ocean Steam Ship Group, verleenden hieraan finan ciële steun. Een lid van deze Ocean Steam Ship Group, de Nederlandsche Stoom vaart Maatschappij 'Ocean' N.V. te Amsterdam, liet vervolgens fotokopieën maken van de collectie. Een van de directeuren van de maatschappij, de heer J. F. Dudok van Heel, droeg twee series van vier delen van deze fotokopieën over. De heer Hotke overhandigde vervolgens een serie aan de Algemene Rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink ter plaatsing in het Algemeen Rijksarchief en de andere aan prof. dr. A. Teeuw, hoogleraar in het Bahasa-Indonesia en de Maleise Taal en Let terkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden ten behoeve van het Koninklijk Insti tuut voor Taal-, Land- en Volkenkunde aldaar. Dr. Bastin hield bij deze gelegenheid een korte voordracht over de betekenis van de collectie, die vooral gelegen is in het geheel nieuwe licht dat zij werpt op de activi teiten van Raffles in de periode direct vóór de Britse bezetting van Java en op de eerste jaren van zijn bewind op dat eiland na de bezetting in 1811. [331]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 38