Technisch nieuws tatieve instellingen (1750) 1854-1945; het archief van de polder de Gorinchemse Avelingen 1875-1966; het archief van de politie 1861-1965; het archief van de Plaat selijke Commissie Steunt Wettig Gezag 1948-1958; het archief van de Huurwaar- borgvereeniging te Gorinchem 1916-1969; het archief van het Ziekengasthuis van de middeleeuwen tot de moderne tijd en een aanvulling op het archief van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim te Gorinchem, welks archivalia zich overigens onder de gemeentelijke archieven bevinden. De archiefbibliotheek kreeg een grote en zeer belangrijke uitbreiding doordat de Vereniging Oud Gorcum haar bibliotheek in bewaring gaf aan de Gemeentelijke Archiefdienst. Een historisch-topografisch atlas begint te groeien. Het aantal bezoekers bedroeg 101, die in totaal 152 bezoeken brachten. Nieuw-Ginneken. Ter uitvoering der op 1 mei 1968 in werking getreden Archief wet stelde de gemeenteraad op 17 juni 1969 een Archiefverordening vast, die op 1 januari 1970 in werking trad. Op dezelfde datum werden het Reglement voor het beheer en het gebruik van de archieven en verzamelingen opgenomen in de gemeen telijke archiefbewaarplaats en het Besluit post- en archiefzaken, beide door Burge meester en Wethouders vastgesteld op 22 december 1969, van kracht. Het catalogi seren der secretarie-bibliotheek kwam gereed, evenals de catalogus van de prentver zameling. Uit het archief werd een aantal ingekomen brieven vernietigd, een rege ling werd getroffen voor het toezicht op de vernietiging ex artikel 25 lid 2 van de Archiefwet. Slreekarchivariaat De Liemers en Doesburg'Uit het gecombineerde jaarverslag 1968-1969 noteren we de toetreding der gemeenten Herwen en Aerdt en Pannerden. Dit leidde tot de aanstelling van een tweede streekarchivaris als hoedanig per 1 mei 1969 de heer J. W. van Petersen in functie trad. In de verschillende gemeenten wer den het klapperen en inventariseren voortgezet, waarbij diverse stukken van na 1850 werden uitgeschoten en vernietigd. In Doesburg kwam van het archief van de Ge meentepolitie van het einde der 19e eeuw tot de opheffing in 1948 een inventaris ge reed, evenals van enige kleinere archieven en collecties. Te Doesburg werden 36 be zoekers geteld, die 83 bezoeken brachten. Conseil International des Archives Einde 1970 staken de mobiele microfilm eenheden hun werkzaamheden. Het secre tariaat van Unesco streeft ernaar de daardoor vrijkomende gelden, circa 50.000 U.S. dollars, te gebruiken voor hulp op het gebied van bescherming en restauratie van archiefstukken en het microfilmen van archivalia. Deze hulp aan de lid-staten kan verschaft worden door het beschikbaar stellen van deskundigen, opleiding van tech nici en het leven van materiaal. Dr. Alfred Wagner, Département de Ia Documen tation, des Bibliothèques et des Archives, Unesco, 2 Place Fontenoy, Paris VII, is in het bijzonder met de uitvoering van dit programma belast. 328 Staalmeubel prefab archiefbewaarplaats Deskundigen van Staalmeubel ontwierpen de Staalmeubel prefab archiefbewaar plaats. Deze is ontwikkeld in samenwerking met Mavo-bouw N.V. te Voorst, fabri kant van geprefabriceerde betonwerken. Zij wordt in serieproduktie vervaardigd en kan op eenvoudige wijze worden geplaatst en eventueel verplaatst. Er zijn speciale voorzieningen getroffen t.a.v. brandwerendheid, vochtigheidsgraad en temperatuur, zulks in overeenstemming met de ministeriële aanwijzingen voor de bouw en inrich ting van archiefbewaarplaatsen. De inrichting met Compactus verrijdbare kasten maakt het mogelijk op een vloeroppervlakte van 21 m2, maar liefst 196 strekkende meter archief te bergen De prefab archiefbewaarplaats kan desgewenst in één dag op elke plaats volledig ingericht worden neergezet. Door de geringe oppervlaktedruk is voor de fundering over het algemeen een zandbed voldoende. De buitenzijde van het gebouw wordt in kleur geleverd, waardoor aanpassing aan iedere omgeving kan worden verkregen. De Staalmeubel prefab archiefbewaarplaats biedt bovendien de mogelijkheid tot aanbouw, waarmee ook voor grotere archieven een oplossing wordt geboden. Voor de plaatsing van het gebouw zijn nodig een zandbed, alsmede aansluiting voor elek triciteit en waterleiding. Deze voorzieningen zijn niet in de prijs van Staalmeubel in begrepen. Voor het overige wordt alles kompleet door Staalmeubel verzorgd voor een bedrag van maximaal ƒ25.000,waarbij nog transportkosten komen van ƒ500,— a ƒ600,— Bouwkundige uitvoering Het totale ledige gewicht van de betonnen prefab archiefbewaarplaats bedraagt 17,5 ton. De oppervlaktedruk bij kompleet gewicht (30 ton) is maximaal 0,15 kg per cm2. Een zandbed, opgesloten in trottoirbanden, is hierdoor als fundering reeds voldoende. Het gebouw is geheel bewapend met bouwstaalmatten en rondom geïsoleerd met 4 cm dikke platen, die een warmtegeleidingscoëfficient van 0,035 k.cal/mh 0°C bezitten De vloer is extra geïsoleerd tegen capillaire vochtinvloeden en wordt afgewerkt met slijtvaste (stofvrije) vloerverf. Plafond en wanden zijn afgewerkt met watervaste muurverf; de buitenafwerking bestaat uit een laag gekleurd kunsthars. Het dak is afgedekt met twee lagen rubberoid met daarop grind of split. [329]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 37