Kroniek Jaarverslag van de Rijksarchiefdienst over 1968 Nadat de verslagen omtrent 's Rijks oude archieven over 1966 en 1967 in uit voering, indeling en omvang reeds sterk verschilden van de voorafgaande, is nu ook verandering gebracht in hun benaming. Het omslag is na de wapenschouw der vorige twee jaren weer uiterst sober, behalve de titel vindt men er slechts de namen der elf rijksarchieven. De indeling is de nu reeds enige jaren gevolgde, alleen verviel ditmaal het tabellarisch overzicht van bezoeken aan en adviezen inzake niet-overgebrachte archieven terwijl een statistisch overzicht van schrif telijk verstrekte inlichtingen werd toegevoegd. Het ook nu weer geïllustreerde verslag is in de boekhandel verkrijgbaar voor 5, Uiteraard wordt aandacht gewijd aan hen, die de Rijksarchiefdienst in 1968 moest missen: dr. G. W. A. Panhuysen, dr. J. L. van der Gouw, dr. W. J. Formsma en dr. S. J. Fockema Andreae. Ook komen aan de orde de installatie van de Archief- raad, de opleidingen van de toekomstige landsarchivaris voor de Antillen en van de adjunct-archivaris bij het Arsip Nasional te Djakarta, het zesde internationale archiefcongres te Madrid, het project van prof. dr. C. van de Kieft tot bestudering van de ontwikkeling der stedelijke autonomie in de Middeleeuwen, herdenking van de slag bij Heiligerlee en vele andere gebeurtenissen meer. Belangstellenden kunnen een en ander gemakkelijk nalezen. Opmerkelijk blijft ook nog in 1968 de verschillende beschrijving van dezelfde archivalia bij overgang van het ene naar het andere rijksarchief. Tenslotte nemen we uit het statistisch overzicht van bezoek aan leeskamers, uit- 'eningen en deponeringen van archiefbescheiden het volgende over. Het Algemeen Rijksarchief werd bezocht door 2240 personen, die 13927 bezoeken brachten. Het Hulpdepot Schaarsbergen telde bovendien 49 bezoekers met 269 bezoeken. Gel derland had met 811 het hoogste aantal bezoekers van de archieven in de pro vincie, zij brachten 3812 bezoeken. Groningen telde als vanouds het grootste aantal bezoeken, 4992, gebracht door 611 personen. Dit laatste aantal werd overtroffen door Friesland, 779 bezoekers mte 4303 bezoeken; Noord-Holland, 757 bezoekers met 3635 bezoeken; Utrecht, 717 bezoekers met 1120 bezoeken en Noord-Brabant, 701 bezoekers met 2618 bezoeken. Overijssel had 434 bezoekers met 1855 bezoeken. Limburg 387 bezoekers met 2901 bezoeken, Zeeland 329 bezoekers met 1062 bezoeken. Drente had met 318 bezoekers en 701 bezoeken zowel het laagste be zoekers- als bezoekenaantal. J. H. v. d. HO. [320] Buitenlandse archivistische literatuur Als tweede extranummer1 van Archives et Bibliothèques de BelgiqueArchief- en Bibliotheekwezen in België verscheen begin 1970 het door Jacques Nicodème samengestelde Repertorium van Inventarissen van Archieven in België bewaard verschenen vóór 1 januari 1969. Het had voorlopers in het in 1908 verschenen Répertoire d'inventaires imprimés ou manuscrits d'archives beiges van Em. Dony en Léo Verriest. Geschreven inventarissen van vóór 15 april 1913 waren vermeld in Annuaire des Archives de Belgique, door L. Verriest in dat jaar gepubliceerd. Wat het Algemeen Rijksarchief te Brussel betreft verscheen in 1955 een Overzicht van de fondsen en inventarissen door M. van Haegendoren. De directeur van de Provinciale School voor Bibliothecarissen, J. van Hove, bracht de heer Nicodème ertoe, het thans voor ons liggende werk ter hand te nemen en het was E. Persoons, redactiesecretaris van Archief- en Bibliotheekwezen, die er voor zorgde, dat het tot publicatie kwam. Het ligt in de bedoeling in Archief- en Bibliotheekwezen ge regeld supplementen te publiceren, waardoor het repertorium bijblijft. Het repertorium is ingedeeld in drie delen, voorafgegaan door een algemene biblio grafie van werken waarin men bibliografische gegevens over Belgische archief inventarissen vinden kan. Onder Algemeen vindt men de inventarissen van archie ven, die in meer dan een archiefbewaarplaats berusten. Het tweede deel is gewijd aan de archieven in de staatsdepots. Het derde gedeelte bevat de inventarissen van gemeentelijke en parochiale archieven, van archieven van openbare en private ■nstellingen en van particulieren. Het aantal der opgenomen inventarissen is 864. Ter vergelijking diene, dat het in 1965 verschenen Repertorium van inventarissen van Nederlandse archieven '612 nummers telt. Vinden we daar één algemene index, het Belgische reperto rium bevat indices op auteursnamen, plaatsen van bewaring en zaken. In de laatste vindt men zowel het hoofd 'families' (met een groot aantal nummers) als de namen der afzonderlijke families, van wie geïnventariseerde archieven bewaard worden. Met gemeenten/communes evenzo. Bij de gemeenten zelf zijn onderverdelingen in de index gemaakt, bijv. Brede Raad, Certificatieboeken, Collectanea, Coopers en Comparanten, Drossaard, Generale Indische Compagnie, Gilden, enz. (Ant werpen). J. H. v. d. HO. Deel LI (1969) van het Poolse Archeion telt 318 bladzijden en heeft meer illustra ties dan anders het geval is. Aan de Engelse samenvatting is het volgende ontleend. De redacteur P. Bankowski liet de tekst afdrukken van de rede, die hij op 22 okto ber 1968 in Warschau hield over een halve eeuw Pools archiefwezen, waaraan in Archeion deel L reeds ruimschoots aandacht besteed werd. Twee foto's van archi varissen uit 1928 en 1931 en drie foto's van de feestelijkheden in oktober 1968 zijn 1 Het eerste extranummer was gewijd aan de religieuze archieven en bibliotheken in België en verscheen in 1968, zie Ned. Archievenblad 1968, blz. 270-272. [321]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 33