Wij ontvingen Handschriften Derde Afdeling tot en met 1950 door J. A. Jaeger, Algemeen Rijks archief 's-Gravenhage 1968. De in dit werk beschreven 1500 nummers uit de collectie handschriften omvatten de aanwinsten die de derde afdeling van het Algemeen Rijksarchief tot en met 1950 door aankoop of schenking heeft verkregen. Van het aanbrengen van enige syste matiek in het geheel, bijv. door het vormen van rubrieken, is afgezien. Een uitvoe rige index maakt de stukken goed toegankelijk Eigenlijk telt deze serie geen 1500 nummers, daar de nummers 1445-1500 en ook andere nummers vervallen zijn. Anderzijds wordt met een bisnummer, letter- toevoegingen en andere onderverdelingen gewerkt. Met nummer 1501 begint een tweede serie van de Handschriftenverzameling. Inventaris van het Archief van de Raad van Vlaanderen door J. Buntinx, deel V, Rijksarchief te Gent, Brussel 1970. Archives ecclesiastiques du Brabant, supplément (nos. 27026-27918), inventaire des archives déposées par la fabrique d'église de Notre-Dame de la Chapelle a Bruxelles en 1961, par A. Uyttebrouck, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1970. Inventaire des archives communales de l'époque contemporaine, Tome I, par J. Bovesse et F. Ladrier, Archives de l'Etat a Namur, Bruxelles 1970. Inventaire des archives communales, Tome II, par R. Petit, Archives de l'Etat a Arlon, Bruxelles 1970. Inventaire d'archives paroissiales de la ville et de l'arrondissement de Tournai, Tome I, par G. Wymans, Archives de l'Etat a Tournai, Bruxelles 1970. Inventaire des papiers de Jean-Baptiste Nothomb 1805-1881 par M. R. Thiele- mans et A. M. Pagnoul, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1970. Inventaire des archives de la familie Dartois et de ses alliés par J. Rouhart-Chabot, Archives de l'Etat a Liège, Bruxelles 1970. DE AANDACHT WORDT GEVESTIGD OP de aflevering van Overheidsdocu mentatie van september 1970, waarin J. Kaak de vraag stelt of er strijd bestaat tussen artikel 5, eerste lid, van de Archiefwet 1962, waar bepaald wordt, dat de onder de overheidsorganen berustende archiefbescheiden, welke ouder zijn dan vijftig jaar, binnen een tijdvak van tien jaar worden overgebracht naar de bij [314] of krachtens deze wet voor de bewaring daarvan aangewezen archiefbewaarplaat sen en de artikelen 79 en 206, tweede lid, van de gemeentewet, waaraan de inwo ners van een gemeente de bevoegdheid ontlenen om ter secretarie inzage te kunnen nemen van de raadsbesluiten en waarin bepaald wordt, dat van elke afgekondigde gemeentelijke strafvordering het oorspronkelijke stuk ter secretarie bewaard wordt, [n dezelfde aflevering van Overheidsdocumentatie een beschouwing van J. A. van der Horst over de herziening van de Universele decimale classificatie wat betreft het hoofdstuk UDC 3 'Sociale wetenschappen'. De aflevering van Overheidsdocumentatie van oktober 1970 bevat de tekst van de inleiding, die S. A. Goedbloed uit 's-Hertogenbosch op 29 mei op de jaar vergadering van district IV van de S.O.D. te Venlo heeft gehouden over Vernieti ging van archiefbescheiden. Hij waarschuwt er tegen, de pakken mandaten maar domweg weg te gooien en meent, dat men de moed en de tijd zal moeten opbren gen om na te gaan of er eventueel andere archiefbescheiden tussen zitten. Zelf heeft hij zo kostbare charters uit de zestiende en de zeventiende eeuw kunnen ïedden, die op onverklaarbare wijze bij de mandaten waren terechtgekomen. Ook eigendomsbewijzen en pacht- en huurcontracten werden soms daarbij aange troffen. Tenslotte citeren we hier de grondregels, die de heer Goedbloed als regi strator bij zijn werk op het terrein van de vernietiging van archiefbescheiden altijd volgt: 1 pleeg omtrent de voorgenomen vernietiging altijd overleg met de desbetreffen de afdelingschefs; hun oordeel is doorslaggevend; gaan zij niet akkoord dan eventueel na herhaald overleg/of inschakeling van de gemeentesecretaris maar bewaren tot beter tijden; 2 ik waag me nimmer aan een beoordeling van de historische waarde; hoewel je in de meeste gevallen op je klompen kunt aanvoelen dat de historische waarde nihil is, wordt uiteindelijk omtrent dit aspect beslist door de gemeentearchivaris, met wie de meest prettige samenwerking bestaat. Aan het slot van deze oktoberaflevering van Overheidsdocumentatie vonden we een mededeling over de notulering van raadsvergaderingen in Spijkenisse. Het reglement van orde van de raad is zodanig gewijzigd, dat de notulen voortaan zullen worden beperkt tot een kort zakelijk verslag, waarin de besluitvorming als zodanig, de stemverhoudingen en de stemmotivering naast de essentie van de discussies worden opgenomen. Daarnaast wordt al het gesprokene vastgelegd op geluidsbanden. Deze geluidsbanden worden gedurende de lopende en de twee daarop volgende zittingsperioden bewaard. Een ieder zal in de gelegenheid worden gesteld om desgewenst deze banden af te luisteren. Deze wijze van notuleren bleek goedkoper dan het aanstellen van een stenograaf, maar lijkt ons uit historisch oogpunt buitengewoon te betreuren. [315]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 30