leiding vinden dat alle hogere archiefambtenaren kennis van het latijn moeten be zitten. Zonder die kennis zou de noodzakelijke culturele basis gaan ontbreken, zou- den zich in de practijk grote moeilijkheden kunnen gaan voordoen (archieven met kleine personeelsbezetting; beheerders, die de stukken niet meer lezen kunnen en hun cliëntele niet meer te woord kunnen staan) en zou de mobiliteit der vakgenoten ernstig aangetast worden. D Particuliere archieven. Het wetenschappelijk belang van het verzamelen van particuliere archieven wordt niet betwist, ook niet in Engeland, waar het Public Records Office onmiskenbaar een grote voorkeur aan de dag blijft leggen voor de public records (Williams). Mrs. Wright (F.A.O. - Food and Agriculture Organisa tion) wijst op het verzamelen van particuliere archieven door internationale organi saties. Zittel (Beieren) deelt mee dat in München concurrentie ondervonden wordt van een particuliere firma, die op commerciële basis archieven opslaat. E Documentaire verzamelingen ('zeitgeschichtliche Sammlungen). De rappor teur is een overtuigd voorstander van het aanleggen van verzamelingen, zoals de Duitsers dat al lang op uitgebreide schaal doen. Bein (Israël) argumenteert dat men in zijn land wel gedwongen is de documentatiebronnen overal vandaan bijeen te garen. Interviews ('oral history') zijn in dit verband van groot belang. De historische documentatie wordt in Israël evenwel terecht gescheiden gehouden van de admini stratieve archieven (Alsberg). Evenals in Israël wordt in Denemarken en in Maleisië geëxperimenteerd met 'oral history' (overigens uit Amerika al lang bekend). Wagner (Unesco) deelt mee dat oral history' opgenomen is in het Unesco-project voor de ontwikkelingslanden. In Brazilië wordt muziek verzameld (Eima). F Microfilm. De rapporteur zegt erover verbaasd te zijn dat de Nederlandse archieven geen microfilm-project in uitvoering hebben ter complementering van ge gevens. Ribberink licht toe dat het een budgettaire en geen principiële aangelegen heid is. Er is veel archiefmateriaal over de vroegere koloniën in het Algemeen Rijks archief te Den Haag, waaruit incidenteel wel gereproduceerd wordt, bv. ter gelegen heid van het staatsbezoek van president Suharto van Indonesië. Israël heeft een bescheiden begin gemaakt met het microfilmen van documenten in het buitenland (Cohen); evenzo Denemarken Sleeswijk-Holsteinse kwestie - (Hvidtfeldt). G Historisch-wetenschappelijk onderzoek (research). In overeenstemming met het standpunt van de rapporteur dat de archivaris de plicht heeft om zelf de ge schiedbronnen te bestuderen en om te publiceren, erkent Bein (Israël) het grote be lang van het publiceren. Doen we het niet, dan verliezen we het respect. In de eerste plaats moet volgens hem evenwel gedacht worden aan archiefinventarissen, bron uitgaven, microfilms. Dat komt overeen met de Nederlandse zienswijze, dat het toe- gankelijk maken van de geschiedbronnen door middel van inventarisatie en indice- ring de belangrijkste opdracht is. H Technische ontwikkeling. Mannsaker (Noorwegen) stelt de vraag wat we in de toekomst zullen kunnen doen met computers; vóór het Internationale Archief congres te Moskou in 1972 wil hij hierover graag ingelicht zijn. Bautier doet de suggestie op een volgende Table Ronde (1971 te Bonn) te behande len: 1 de problematiek rond het verzamelen van mecanografische documenten. 2 de taak van de archivaris met betrekking tot het historisch-wetenschappelijk onderzoek. R. A. D. Renting [312] [313]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 29