Het stuk 12 Datum: 13 Aard en onderwerp: 14 Vermelding van de bezegeling (verkort) 15 Archief: Inv. no.: Regest no.: Stellon en S.W. 418. Deze producten zijn afkomstig van de Zwitserse firma C.I.B.A. De heer G. Scheffer deelde mede, dat de aan het Algemeen rijksarchief te Stock holm verbonden zegelconservator S. D. Halberg een methode heeft ontwikkeld voor het vergroten van mallen en derhalve van afgietsels. De methode wordt in hoofdzaak daardoor gekenmerkt, dat de gietvorm, bestaande uit een caouchouc- massa, wordt geplaatst op een roosterstatief op de bodem van een met petroleum gevuld vat, waarin hij 3 a 4 dagen blijft. In die tijd zwelt de gietvorm aan met 40 Daarna wordt hij eruit genomen en gedroogd, opdat het relief geheel petro- ieumvrij wordt. Die gietvorm wordt vervaardigd van een massa bestaande uit Dialkylpolysiloxan vermengd met bruggenvormende stoffen en katalysatoren, die bij kamertemperatuur bruggenvormend zijn. In deze massa wordt nog een anorga nische stof bijgemengd, bv. fijngezeefd zand, tot 70 Met deze methode is het mogelijk meerdere malen vergrotingen te maken zonder dat deze aan duidelijk heid verliezen. De uitvinding is in Zweden als patent ingeschreven onder nr. 222039. De heer Y. Metman deelde in aansluiting hierop mede dat ook verkleiningen kun nen worden vervaardigd. Plastics zijn voor afgietsels minder geschikt omdat er holten in vallen. In de namiddag kwam aan de orde de redaktie van een internationale gids voor sigillografie. Aan de hand van een ter tafel gebracht inhoudsoverzicht werd men het eens over de volgende indeling en werkverdeling: Voorwoord door prof. Sandri over Mens en zegel; inleiding door Y. Metman over De ontwikkelingsgeschiedenis van het zegel; De conservering, door A. Scufflaire en Cl. Lapaire; De fichering en catalogisering, door Y. Metman en A. Scufflaire; De educatieve rol, door Y. Metman en Cl. Lapaire. Bibliografie Terminologie Typologie Het ligt in de bedoeling deze gids in 1973 te doen verschijnen. Op de laatste dag werden de aanbevelingen van het comité aan de beheerders van archieven besproken en geredigeerd. Zij luidden als volgt: 1 dat de oudste middeleeuwse zegels en in het bijzonder de zegels voorafgaande aan de 14e eeuw worden gefotografeerd; 2 dat het internationale fiche (formaat 21 x 29,7 cm, zie bijlage) voor de beschrij ving van zegels wordt ingevoerd bij de archiefdiensten; 3 dat de beheerders van archieven in hun contacten met de onderwijswereld de aandacht vestigen op de pedagogische betekenis van de zegels en mede met het oog daarop zegelafgietsels met verklarende tekst ter beschikking stellen van het onderwijs. Met betrekking tot de eerste aanbeveling wordt een beroep gedaan op de beheer ders van de archieven 3 fotokopieën van elk zegel te laten vervaardigen, nl. 1 voor de eigen dienst, 1 voor het centrale hoofdarchief in elk land en 1 voor het Centre de documentation van het Comité International de sigillographie te Venetië. De verslaggever noteerde nog de gezamenlijke personeelssterkte bij de restauratie- [300] en fotowerkplaatsen van een aantal centrale hoofdarchieven: Brussel 10, 's-Gra- venhage 6, Luxemburg 2, Madrid 5 en München 11. De Luxemburgse gastheren hebben al deze werkbijeenkomsten rijkelijk omgeven met koude buffetten, diners, ontvangsten en excursies. Het sluitstuk was een tocht via Echternach naar Grevenmacher aan de Moezel, waar het gemeentebestuur een receptie aanbood in de Caves Bernard-Massard en de Luxemburgse regering een slotdiner. J. H. de Vey Mestdagh Zegelfiche 1 Zegel van: 2 In gebruik van: tot: Het zegel 3 Randschrift: 4 Vorm: 5 Afmetingen: 6 Beschrijving: De afdruk I Materiaal: 8 Kleur: 9 Wijze en aard van bevestiging: 10 Staat van bewaring: II Contrazegel, zie: Verwijzingen Afgietsel: Foto: Publicaties: [301]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 23