PROVINCIAAL INSPECTEUR VOOR DE ARCHIEVEN COMMIES A OF HOOFDCOMMIES Grieven van oud-minister Sabron als archiefbezoeker PROVINCIE NOORD-BRABANT Bij het provinciaal bestuur van Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch is vacant de functie van tevens belast met de inspectie van de gemeente- en waterschapsarchieven. Voor benoeming in deze functie wordt gedacht aan een persoon met ervaring op het gebied van ordening en beschrijving van archieven, met inzicht ook in heden daagse administratieproblemen en met goede contacteigenschappen. Het bezit van het getuigschrift van hoger archiefambtenaar is noodzakelijk. Aanstelling kan geschieden in de rang van administrateur of administrateur A, naar gelang opleiding en ervaring, het salaris ligt tussen 2.251,en 2.987,— per maand excl. 6 vakantietoelage. De provincie Noord-Brabant is aangesloten bij de I.Z.R. Sollicitaties te richten aan Provinciale staten en in te zenden aan de Griffier der staten, Waterstraat 16, 's-Hertogenbosch vóór 15 november 1970, met vermelding van het woord 'sollicitatie' in de linkerbovenhoek van de enveloppe. PROVINCIE DRENTHE Bij het bureau archief ter provinciale griffie van Drenthe is plaats voor een mid delbaar archiefambtenaar in de rang van die zal worden toegevoegd aan de inspecteur van de provinciale gemeentelijke en waterschapsarchieven, en overigens zal worden belast met werkzaamheden ten be hoeve van de provinciale bibliotheek. Vereist: het diploma middelbaar archiefambtenaar. Bezoldiging van 1170 tot 1543 en van 1372 tot 1797 per maand, exclusief 6 vakantie-uitkering. Sollicitaties binnen 10 dagen na de verschijning van dit blad te richten aan Gede puteerde Staten van Drenthe en te zenden aan de Griffier der Staten van Drenthe, provinciehuis, Brink 1, Assen. [256] Kort voor zijn overlijden kreeg ik van de oud-rijksarchivaris mr. C. C. D. Ebell een aantal publicaties ten geschenke. Onder deze bevond zich een artikel van de gepensioneerde luitenant-generaal F. H. A. Sabron1, 'De stichting en de eerste vijf jaren van het bestaan van Austerlitz (gemeente Zeist)', overdruk uit de Navorscher van november 19152. In dit geschrift lagen twee tot mr. Ebell gerichte brieven van de heer Sabron. De eerste, van 26 januari 1916, strekte tot aanbieding van het artikel; de tweede, van 17 februari 1916, dient om een aantal grieven te uiten tegen de algemene rijks archivaris, prof. mr. R. Fruin, en de rijksarchivaris in Utrecht, mr. S. Muller Fz. Deze brief geeft een typerend beeld van de onaangename verhouding, ontstaan tussen een al dan niet terecht als lastig aangemerkte archiefbezoeker van vooraan staande positie (de heer Sabron was adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin en oud-minister van oorlog-'') en de hiervoorgenoemde archiefautoriteiten. Thans, na 45 jaar, lijkt er geen bezwaar tegen te bestaan de bewuste brief, die de heer Sabron kort voor zijn overlijden schreef, te publiceren. De tekst volgt hier onder. Mr. H. Aaf Utrecht, 17 Februari 1916 Hoogedelgestrenge Heer. Met veel waardering ontving ik in uw schrijven van 7 dezer de mededeeling, dat U mij c.q. ook voor het vervolg, behulpzaam zoudt willen zijn inzake het gebruik van stukken uit het A.R.A. Ik betuig U daarvoor mijnen dank, onder aanteekening echter dat ik van uwe welwillendheid geen ge bruik zal maken. Het ten vorigen jare tusschen den Hr. Alg. R. Arch, en mij voor gevallene heeft mij voor goed afgeschrikt. Ik ben nóch door ZHEG, nóch door den R.A. alhier, wat men noemt goed behandeld, en dat heeft mij destijds zoo onaangenaam getroffen dat ik mij niet aan iets dergelijks wensch bloot te stellen. 1 Geboren 17 mei 1849, overleden 3 mei 1916. De heer Sabron publiceerde in 1892-1893 een werk in twee delen en twee porte feuilles met kaarten over de oorlog van 1794-1795 op het grondgebied van de Republiek der Verenigde Nederlanden, zie vermelding in de literatuurkroniek in Ned. Archieven blad 1894-1895 op blz. 35. 3 Van 12 februari 1908 tot 27 juli 1909.

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 1