Op 4 maart 1970 is het vernieuwde Leidse archief gebouw door minister Klompé of ficiéél geopend. De Vereniging had het voorrecht op 27 mei door de archivaris, mej. mr. A. J. Versprille, te worden ontvangen en rondgeleid. Het is een complex waarop de gemeente Leiden met recht trots mag zijn. Het gemeentearchief van Leeuwarden verhuisde van de stadhuiszolder naar het ge transformeerde gebouw van de Bumabibliotheek aan de Grote Kerkstraat; de be huizing van collega Klok in Brielle werd aanzienlijk verbeterd. Het derde archief depót te Rotterdam kwam goeddeels gereed; in Amsterdam zal begonnen worden aan de uitvoering van de laatste fase van het bouwprogramma: de modernisering van het administratiegebouw. Ook het Haagse hoogbouwplan zal eindelijk gereali seerd worden, terwijl in Maastricht en Breda plannen in voorbereiding zijn. De rijksarchiefdiensten van Leeuwarden, Zwolle, 's-Hertogenbosch en Haarlem moesten in 1970 nog wachten op het begin van uitvoering van bouwplannen. De werkgroep belast met het opstellen van een programma van eisen voor een nieuw te bouwen algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage is op 14 december klaar gekomen. Kennisneming van het resultaat is de moeite waard. Het aantal strekkende meters archieven dat in de door ons beheerde archiefbewaar plaatsen wordt opgenomen, neemt snel toe. Voor een deel bestaat de aanwas uit archiefbescheiden, die afkomstig zijn van de lopende diensten, voor een ander deel uit geschonken of in bewaring gegeven particuliere archieven van zeer verscheiden karakter en omvang. Zo werden (dit bij wijze van voorbeeld) in het Algemeen Rijks archief enige banden geplaatst met fotocopieën van de Raffles-Minto papers, aange boden door de Stoomvaartmij Oceaan, terwijl het Rijksarchief in Limburg 400 m archief van de Domaniale mijn verwierf. Ook het oud-archief van het bisdom Roer mond werd daar ondergebracht. Dat het beheer van het archief van de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken aan de gemeentearchivaris van Kampen wordt toevertrouwd, is in overeenstemming met een uitspraak van de synode dier kerken ten gunste van het deponeren van niet-actuele kerkelijke bescheiden in de archiefbewaarplaatsen van de burgerlijke overheden. Overigens werken gelijktijdig middelpuntvliedende en middelpuntzoekende krachten met betrekking tot acquisitie. Te Nijmegen is een eigen Katholiek Documentatie Centrum opgericht, dat ernaar streeft om naast documentatiemateriaal archiefbe scheiden te verwerven van kerkelijke, politieke en maatschappelijke aard. Wat in Nijmegen voor ogen staat leeft ook in Joodse Kring en bij de Vrije Universi teit. Anderzijds ligt het in de bedoeling dat het Nederlands Economisch Historisch Archief zijn bewaarfunctie zal afstoten o.m. naar de rijksarchiefdienst. We moeten ermee rekenen dat de overname van de archieven van dit instituut en van de nota riële archieven tot 1895 perspectieven opent voor in bewaring geving aan de gemeen ten op grond van art. 2 tweede lid van de Archiefwet 1962. Binnen onze kring hebben zich weer velen bezig gehouden met publicistische arbeid Tientallen inventarissen zijn er het bewijs van. Met name wil ik noemen de inventarissen van waterschaps- en polderarchieven uit de pen van medewerkers van de Inspectie der archieven in Zuid-Holland, de inven taris van het archief van het Kapittel van Sint Pieter te Sittard door drs. J. A. K. Haas als eerste in een nieuwe serie van het Rijksarchief in Limburg en de catalogi van handschriftenverzamelingen van het Algemeen Rijksarchief door de heer J. A. Jaeger en van de Gemeentelijke Archiefdienst van Rotterdam door de heer J. G. B. Nieuwenhuis. Daarnaast verschenen bronnenuitgaven als het eerste deel van het Oorkondenboek van Holland en Zeeland door dr. A. C. F. Koch, het Registrum Guidonis door wijlen dr. P. W. A. Immink en dr. A. Johanna Maris (in de serie Werken der Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het Oud-Vaderlandsche Recht) en de regesten van oorkonden en andere teksten betreffende het Victorinnen-Kloos- ter Jeruzalem te Biezelinge door drs. C. Dekker en drs. J. G. Kruisheer (in het Ar chief voor de geschiedenis van de Katholieke Kerk). De Gemeentelijke Archief dienst van Zwolle gaf de stadsrekening van 1399 uit in het eerste nummer van een nieuwe reeks. In periodieken en jaarboeken werden door diverse collega's weer talrijke belangwek kende artikelen geproduceerd. Afzonderlijke vermelding verdienen de bijdragen in de 'Geschiedenis van Overijssel', de studie van dr. A. C. F. Koch over het geboorte jaar van Erasmus en de dissertatie van jhr. mr. G. F. Sandberg 'Overzetveren in Zee land'. In het verslag over 1969 van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden we een lezenswaardig artikel van dr. J. L. van der Gouw: 'De geschiedenis en de amateur', waarin de activiteiten van amateurs op het terrein van verzamelen en locale geschied schrijving in deze provincie helder belicht worden. De publicaties van onze collega J. G. M. Boon zijn een voorbeeld van wat een streek archivaris als regionaal geschiedschrijver presteren kan. De rijksarchivaris in Groningen organiseerde in de maand januari een tentoonstel ling over 'Sociale onrust in de provincie Groningen in 1892-1893'; in het Zeeuwse Rijksarchief werd in de zomermaanden een tentoonstelling gehouden over de toe standen van het lager onderwijs in Zeeland ca. 1800 onder de sprekende titel 'A is een aapje Rotterdam in de negentiende eeuw' was een expositie, die in het Rotter damse Gemeentearchief speciaal voor de schooljeugd was ingericht. 'Uw gemeente archief' te Nijmegen trekt momenteel de aandacht in ruime kring. Het organiseren van tentoonstellingen is geen uitzondering meer sinds de archivaris sen zich hun educatieve taak bewust geworden zijn, evenmin het geven van cursus sen-oud schrift en cursussen voor amateur-historici. Het Algemeen Rijksarchief trad ver naar buiten door mee te werken aan de inrich ting van de tentoonstelling 'Spiegel der historie' in de spiegelzaal van het Neder landse paviljoen op de Expo '70 te Osaka. De historische betrekkingen tussen Neder land en Japan werden erdoor in beeld gebracht. Deze tentoonstelling was een enorm succes. Verscheidene zaken hadden in 1970 de volle belangstelling van het bestuur. In de eerste plaats ligt daar het probleem van de aanpak der vernietiging. In samenwer king met de Algemene Rijksarchivaris werden op 15 en 16 oktober in het conferen tieoord 'Woudschoten' bij Zeist studiedagen gewijd aan dit actuele onderwerp, waar [88] [89]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 5