Berichten Gemeente- en waterschapsarchieven. Leiden. Het gecombineerde jaarverslag 1968-1969, gedateerd 30 september 1970 en alzo door mejuffrouw mr. A. J. Versprille op de laatste dag van haar archivariaat uitgebracht, bevat een interessant relaas van de bouw van de nieuwe archiefbewaar plaats met het tentoonstellingsgebouw en van de vernieuwing en aanpassing van het oude gebouw. Naar aanleiding van de opening van het nieuwe complex op 4 maart 1970 en het bezoek, dat vele leden van de vereniging van archivarissen daar ter ge legenheid van hun vergadering op 27 mei 1970 brachten kreeg het Leidse archief aandacht in het Archievenblad van 1970 op de blz. 115-119 en 171-175, terwijl een beschrijving van de hand van mejuffrouw Versprille werd opgenomen in de jaargang 1968 op de blz. 256-262. We menen dan ook ermede te kunnen volstaan belangstel lenden behalve naar het verslag zelf naar de geciteerde bijdragen te verwijzen. Ondanks de bouwactiviteiten gingen de werkzaamheden aan de archieven en verza melingen en de dienstverlening aan het publiek voort, zij het dat de studiezaal van 1 augustus tot eind oktober 1968 voor het publiek gesloten moest worden. Ook wer den de reeds gebruikelijke werkcolleges gehouden, waarbij echter dit maal de rond gang door de depots achterwege moest blijven. Kleinere archieven en collecties fa miliepapieren werden als aanwinsten verkregen. Het aantal bezoekers in 1968 be droeg 490 (1967: 553), die 2025 (1967: 2508) bezoeken brachten. In 1969 warende aantallen 569 voor de bezoekers en 2452 voor de bezoeken. Zwolle. Het jaarverslag over 1970 meldt het gereedkomen van de tweede bouw fase. De derde fase zal depotruimte moeten brengen voor gemeentelijke dienstarchie- ven, die verloren dreigen te gaan als ze niet naar een goed beveiligde en voldoende geoutilleerde archiefbewaarplaats worden overgebracht. Te denken valt hierbij aan het archief van de dienst Openbare Werken, dat van de Politie en dat van de vroe gere gemeente Zwollerkerspel. De gemeenteraad stelde bij besluit van 2 maart 1970 de ingevolge de artikelen 23 en 25 van de Archiefwet voorgeschreven archiefverordening vast. Burgemeester en wethouders stelden op 28 juli vast het besluit post- en archiefzaken Zwolle, voor schriften voor het beheer van de in de gemeentelijke archiefbewaarplaats berustende archieven en verzamelingen en het reglement voor de dienst en het gebruik van de archieven en verzamelingen, opgenomen in de gemeentelijke archiefbewaarplaats [154] Tevens werden door de archivaris instructies voor de schoonmaaksters en de te werk gestelde hoofdarbeiders vastgesteld. In de tijdelijk tot tentoonstellingszaal ingerichte medewerkerskamer werd ter gele genheid van de opening van de nieuwe vierbaans IJsselbrug een expositie ingericht, die gevolgd werd door een uit educatief standpunt opgezette tentoonstelling over de neerslag van de 80-jarige oorlog in de Zwolse archiefstukken. Het archief van het N.H. of Burgerweeshuis 1625-1957 werd in bewaring genomen. Ten behoeve van de genealogische geinteresseerde bezoekers werd een thematische inventaris samengesteld, d.w.z. een per halve eeuw ingedeeld systematisch overzicht van alle genealogische bronnen in het archief, waarin men met een redelijke kans van slagen een bepaalde persoon zou kunnen vinden. Een volledig overzicht van de in het depot aanwezige archieven en een magazijnlijst kwamen eveneens gereed. Zo wel aan de beschrijving en inventarisering van de alleroudste archiefstukken als aan de ordening van het bestuurlijk archief over de periode 1813-1924 werd gewerkt. Het aantal bezoekers bedroeg 339 (v.j. 242), die 579 (v.j. 474) bezoeken brachten. Andere archieven. Centraal Bureau voor Genealogie. Het jaarverslag 1969/1970 spreekt in de eerste plaats van consolidatie na de ten vorigen jare doorgevoerde verandering in de huis vesting. De gewone ordenings- en ficheringsarbeid werd voortgezet, terwijl in samenwerking met de archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk werd begon nen met het vervaardigen van xerokopieën van bij hervormde gemeenten berustende doop-, trouw-, begraaf- en lidmatenregisters. Van de Bibliothèque Wallone te Leiden kreeg het Centraal Bureau de bekende verzameling van miljoenen fiches voor enige jaren in bruikleen1. De charterverzamelingen van het Centraal Bureau, die enkele jaren geleden aan het Algemeen Rijksarchief in bruikleen werden gegeven, worden daar door de chartermeester drs. H. Bordewijk beschreven en geïnventariseerd. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd regesten van de belangrijkste oorkonden te publi ceren. In het verslagjaar verschenen diverse nummers van de Mededelingen, deel XXIII van het Jaarboek en de jaargang 56 van het Nederland's Patriciaat. Jaargang 1969 van Nederland's Adelsboek, waarvan de redactie verzorgd werd door het Centraal Bureau voor Genealogie, verscheen bij de N.V. Uitgeverij W. P. van Stockum en Zoon. Het aantal bezoekers aan de studiezaal bedroeg 3263 (1968/1969 telde er 2532). Buitenlandse archieven. Australië. Met ingang van 1 januari 1971 is de termijn, na welke archiefbescheiden openbaar worden, gebracht van 50 op 30 jaar. Om de bestudering van de geschiede nis van de tweede wereldoorlog te vergemakkelijken kunnen stukken uit de periode 1 januari 1941 -31 december 1945 reeds nu geraadpleegd worden ten behoeve van wat 1 Zie Ned. Archievenblad 1970 blz. 154. [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 38