gestel in deze vorm tot stand kon komen, geeft meer dan de titel doet verwachten. In de inleiding wordt uitvoerig ingegaan op de oorsprong van het tiendrecht in het algemeen en op dat van Moergestel in het bijzonder. De ligging van de tienden wordt verduidelijkt door twee kaarten waar tiendklampen en tiendpercelen door de heer G. G. M. Moorman, opzichter van de gemeente Moergestel werden ingetekend. Zeer belangrijk is ook de 93 nummers tellende lijst van gegevens uit andere archieven be treffende de tienden en de kerk van Moergestel, die loopt van 1147 tot 1740. Van de families, waarvan leden als tiendheffers optraden, t.w. Van Brecht, Maes, Boisot De la Torre, Van der Laan de Bisecq, De Robiano, De Senzeille en De Henricourt de Grunne en van Maria de Gamarra en Johanna de Limpens zijn genealogische ge gevens opgenomen. Archivalia, afkomstig van de familie De la Torre, die geen be trekking hebben op de tienden van Moergestel, zijn in deze inventaris opgenomen alt fragment van het familiearchief De la Torre. Het gehele archief is in 1968 door Philip graaf de Henricourt de Grunne, afstammeling van de laatste tiendheffers, aan de rijksarchivaris in Noord-Brabant in bewaring gegeven. Daar tiendarchieven zeldzaam zijn en stukken betreffende tienden in een familie archief meestal niet gespecificeerd beschreven worden en bovendien tot nu toe over het gebied van Moergestel van wege het ontbreken van voldoende archiefmateriaal weinig is gepubliceerd, is de verschijning van deze inventaris bijzonder toe te juichen Zonder de uitvoerige inleiding en de bijlagen zou dit archief door de grote hiaten die er in zijn voor de onderzoeker nauwelijks hanteerbaar zijn. Speciaal vermelding ver dient nog het aan de hand van de rekeningen over de desbetreffende jaren samenge stelde overzicht van de opbrengsten en de kosten van de tienden in 1675, 1708,1754, 1770, 1800 en 1825. Inventaris van het oud-rechterlijk archief van Waalwijk 1531-1811 door A. L. de Graaff. Inventarisreeks nr. 7, 's-Hertogenbosch 1970. In de inleiding wordt een duidelijk beeld gegeven van de rechterlijke organisatie en de administratieve werkwijze van de schepenbank. Lijsten van schouten (tevens dros saards) en secretarissen zijn aan de inventaris toegevoegd. De ruim 30 bladzijden Iel lende index op persoons- en plaatsnamen maakt het mogelijk partijen in de crimi nele en civiele processtukken te vinden, hetgeen in sommige protocollen aan de had van de zich daarin bevindende alfabetische naamlijsten kan gebeuren. Peellandse archiefinventarissen deel 4, inventaris van het nieuw archief der gemeente Bakel en Milheeze, 1810-1938, door E. J. Th. A. M. van Emstede, streekarchivaris van Peelland, 19711. Dit archief is geordend en beschreven naar het inventarismodel, dat is voorgeschre ven in de Algemene regels voor de verzorging van gemeentearchieven na 1813 van het Ministerie van Binnenlandse Zaken van 28-12-1949 nr. 31327, met dien ver- 1 Dit jaartal staat op het omslag, op het titelblad en onder de inleiding staat 1965. [144] stande, dat de aldaar aangegeven hoofdrubrieken door tussenvoeging van onderru brieken zijn verfijnd. Ter vermijding van een onoverzichtelijk groot aantal door lopende inventarisnummers is gebruik gemaakt van doorlopende hoofdnummers, die met de rubrieknummers corresponderen en waaraan bijnummers zijn toege voegd, die als inventarisnummers fungeren. Peellandse archiefinventarissen deel 5, inventaris van het oud archief der gemeente Someren, 1301-1811, van f Jos Cunen, archivaris te Oss, bewerkt en herzien door E. J. Th. A. M. van Emstede, streekarchivaris van Peelland, 1971. Inventaire des archives de l'abbaye de La Ramée a Jauchelette, fascicule 1intro duction, inventaire, regestes (le partie: 1204-1501) par G. Despy et A. Uyttebrouck, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1970. (Tome IV de la le serie: abbayes et chapitres, des inventaires analytiques des archives ecclesiastiques du Brabant). Inventaris van het archief van het bisschoppelijk seminarie te Gent, fondsen Hiëro- nymieten, Seminarie, Fundatie Lemmens-Broeckx en Fundatie Goethals door J. Roegiers, Rijksarchief te Gent, Brussel 1970. Inventaris van het archief van de abdij van Hocht (Lanaken) door W. Buntinx, Rijksarchief te Hasselt, Brussel 1970. Inventaire des archives de la familie de Lalaing par A. van Nieuwenhuysen, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1970. Inventaire des archives de la familie De la Roche de Theusies par A. Libois, Archi ves de l'Etat a Mons, Bruxelles 1970. Inventaris van het archief van de rechtbank van koophandel te Antwerpen door J. Bekers en A. Bousse, Rijksarchief te Antwerpen, Brussel 1970. Inventaris van het archief van de commanditaire vennootschap Walter Barth en Co door S. Vervaeck, Algemeen Rijksarchief, Brussel 1971. Inventaris van het archief Jules Malou (1810-1886) door S. Vervaeck, Algemeen Rijksarchief, Brussel 1971. [145]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 33