Vogelvlucht kaart van de stad Ayuthia, aquarel uit het midden van de 17 e eeuw inde Z.g. atlas-Vingboons (A.R.A. collectie buitenlandse kaarten suppl. 619/62). even belangrijk werk van Van Vliet, het z.g. 'Cort Verhael' over de koningen van de Ayuthia-dynastie, ligt nog ongebruikt in de Collectie Sweers van Vliet verscholen, (Plannen voor een uitgave zijn in voorbereiding). Dergelijke handschriften betref fende de staatkundige geschiedenis van Siam vormen slechts een klein deel van de massa VOC-archivalia, een ware mijn van informatie over de sociaal-economische geschiedenis van Siam en andere Aziatische landen. Het opdelven en voor onder zoekers bruikbaar maken van deze informatie zal alleen in samenwerking met de regeringen van de betrokken landen in dit geval van Thailand kunnen ge schieden. Minister Nimmanhemin interesseert zich niet alleen ambtshalve maar ook uit liefhebberij voor deze zaken: zo vertelde hij met kennelijk genoegen, hoe hij bij een Parijse antiquair een Franse vertaling van het 'Historael Verhael' had opge spoord. Op het gebied van documentatie en copiëring is in het verleden al belangrijk werk gedaan; o.a. zijn alle kaarten betreffende Siam gefotografeerd, maar een systema tische bewerking van de aanwezige handschriften moest bij gebrek aan mankracht achterwege blijven. Het bezoek van minister Nimmanhemin aan het Algemeen Rijksarchief, dat in een plezierige sfeer verliep, vormt voor een bezinning op de aanpak van dit werk een gerede aanleiding. M. P. H. Roessingh [134] SUMMARY Historical chronicles of Siam. The recent visit to the Netherlands of the minister of Education of Thailand gave occasion to organise a small exhibition in the Algemeen Rijksarchief of records concerning the relations between Siam (as Thailand was called up to 1939) and the Netherlands. Already in 1604 the United Dutch East Indies Company (VOC) foun ded a trading post near Ayuthia, the capital of Siam. This post formed an impor tant link in the Company's trading network in Southeast and East Asia, viz. the trade in deerskins and rayskins to Japan and China. The King of Siam, on the other hand, held the Dutch in high esteem as able traders and ship's carpenters. He even sent an embassy to the Dutch Republic in 1607, whereas later on the Dutch Stadt- holder Prince Frederick Henry kept up correspondence with the Siamese Kings Songtan and Prasat T ong. The trade monopoly of the Company gave rise to a temporary estrangement, but in 1664 a treaty was concluded between the VOC (acting for the Dutch government) and Siam. Most probably this is the first Siamese treaty with a European country. The heyday of the Company's affairs in Siam was over after the turbulent 1680's, when France tried to gain a foothold in the contry. The Dutch merchants however stayed in Siam until the destruction of Aythia by the invasion of the Burmese in 1767. The fact that the royal palace and the library were burned by the Burmese, adds to the importance of the historical chronicles of Siam by the Chief Merchant Jeremias van Vliet, which are now in the Company archives in The Hague. Parts of the archives are published, but a systematic research of the available manuscripts undoubtedly will reveal more treasure. [135]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 28