matig verslagen zijn gepubliceerd, zijn zonder meer het best geslaagde voorbeeld van een echt levend contact. Het Benelim-Convent van archivarissen is echter het oudste. Daarin ontmoeten de collega's van Oost- en West-Limburg elkaar. De eerste bijeenkomst vond plaats in oktober 1957 te Maastricht. Ook hier evenals bij de studiedagen kwam het initiatief tot oprichting van het Convent van Carel Bloemen, die tot aan zijn dood in 1967. de 'motor' ervan zou blijven. Het idee om op dinsdag na zondag Half-Vasten (Laetare), als patroonsfeest van de archivarissen, de Sint Laurentiusviering te houden kwam in dit milieu naar voren. Bloemen motiveerde deze keuze als volgt: 'op die dag werd door de oude kerk van Rome statie gemaakt in de kerk van San Lorenzo in Damaso, d.w.z. in de kerk, die paus Damasus in de 4e eeuw liet bouwen bij het door hem tegelijkertijd ingerichte kanselarijgebouw en archief depot'. Daarnaast nam men zich voor, zolang daarvoor animo zou bestaan, op de eerste woensdag van ieder kwartaal 's middags bijeen te komen. Uit de programma s en de 'handelingen' van de eerste bijeenkomsten blijkt, dat men zich daar in Limburg reeds in 1958 bezig hield met soortgelijke problemen als die waaraan de laatste studieda gen in Woudschoten waren gewijd. Voordrachten met als onderwerp: de organisatie van het Belgische archiefwezen, in het bijzonder in betrekking tot de moderne ar chieven, of: problemen rondom de allernieuwste archieven, zou men thans best nog eens kunnen houden. Het Convent beperkte zich ook niet tot de overheidsarchieven. Zonder scrupules nam het ook de bedrijfsarchivarissen in zijn kring op en met belangstelling verdiepte men zich op de werkvergaderingen in de problemen van deze collega's en de onder hun beheer staande archieven. Er ontstonden nauwe contacten. Inlichtingen en materiaal werden uitgewisseld en gemeenschappelijk werden bepaalde onderzoekingen gedaan. Voor gebieden, die vroeger één zijn geweest, ligt dat ook voor de hand; archiefonderzoek zonder deze samenwerking is gewoon ondenkbaar. Daarnaast was er ruimte voor en blijkbaar behoefte aan gezelligheid. Het Convent groeide na verloop van tijd ook uit tot een vriendenkring. Dit hield echter ook een gevaar in. Men kan zich namelijk afvragen of dit laatste niet naast het reeds eer der vermelde gevaar van de ene man, in dit geval Carel Bloemen, die de spil vormde waarom het geheel draaiende bleef mede oorzaak is van de verslapping van dit, te weinig tot een solide instituut geworden contact. Het stemt een beetje triest hier te moeten vermelden, dat in 1971 zelfs de Sint Lan- rentiusdag door het Benelim-Convent niet is gevierd. Omtrent recente pogingen om het Convent nieuw leven in te blazen is mij niets bekend. De Brabantse archivarissendag Het initiatief van de Brabantse archivarissendag ging uit van de Kring van gemeente en streekarchivarissen in Noord-Brabant. Van deze Kring, bij de totstandkoming waarvan de verplichte aansluiting van de ambtenarenleden van de Vereniging van Archivarissen bij de Centrale van Hogere Ambtenaren een grote rol speelde, ligt de 122] Toespraak van de Nederlandse algemene rijksarchivaris, mr. H. Hardenberg, tijdens de tweede Brabantse archivarissendag te Breda in september 1960. Onder zijn gehoor v.l.n.r. prof. dr. F. Blockmans, drs. F. A. Brekelmans, prof. dr. E. Sabbe (op de rug gezien), burgemeester Geuljans van Breda en W. H. Keikes. (Foto H. Chabot, Breda). oorsprong in een plan, gemaakt tijdens de jaarvergadering van onze vereniging te Kampen in 1956. Daar spraken drs. F. A. Brekelmans, drs. C. Th. Lohmann, J. H. van Mosselveld en drs. H. J. A. M. Schurink af om van tijd tot tijd bijeenkomsten te beleggen van de gemeente- en streekarchivarissen in Noord-Brabant. Op de vergade ringen, die op de eerste plaats een gezellig karakter zouden moeten dragen, kon men tevens het contact met elkaar beter onderhouden en eventuele materiële vakbelangen bespreken. Binnen deze in opzet besloten groep werd reeds op een vergadering in 1957 voor zichtig gesteld dat men bij gelegenheid aan de collega's uit de Antwerpse Kempen zou vragen of dezen bereid waren nu en dan met de Noordbrabanders samen te ko men. Nadat een eerste contact tussen de Kring en een aantal archivarissen uit de Belgische provincie Antwerpen was gelegd in 1958, volgde een indrukwekkende en aaneensluitende reeks van Brabantse archivarissendagen: 1959 Antwerpen, 1960 Breda, 1961 Brussel, 1962 's-Hertogenbosch, 1963 Mechelen, 1964 Bergen op Zoom, 1965 Lier, 1966 Eindhoven, 1967 Tongerlo, 1968 Tilburg, 1969 Herentals, 1970 Deurne. Dit najaar (1971) zal de 13e Brabantse archivarissendag wederom plaats vinden te Antwerpen. [123]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 22