periode 1829-1925 zal behandelen, persklaar werd gemaakt. Ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis op 12 september 1968 verzorgde de ar chiefdienst de publicatie van een aan de burgerij uitgereikt boekje. Tevens werd in een aantal vertrekken van het nieuwe gebouw een tentoonstelling ingericht van foto's en gereproduceerde prenten van het stadhuis en omgeving. Nieuwe archieven werden in het verslagjaar niet ontvangen. Het aantal bezoekers bedroeg 295, met een totaal aantal bezoeken van 528. Dordrecht. Het jaarverslag over 1968 vermeldt de toewijzing van het Leprooshuis of voormalig Militair Hospitaal, Vriesestraat 115, aan de archiefdienst ten gebruike voor de historisch-topografische Atlas, de Stedelijke Bibliotheek, het restauratie atelier en de kantoren. Een tentoonstellingszaaltje biedt de gelegenheid tot exposeren van de rijke inhoud van de Atlas. In het archiefgebouw aan het Stek werd nu ruimte verkregen voor het overnemen van de oude archieven van die diensten, die naar het Stadskantoor vertrokken. Daarmede is het archief gebouw meteen weer geheel ge vuld. Een speciale leeslamp voor verbleekt schrift werd aangebracht. Van beide ar chiefgebouwen zijn in het verslag foto's opgenomen, terwijl tevens twee tekeningen uit de atlas werden gereproduceerd. De inventarisatie van de archieven van de Hervormde Gemeente te Dordrecht werd grotendeels voltooid. Van 8 november 1968 tot 18 januari 1969 werd in het Leproos huis de herdenkingstentoonstelling 'De Synode van Dordrecht 1618-1968' gehouden, die door ongeveer duizend personen bezocht werd. Ten einde het onderwerp meer bekendheid te geven, werd een werkgroepje van geschiedenisdocenten in Dordrecht gevormd, die in het Archiefgebouw Stek bijeenkwamen. Als gevolg van de werk zaamheden van de werkgroep kwam een boekje over de Synode van Dordrecht en haar achtergronden tot stand, dat aan Dordse scholen werd uitgereikt. De aanwinstenlijst over 1968 telt 29 nummers, merendeels van gemeentelijke instel lingen, maar er zijn ook enkele kerkelijke archieven bij. Het archief werd bezocht door 571 (v.j. 549) personen. In 150 gevallen werden schriftelijke en mondelinge in lichtingen verstrekt. Andere archieven Centraal Bureau voor Genealogie. Het jaarverslag 1968/1969 meldt het op 15 april 1969 in gebruik nemen van een gedeelte van het pand Sophialaan 9 door het Icono- graphische Bureau. Tevens werden er de minder frequent geraadpleegde verzamelin gen van het Centraal Bureau voor Genealogie geplaatst. Het depót Nieuwe Mol straat 10, dat onverwarmd en vochtig was, kon worden ontruimd. In het hoofdkan toor, Nassaulaan 18, voltrok zich een interne verhuizing. Van de Rijksvoorlichtingsdienst, van vrijwillige medewerkers en door aankoop wor den dagelijks honderden familie-advertenties uit dag- en weekbladen verkregen, die doorlopend in de bestaande collecties worden ingevoegd. Hetzelfde geldt voor de bidprentjes en de aankondigingen van geboorte, huwelijk en overlijden. Uittreksels van akten van de Burgerlijke Stand uit Nederlands-Indië en familieadvertenties uit de Javasche Courant worden geficheerd. De genealogische handschriften worden opnieuw geordend. De samenstelling van een namenklapper op de heraldische collec tie Muschart werd voltooid. Talloze genealogische en heraldische onderzoekingen werden door het Bureau ver richt. Verzoeken tot het doen vervaardigen van wapenafbeeldingen worden niet meer behandeld, doch de aanvragers worden verwezen naar de heraldische tekenaar K. van den Sigtenhorst te Rijswijk (Z.H.). In het verslagjaar verschenen diverse nummers van de Mededelingen, deel XXII van het Jaarboek en de jaargang 55 van het Nederland's Patriciaat, alsmede het Reper torium DTB1. Het aantal bezoekers bedroeg 2532 (1967/1968 telde er 2693). Interkerkelijke Werkgroep voor Archieven. Op initiatief van de archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. J. P. van Dooren, is enige tijd geleden een inter kerkelijke werkgroep voor archieven opgericht. In die werkgroep hebben reeds per sonen zitting, die min of meer officieel bemoeienis hebben met de archieven van de volgende kerkgenootschappen: Doopsgezinde Broederschap, Evangelisch-Lutherse Kerk, Gereformeerde Kerken, Nederlandse Hervormde Kerk, Portugees-Israëlie- tisch Kerkgenootschap, Remonstrantse Broederschap en Rooms-Katholieke Kerk. De groep staat open voor uitbreiding met deelnemers uit andere nog niet vertegen woordigde kerkgenootschappen. Men stelt zich ten doel een zo goed mogelijk inzicht te verwerven in de toestand, waarin de kerkelijke archieven in Nederland zich bevinden en wil vervolgens de des kundige bewaring en inventarisatie van deze archieven bevorderen en de toeganke lijkheid vergroten. In de reeds gehouden vergaderingen werden mededelingen gedaan over de archief situatie in de verschillende kerken, terwijl de heer Jaquet van het Koninklijk Insti tuut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te Leiden informatie verschafte over het in gestelde onderzoek naar in Nederland bij missie en zending aanwezige primaire bronnen voor de geschiedenis van het voormalig Nederlands-Indië over het tijdvak 1816-1942. Voor inlichtingen aangaande deze werkgroep kan men zich wenden tot de secretaris, de heer J. G. J. van Booma, p/a Bureau voor de Archieven der Nederlandse Her vormde Kerk, Javastraat 100 te 's-Gravenhage. 1 Zie Ned. Archievenblad 1969, blz. 96. [75] [74]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 44