Zij werd opgenomen in de synode van Gelderland en van dat lichaam zijn de acta van 1571 af in het classicaal archief aanwezigBij deze beide inventarissen werd het bekende schema voor de ordening en inventarisatie van de kerkelijke archieven gevolgd. In de inventaris van het archief van de Heren van Oijen heeft mejuffrouw Van Kollenburg afzonderlijk een aantal stukken beschreven betreffende de Oijense hervormde gemeente en andere Oijense aangelegenheden, die werden aangetroffen in het archief van de Hervormde Gemeente, maar die archivistisch gezien behoren tot het heerlijkheidsarchief. Gemeentelijk Archief Utrecht, Gebundelde Inventarissen deel 2, archieven van sociale, medische, pedagogische en wetenschappelijke instellingen, 1969. In deze bundel zijn veertien inventarissen samengevoegd, t.w. van de Algemene Commissie van Liquidatie der zaken van de voormalige Wees- en momb oir kamers, het Bureau van Informatie naar Behoeftigen, de Utrechtse Gezondheidscommis sies, de Utrechtse Choleracommissie, de Cominissie voor nagelaten betrekkingen van choleralijders, de Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid, opgericht te Utrecht, het Comité voor Ontspanning der Belgische geïnterneerden te Utrecht- Zuilen, het Entertainment Committee Utrecht, de Hieronymusschool, thans Stede lijk Gymnasium te Utrecht, het Provinciaal Utrechtsch Genootschap, het Utrechts Geneeskundig Genootschap Matthias van Geuns, de Vereenigingen Het Lees museum en Het Utrechts Leesmuseum en het 'Utrechts Scheikundig'later 'Na tuurkundig Leesgezelschap'Een rij van archiefambtenaren heeft in een lange spanne tijds, van 1902 tot 1969 toe, deze inventarissen tot stand gebracht. Hun werk zal er zeker tot bijdragen negentiende eeuws Utrecht, de tijd waarin de fundamen ten gelegd werden, waarop de gevestigde situatie van het ogenblik rust, nader te brengen tot het geïnteresseerde publiek. Peellandse archiefinventarissen deel 1, inventaris van het oud archief der gemeente Bakel en Milheeze, 1626-1810, door E. J. Th. A. M. van Emstede, streekarchivaris van Peelland, 1969. Peellandse archiefinventarissen deel 2, inventaris van het oud archief der gemeente Mierlo, 1300-1811, door E. J. Th. A. M. van Emstede, streekarchivaris van Peel land, 1969. In deze inventarissen is bewust getracht zoveel mogelijk directe informatie te ver schaffen over de inhoud der archivalia. Hiervoor werd de regestvorm gekozen, terwijl bovendien diverse indices aan beide werken zijn toegevoegd. Voor de inhoud van de voornaamste bescheiden, zoals privileges, rechten en vrijheden en ordonnantiën verwijst de bewerker naar de uit gave Varia Peellandiae Historiae ex fontibus. Inventaire analytique des Enquêtes judiciares du Conseil de Namur III, 1634-1666, par Cécile Douxchamps-Lefèvre, Archives Générales du Royaume, Bruxelles, 1969. [62] DE AANDACHT WORDT GEVESTIGD OP de afleveringen van Overheidsdo cumentatie van oktober 1969 en januari 1970, waarin drs. R. A. D. Renting een ar tikel publiceerde, getiteld: Opheffing en samenvoeging van gemeenten en de gevol gen hiervan voor de archieven. Achtereenvolgens behandelt collega Renting de archieftheorie en de wettelijke bepalingen omtrent deze materie en de praktijk in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Breda. Tenslotte stelt hij, dat, hoewel soms onontkoombaar, de blijvende afsplitsing van archiefstukken principieel onjuist is. Wanneer we haar op praktische gronden moeten tolereren, moeten we ons van ge val tot geval afvragen of we haar moeten opvangen met verwijzingen of dat we, met aanvaarding van de financiële consequenties, de moeite moeten nemen van het maken van reprodukties. In een naschrift gaat de heer P. Zwier uit Amstelveen nader in op het heen en weer zenden van archiefstukken tussen Nieuwer-Amstel en Amsterdam. Drs. Renting reageerde met een beschouwing, waarin hij erop wijst, dat, wanneer de gemeentebesturen in dezen onjuist handelen, de gemeentearchiva ris hun daarop moet wijzen. In dezelfde januariaflevering is een beschouwing opgenomen van de heer I. Holle- stelle over de voor- en nadelen van houten en stalen rekken in archiefruimten. Hij wijst erop, dat het op de Archiefwet van 1918 steunende rondschrijven van de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van 25 januari/17 februari 1937, waarin bij de inrichting van de archieflokalen het gebruik van stalen rekken wordt voorgeschreven, zal moeten worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. De auteur meent, dat moet worden bepaald, dat de stellingen moeten worden ge maakt van volgens norm NEN 1076 brandbestendig materiaal of van niet gemak kelijk ontvlambaar materiaal van klasse 1 of 2. Verder meent hij, dat bij de keuze voorts rekening moet worden gehouden met het oppervlak, dat de stellingen inne men, het gewicht, de duurzaamheid, de toegankelijkheid en de ergonomische eisen. De vraag van welk materiaal de stellingen vervaardigd zijn lijkt dan irrelevant. Uit het oogpunt van brandgevaarlijkheid en doeltreffendheid met het oog op het blus sen van brand zou een kleine voorkeur voor hout kunnen worden opgebracht. Staatsbladen aangeboden Bij de Algemene Rekenkamer is men van plan een drietal series ingebonden staats bladen van de jaren 1813-1940 op te ruimen. Men is echter bereid deze series nog enige tijd aan te houden ten behoeve van een eventuele liefhebber. Gegadigden kunnen zich binnen één maand na het verschijnen van dit blad recht streeks wenden tot de heer I. P. van Wel, chef van het archief van de Algemene Rekenkamer, Lange Voorhout 8, 's-Gravenhage, tel. 070-602924. [63]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 38